ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ուղերձ է հղել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ուղերձ է հղել հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրվա առթիվ՝ ևս մեկ անգամ հիշեցնելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու մեր հավաքական պատասխանատվության մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ՄԻՊ-ի ուղերձում նշված է. «Ամբողջ աշխարհում դեկտեմբերի 3-ը նշվում է որպես Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օր:
Որպես «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մշտադիտարկում, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների խախտումների կանխարգելում և պաշտպանություն իրականացնող պաշտոնատար անձ՝ ցանկանում եմ հիշեցնել պետության հանձնառությունը՝ ապահովելու, պաշտպանելու և աջակցելու հաշմանդամություն ունեցող անձանց` այլ անձանց հետ լիարժեքորեն և հավասարապես օգտվելու մարդու իրավունքներից և հիմնարար ազատություններից՝ ապահովելով հարգանքը նրանց արժանապատվության նկատմամբ:
Չնայած պետության կողմից ձեռնարկվող քայլերին՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք իրենց իրավունքներն իրացնելիս  շարունակում են հանդիպել բազմաթիվ խոչնդոտների և խնդիրների, որոնք Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից բարձրաձայնվել են զեկույցներում, հայտարարություններում, տարբեր միջազգային և ներպետական հանդիպումների ժամանակ, արձանագրվել և հասցեագրվել են պետական իրավասու մարմիններին:
Վերահաստատում եմ  այն դիրքորոշումը, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների երաշխավորումը պետք է հիմնված լինի նրանց արժանապատվության հարգման, զարգացման հնարավորությունների, հանրային կյանքում մյուսների հետ հավասար պայմաններով ներգավվածության, որոշումների կայացման գործընթացում ինքնուրույնության, միջավայրային մատչելիության ապահովման սկզբունքներրի վրա:
Պետական իրավասու մարմինները պետք է առաջնորդվեն այն ընկալմամբ, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների երաշխավորումը սահմանադրորեն ամրագրված պետության` այլընտրանք չունեցող պարտավորություն է:
Օգտագործելով այս օրվա խորհուրդը` ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ հիշեցնել հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու մեր հավաքական պատասխանատվության մասին»:

Омбудсмен РА направила послание по случаю Международного дня инвалидов
Омбудсмен Республики Армения Анаит Манасян направила послание по случаю Международного дня инвалидов, еще раз напомнив о нашей коллективной ответственности за обеспечение защиты прав людей с ограниченными возможностями.
Как передает Арменпресс,  в послании омбудсмена РА говорится: «Во всем мире 3 декабря отмечается как Международный день инвалидов.
В качестве мониторинга реализации положений Конвенции ООН «О правах инвалидов», а также как должностное лицо, осуществляющее профилактику и защиту нарушений прав людей с ограниченными возможностями, я хотела бы напомнить об обязательстве государства обеспечивать, защищать и поддерживать людей с ограниченными возможностями — в полном и равном объеме с другими лицами пользоваться правами человека и основными свободами, обеспечивая уважение их достоинства.
Несмотря на шаги, предпринимаемые государством, лица с ограниченными возможностями продолжают сталкиваться со многими препятствиями и проблемами при реализации своих прав, которые были подняты Защитником прав человека в докладах, заявлениях, в ходе различных международных и внутригосударственных встреч, зафиксированных и адресованных компетентным государственным органам.
Подтверждаю позицию, согласно которой обеспечение прав лиц с ограниченными возможностями должно основываться на принципах уважения их достоинства, возможности развития, участия в общественной жизни наравне с другими, независимости в процессе принятия решений и обеспечения доступности окружающей среды.
Компетентные государственные органы должны руководствоваться пониманием того, что обеспечение прав лиц с ограниченными возможностями является конституционной обязанностью государства, не имеющей альтернативы.
Пользуясь лозунгом дня, я хотела бы еще раз напомнить о нашей коллективной ответственности за обеспечение защиты прав людей с ограниченными возможностями».