Մեր քաղաքացիները պետք է զգան ԵԱՏՄ-ում ապրանքների, ծառայությունների և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի գործնական օգուտները․ Նիկոլ Փաշինյան
Մեր քաղաքացիները պետք է զգան ԵԱՏՄ-ում ապրանքների, ծառայությունների և
աշխատուժի ազատ տեղաշարժի գործնական օգուտները․ Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տեղեկատվության ժամանակին և անխափան փոխանակումը թույլ կտա լուծել ԵԱՏՄ-ում ապրանքների և ծառայությունների տեղաշարժի ժամանակ ծագած խնդիրների զգալի մասը և առնվազն կրճատել ներքին շուկայում վարչական խոչընդոտների, բացառությունների և սահմանափակումների մեծ մասը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում ունեցած ելույթում այս մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«ԵԱՏՄ-ի միասնական թվային տարածքի զարգացման ինստիտուցիոնալ միջավայրն արդեն գոյություն ունի, սակայն, մեր կարծիքով, անդամ երկրների միջև տեղեկատվության փոխանակման ընդհանուր գործընթացների պատշաճ գործունեության ապահովումը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգից թվային հարթակի փոխգործակցության ավելի ժամանակակից և արդյունավետ մոդելի փուլային անցումը կպահանջի առանձին քննարկում և մանրամասն մշակում։ Կարծում ենք, որ տեղեկատվության ժամանակին և անխափան փոխանակումը թույլ կտա մեզ լուծել ԵԱՏՄ-ում ապրանքների և ծառայությունների տեղաշարժի ժամանակ ծագած խնդիրների զգալի մասը և առնվազն կրճատել ներքին շուկայում վարչական խոչընդոտների, բացառությունների և սահմանափակումների մեծ մասը»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է՝ ակնհայտ է և միևնույն ժամանակ օրինաչափ, որ էլեկտրոնային առևտուրը շատ ավելի արագ է զարգանում, քան վերը նշված ոլորտի օրենսդրական կարգավորումը։ Նա կարծիք է հայտնել, որ ԵԱՏՄ-ում էլեկտրոնային առևտրի զարգացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու ճանապարհային քարտեզն արդյունաբերության զարգացման հավասարակշռված ծրագիր է, որը կոչված է լուծելու իրավական նորմերի կանոնակարգված համակարգի բացակայության խնդիրը։
«Էլեկտրոնային առևտրի կարգավորման իրավական մեխանիզմների պոտենցիալ հիմնական շահառուն մեր երկրների բիզնեսն է։ Բիզնեսի համար օգուտներն ու առավելությունները վերծանելու հետ մեկտեղ մեր պետությունների քաղաքացիները պետք է զգան նաև ԵԱՏՄ-ում ապրանքների, ծառայությունների և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի գործնական օգուտները»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետը։

Наши граждане должны ощутить преимущества свободного передвижения товаров, услуг и рабочей силы в ЕАЭС: Никол Пашинян
Наши граждане должны ощутить преимущества свободного передвижения товаров,
услуг и рабочей силы в ЕАЭС: Никол Пашинян
Своевременный и бесперебойный обмен информацией позволит решить значительную часть проблем, возникающих при перемещении товаров и услуг в ЕАЭС, и, по крайней мере, сократить большинство административных барьеров, изъятий и ограничений на внутреннем рынке.
Как передает «Арменпресс», этого вопроса в своем выступлении на заседании Межправительственного совета ЕАЭС коснулся премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Институциональная среда для развития единого цифрового пространства ЕАЭС уже существует, но, на наш взгляд, обеспечение надлежащего функционирования общих процессов обмена информацией между странами-членами, а также поэтапный переход от интегрированной информационной системы ЕАЭС к более современной и эффективной модели взаимодействия на цифровой платформе потребуют отдельного обсуждения и детальной проработки. Мы думаем, что своевременный и беспрепятственный обмен информацией позволит нам решить значительную часть проблем, возникающих при перемещении товаров и услуг в ЕАЭС, и, по крайней мере, сократить большинство административных барьеров, изъятий и ограничений на внутреннем рынке», - сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил, что очевидно и в то же время закономерно, что электронная торговля развивается намного быстрее, чем законодательное регулирование вышеупомянутой сферы. Он выразил мнение, что дорожная карта по созданию благоприятных условий для развития электронной коммерции в ЕАЭС-это сбалансированный план развития отрасли, призванный решить проблему отсутствия упорядоченной системы правовых норм.
«Потенциально основным бенефициаром правовых механизмов регулирования электронной торговли является бизнес наших стран. Наряду с расшифровкой преимуществ и преимуществ для бизнеса граждане наших государств также должны ощутить практические преимущества свободного передвижения товаров, услуг и рабочей силы в ЕАЭС», - заявил премьер-министр Армении.