Հայաստանի և Լիխտենշտայնի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են տարածաշրջանային մարտահրավերներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 30-ին հանդիպել է Լիխտենշտայնի Իշխանապետության արտաքին գործերի, կրթության և սպորտի նախարար Դոմինիկ Հասլերիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության հետագա զարգացումը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա։ Ընդգծվել է բարձրաստիճան այցերի իրականացման հարցում փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ երկկողմ օրակարգը նոր ուղղություններով հարստացնելու նպատակով։
«Քննարկվել են բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցեր՝ մասնավորապես, հաշվի առնելով Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Լիխտենշտայնի նախագահությունն ու առաջնահերթությունները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանի և Լիխտենշտայնի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային մարտահրավերներին։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Գրանադայի քառակողմ հայտարարության մեջ արտացոլված սկզբունքները և շեշտել տարածաշրջանում կայունությամբ հետաքրքրված գործընկերների կողմից դրանց աջակցության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու իրական ջանքերի կարևորությունը։
Նշվում է, որ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայերի՝ Հայաստանում պատշատ ընդունելուն, կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն ուղղված քայլերը։

Главы МИД Армении и Лихтенштейна обсудили региональные вызовы
На полях 30-го  заседания Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 30 ноября встретился с министром иностранных дел, образования и спорта Княжества Лихтенштейн Доминик Хаслер.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники подчеркнули важность дальнейшего развития основанного на общих ценностях политического диалога между двумя странами. Подчеркнута обоюдная готовность осуществлять визиты на высоком уровне в целях обогащения двусторонней повестки дня новыми направлениями.
Обсуждены вопросы взаимодействия на многосторонних площадках, в частности с учетом председательства Лихтенштейна и приоритетов в Комитете министров Совета Европы.
Министры иностранных дел Армении и Лихтенштейна также коснулись региональных проблем. Министр Мирзоян представил принципы, отраженные в принятом в Гранаде четырехстороннем заявлении, и подчеркнул важность их поддержки со стороны партнеров, заинтересованных в стабильности в регионе, а также важность реальных усилий по содействию нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян представил шаги по удовлетворению нужд и прав более 100 000 вынужденных переселенцев в результате осуществленной Азербайджаном этнической чистки в Нагорном Карабахе.