BRICS-ին անդամակցելը զգալիորեն կբարձրացնի Իրանի աշխարհաքաղաքական կշիռը տարածաշրջանում և Միջին Արևելքում․ իրանագետի գնահատականը
BRICS-ին անդամակցելը զգալիորեն կբարձրացնի Իրանի աշխարհաքաղաքական
կշիռը տարածաշրջանում և Միջին Արևելքում․ իրանագետի գնահատականը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանագետ Հարութ Արթին Առաքելյանը համոզված է, որ Իրանի անդամակցումը BRICS-ին ունի չափազանց կարևոր աշխարհաքաղաքական նշանակություն, քանի որ նոր անդամների թվում Իրանն ունի տեսակարար մեծ կշիռ և հեղինակություն։
Օգոստոսի 22-ից 24-ը Յոհանեսբուրգում կայացած BRICS-ի գագաթնաժողովում կայացվել է կարևոր որոշում։ Գագաթնաժողովում նախագահող Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսան հայտարարել է, որ Արգենտինան, Եգիպտոսը, Իրանը, ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան և Եթովպիան կհամարվեն BRICS-ի լիիրավ անդամ 2024 թվականի հունվարի 1-ից: Այս պահին BRICS-ի կազմի մեջ են մտնում Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Չինաստանը և Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Առաքելյանը նշեց, որ Չինաստանի կողմից առաջ քաշվող «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» մեգածրագրի իրականացման հարցում մեծ դերակատարում ունի հատկապես Իրանը, քանի որ գտնվում է շատ կարևոր աշխարհագրական դիրքում՝ ունենալով բավականին լուրջ լծակներ։
«Բոլոր ենթակառուցվածքներն անցնելով Իրանի տարածքով՝ շարժվելու են դեպի Արևմուտք, ինչը BRICS-ի անդամ հանդիսացող Ռուսաստանի և Չինաստանի համար ունի կենսական նշանակություն։ Վերջին շրջանում շատ լուրջ մրցակցություն էր ընթանում Արևմուտքի և Արևելքի միջև, քանի որ յուրաքանչյուրն ուզում էր իր կողմը բերել Իրանին։ BRICS-ի վերջին որոշումը վկայում է, որ Իրանը հետայսու գլոբալ առումով ավելի սերտորեն համագործակցելու է Չինաստանի և Ռուսաստանի հետ»,- ասաց Առաքելյանը։
Իրանագետի համոզմամբ՝ տվյալ իրադարձությունը կարևոր նշանակություն ունի նաև Հայաստանի համար, քանզի մեր երկիրն արդեն BRICS-ի հետ դառնում է հարևան, հետևաբար ավելի լրջորեն պետք է մոտենա Իրանի հետ հարաբերություններին և խորացնի երկկողմ համագործակցությունը։ Մենք, ըստ էության, կարող ենք կնքել տարանցիկ ճանապարհներն ու ենթակառուցվածքները գործարկող շահութաբեր պայմանագրեր։ Այդ ամենով հանդերձ՝ Հայաստանը կունենա լուրջ և ազդեցիկ ուժ իր կողքին։
«Հատկապես Սաուդյան Արաբիայի և Իրանի անդամակցումը BRICS-ին մեծ հարված հասցրեց Արևմուտքին, քանի որ այդ երկրներն իրենց ահռելի նավթագազային ռեսուրսներով կարող են համագործակցել բոլորովին անկախ այլ կառույցում։ Բացի դրանից, շատ է խոսվում այն մասին, որ BRICS-ը պատրաստվում է թողարկել իր արժույթը, որի հենքը կլինեն նշված երկրների էներգակիրները, հանածոները, ոսկին, և որակյալ աշխատուժը, առավել ևս, որ տվյալ կազմակերպության անդամ երկրների ազգաբնակչությունը կազմում է ողջ մոլորակի բնակչության 60 տոկոսը։ Նշված արժույթի գործարկումն անշուշտ մեծ հարված կհասցնի դոլարին, ինչը բնականաբար կստիպի ԱՄՆ-ին դիմել հակաքայլերի, որպեսզի պահպանի համաշխարհային առևտրի ոլորտում իր հաշվեկշիռը»,- ասաց իրանագետը։
Առաքելյանի դիտարկմամբ՝ BRICS-ին անդամակցելուց հետո Իրանի կշիռը կրկնակի անգամ մեծանում է, քանի որ այդ երկիրը անդամագրվեց նաև Շանհայի կազմակերպությանը։ Մյուս կողմից Իրանը Սաուդյան Արաբիայի հետ կարգավորեց իր հարաբերությունները Չինաստանի միջնորդությամբ և հիմա այդ պետությունները Եգիպտոսի ու ԱՄԷ-ի հետ մեծ դերակատարում կունենան ամբողջ Միջին Արևելքում՝ առաջնորդելով տեղի երկրներին։ Իրանագետի կարծիքով՝ BRICS-ն իր հերթին ունենալով նման հզոր անդամներ՝ տասնապատիկ անգամ կմեծացնի իր քաղաքական, տնտեսական ու ռազմական հնարավորությունները և ծանրակշիռ հայտ կներկայացնի ինչպես միջազգային հարաբերություններում, այնպես էլ ձևավորվող նոր աշխարհակարգում։

Вступление в BRICS существенно усилит геополитический вес Ирана в регионе и на Ближнем Востоке: оценка ирановеда
Вступление в  BRICS существенно усилит геополитический вес Ирана в регионе и на
Ближнем Востоке: оценка ирановеда
ЕРЕВАН, 24 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Ирановед Арут Артин Аракелян убежден, что вступление Ирана в BRICS имеет чрезвычайно важное геополитическое значение, поскольку среди новых членов Иран имеет относительно большой вес и престиж.
Важное решение было принято на саммите BRICS, проходившем в Йоханнесбурге с 22 по 24 августа. Президент ЮАР Сирил Рамафоса, председательствующий на саммите, заявил, что Аргентина, Египет, Иран, ОАЭ, Саудовская Аравия и Эфиопия будут считаться полноправными членами БРИКС с 1 января 2024 года. В настоящее время в БРИКС входят Бразилия, Россия, Индия, Китай и ЮАР.
В беседе с «Арменпресс» Аракелян отметил, что особенно большую роль в реализации продвигаемого Китаем мегапроекта "Один пояс, один путь" играет Иран, поскольку он находится в очень важном географическом положении, имея достаточно серьезные рычаги влияния.
«Вся инфраструктура, проходящая через территорию Ирана, переместится на Запад, что имеет жизненно важное значение для России и Китая, входящих в BRICS. В последнее время между Западом и Востоком возникла очень серьезная конкуренция, поскольку каждый хотел привлечь Иран на свою сторону. Последнее решение BRICS доказывает, что Иран теперь будет более тесно сотрудничать с Китаем и Россией в глобальном масштабе", - сказал Аракелян.
По мнению иранского эксперта, это событие имеет большое значение и для Армении, поскольку наша страна уже является соседом BRICS, поэтому ей следует более серьезно подойти к отношениям с Ираном и углублять двустороннее сотрудничество. Фактически мы можем заключать выгодные контракты на эксплуатацию транзитных дорог и инфраструктуры. При этом на стороне Армении будет серьезная и влиятельная сила.
«Особенно большим ударом для Запада стало присоединение Саудовской Аравии и Ирана к BRICS, поскольку эти страны с их огромными нефтегазовыми ресурсами могут сотрудничать в совершенно независимой структуре. Кроме того, много разговоров идет о том, что BRICS собирается выпустить собственную валюту, основой которой станут энергоносители, полезные ископаемые, золото и качественная рабочая сила упомянутых стран, тем более что в странах-членах данной организации проживает 60 процентов населения всей планеты. "Ввод указанной валюты, безусловно, нанесет большой удар по доллару, что, естественно, заставит США прибегнуть к контрмерам, чтобы сохранить баланс в мировой торговле", - сказал иранский эксперт.
По словам Аракеляна, после вступления в BRICS вес Ирана увеличился вдвое, поскольку эта страна также стала членом Шанхайской организации. С другой стороны, Иран урегулировал свои отношения с Саудовской Аравией при посредничестве Китая, и теперь эти государства, наряду с Египтом и ОАЭ, будут играть главную роль на всем Ближнем Востоке, возглавляя местные страны. По мнению иранского эксперта, BRICS, имея столь влиятельных членов, десятикратно увеличит свои политические, экономические и военные возможности и представит весомую заявку как в международных отношениях, так и в формирующемся новом мировом порядке.