Gemy.ai ստարտափը կազատի փոքր ու միջին բիզնեսին պրոդուկտի ֆոտոշութի կազմակերպման ծախսերից
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական Gemy.ai ստարտափը փոքր ու միջին բիզնեսներին հնարավորություն է տալիս իրենց պրոդուկտի համար առանց լուսանկարչի և մեծ ծախսերի գրավիչ նկարներ գեներացնել՝ արհեստական բանականության հնարավորությամբ։ Ստարտափը 6 ամսում հասցրել է 300 օգտատեր ներգրավել:
«Հարթակը նպատակ ունի փոքր և միջին E-commerce բիզնեսներին ազատել լուսանկարիչ և ստուդիա վարձելու թանկ ծառայության հոգսերից՝ ապահովելով նույն որակն ընդամենը մեկ հպումով»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ներկայացրեց ստարտափի հիմնադիր Արսեն Գևորգյանը:
HM2_2598.JPG (669 KB)
Հիմնադրի խոսքով՝ հարթակից օգտվելը շատ պարզ է: Անհրաժեշտ է պրոդուկտի լուսանկարը ներբեռնել համակարգ, որն էլ ավտոմատ կառանձնացնի այն ֆոնից: Ապա պետք է ընտրել նախընտրելի ֆոներ: Համակարգն ավտոմատ առաջարկում է այնպիսիք, որոնք կհամապատասխանեն ներբեռնված պրոդուկտին: Արդեն պատրաստի լուսանկարը հնարավոր է բեռնել բոլոր ֆորմատներով՝ սոցիալական մեդիայի, էլ. փոստերի և այլնի համար:
«Մեր հարթակը այս պահին կենտրոնացած և մասնագիտացած է կոսմետիկ պրոդուկտների վրա, որոնք ունեն լուսանկարման իրենց նրբությունները. ստվեր, լուսավորություն և այլն: Ուզում ենք հենց այս ուղղության վրա մասնագիտանալ, միևնույն է առաջիկայում այն ընդլայնելու պոտենցիալ ևս ունենք»,- նշեց հիմնադիրը:
HM2_2618.JPG (430 KB)
Նրա խոսքով՝ հարթակի նմանօրինակ մրցակիցները կենտրոնացած են միաժամանակ շատ ուղղությունների վրա, և հենց դրա պատճառով որակյալ արդյունք չեն կարողանում տալ։ Բացի այդ, AI-ով նկար գեներացնող այլ գործիքներն էլ պատկեր գեներացնելու համար հստակ հրահանգ են պահանջում:
«Ճիշտ հրահանգ տալ սովորելը երկար ժամանակ է պահանջում։ Բացի այդ, Midjourney, Stable diffusion, DALL-E ծրագրերով աշխատելով՝ չես կարող բիզնեսիդ կարիքներն ամբողջությամբ փակել, անհրաժեշտ կլինի նաև ֆոտոշոփի իմացություն և այլն: Իսկ մեր հարթակը ծածկում է բոլոր խնդիրները: Սրան զուգահեռ նաև A/B թեսթինգի, տարբեր լուսավորության, ֆոնի տեքստուրայի ընտրության հնարավորություն ենք տալիս»,- մանրամասնեց Գևորգյանը:
Հարթակի հիմնադրի կարծիքով՝ փոքր ու միջին բիզնեսների համար ֆոտոշութն ավելի մատչելի տարբերակով՝ այս դեպքում AI-ի տված հնարավորություններով փոխարինելն անխուսափելի գործընթաց է:
HM2_2633.JPG (445 KB)
«AI-ը արդեն մեծ պհանջարկ ունի ոլորտում, ուղղակի այն հանրահռչակման կարիք ունի: Մեր հարթակի նման գործքիները գալիս են AI-ը մարդկանց ավելի հասանելի դարձնելու: Եթե մարդիկ հնարավորություն ունենան մեկ հպումով իրենց ուզած նկարները ստանալ, ապա առաջիկայում իրենք արհեստական բանականության ակտիվ օգտատեր են դառնալու: Հիշեցնեմ, որ տարբեր AI գործիքների կիրառումը դեռ այդքան էլ հեշտացված չէ, ու մեր հարթակը հենց այդ պրոցեսները մարդուն ավելի հասանելի դարձնելու համար է»,- մեկնաբանեց Գևորգյանը:
Ստարտափը նախասաղմնային փուլի ներդրումներն արդեն փակել է: Ներդրումներ է ներգրավել հայկական BigStory VC վենչուրային ֆոնդից: Ստարտափի հիմնադրի խոսքով՝ այս փուլում շատ գիտելիքներ հավաքելու նպատակ ունեն, իսկ սաղմնային փուլի համար ներդրումներ կսկսեն ներգրավել գարնանը:
HM2_2611.JPG (519 KB)
Հարթակն արդեն 6 ամիս է, ինչ շուկայում է ու հասցրել է արդեն 300 փոքր ու միջին բիզնեսի ուշադրությանն արժանանալ: Հիմնադրի խոսքով՝ չնայած մարքեթինգային արշավներ չեն անում, սակայն օգտատերերի թիվն օրեցօր ավելանում է:

Стартап Gemy.ai избавит малый и средний бизнес от затрат на фотошут продукта
Армянский стартап Gemy.ai с помощью искусственного интеллекта дает малому и среднему бизнесу возможность создавать привлекательные изображения своих продуктов без фотографирования и больших затрат. Стартапу за 6 месяцев удалось привлечь 300 пользователей.
«Платформа направлена на то, чтобы избавить малый и средний E-commerce бизнес  от хлопот по найму дорогостоящих услуг фотографа и студии, обеспечивая то же качество всего одним нажатием», - в беседе с «Арменпресс» рассказал основатель стартапа Арсен Геворкян.
По словам основателя, пользоваться платформой очень просто. Необходимо загрузить фотографию продукта в систему, которая автоматически отделит его от фон, затем необходимо выбрать предпочтительные фоны. Система автоматически предлагает те, которые соответствуют загруженному продукту. И уже готовую фотографию можно будет загрузить во всех форматах в социальные сети, отправить по электронной почте и т. д.
«В настоящее время наша платформа ориентирована и специализируется на косметических продуктах, у которых есть свои нюансы фотосъемки. Мы хотим специализироваться именно на этом направлении, тем не менее, в ближайшем будущем у нас есть потенциал и для его расширения», - отметил основатель.
По его словам, конкуренты, подобные платформы, сосредоточены одновременно на многих направлениях, и именно из-за этого они не могут обеспечить качественный результат. Кроме того, другие инструменты, генерирующие изображения с помощью искусственного интеллекта, также требуют четких инструкций для создания изображения.
«Чтобы научиться давать правильные инструкции, нужно много времени. Кроме того, работая с программами Midjourney, Stable diffusion, DALL-E, вы не можете полностью удовлетворить потребности своего бизнеса, потребуется и знание фотошопа и т. д. А наша платформа покрывает все проблемы. Параллельно с этим мы предоставляем и возможность A/B-тестирования, различного освещения, выбора текстуры фона», - пояснил Геворкян.
Он добавил, что замена фотосъемки более доступным вариантом для малого и среднего бизнеса, в данном случае возможностями, предоставляемыми искусственным интеллектом, является неизбежным процессом.
«AI уже пользуется большим спросом в этой сфере, просто его нужно популяризировать. Такие инструменты, как наша платформа, призваны сделать искусственный интеллект более доступным для пользователей. Если будет возможность получать желаемые снимки всего лишь одним касанием, то в ближайшем будущем они станут активными пользователями искусственного интеллекта. Напомню, что использовать различные инструменты искусственного интеллекта пока не так просто, и наша платформа призвана сделать эти процессы более доступными», - прокомментировал Геворкян.
Стартап уже покрыл инвестиции на преэмбриональной стадии. Привлечены инвестиции от армянского венчурного фонда BigStory VC. По словам основателя стартапа, на этом этапе они намерены накопить много знаний, а для эмбриональной стадии весной они начнут привлекать инвестиции.
Платформа существует на рынке 6 месяцев и успела привлечь внимание 300 представителей малого и среднего бизнеса. По словам основателя, хотя они и не проводят маркетинговые кампании, количество пользователей увеличивается с каждым днем.