ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատում Հարավային Կովկասի խաղաղության գործընթացում արեւմտյան գործընկերների ջանքերը
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատում Հարավային Կովկասի խաղաղության
գործընթացում արեւմտյան գործընկերների ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 3-ին հանդիպել է Վարշավայի Կազիմիր Պուլասկի անվտանգության գիտահետազոտական կենտրոն-հիմնադրամի փորձագետներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ նախագահը հակիրճ անդրադարձել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին՝ շեշտելով, որ մի շարք միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների զեկույցներում Հայաստանի ժողովրդավարական ձեռքբերումների վերաբերյալ փաստերը խոսուն են:
Նա ներկաներին հիշեցրել է, որ Հայաստանը շարունակում է անցնել մեծ դժվարությունների միջով՝ բախվելով անվտանգության սպառնալիքներին: Այս համատեքստում հայ պատվիրակները մանրամասնել են Հայաստանի հանդեպ ադրբեջանական շարունակվող ագրեսիայի հետեւանքները՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի սկզբունքները եւ սպառնում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը: «Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, անցյալ տարվա դեկտեմբերից արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, որը հանգեցրել է ծանր մարդասիրական ճգնաժամի: Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 հայ ապրում է լիակատար պաշարման պայմաններում»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ըստ աղբյուրի՝ պատասխանելով տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու վերաբերյալ փորձագետների հարցերին՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել արեւմտյան գործընկերների (ԱՄՆ, ԵՄ, Ֆրանսիա, Գերմանիա) ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության եւ անվտանգության հաստատման գործընթացում:
«Լեհ գործընկերները նշել են, որ հակամարտող երկրների համար ամենաբարդը կողմերին բավարարող վերջնական լուծում գտնելն է, սակայն դրանից ավելի բարդ է իրավիճակն առանց լուծման թողնելը, ինչը կարող է հանգեցնել անդառնալի հետեւանքների:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանն իր հարեւաններից տարածքային պահանջներ չունի եւ շարունակելու է անել հնարավորը տարածաշրջանի անվտանգության եւ խաղաղության համար: Հանդիպմանը բարձրաձայնվել է նաեւ այն, որ Ադրբեջանը մշտապես մերժում է խաղաղությանն ուղղված բոլոր ջանքերը, անտեսում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր որոշումը՝ իրականացնելով Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների բացահայտ քաղաքականություն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Եզրափակելով հանդիպումը՝ ՀՀ ԱԺ խոսնակը հավաստիացրել է, որ մեր երկրում իսկապես հավատում են, որ ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքները խաղաղ գոյակցության երաշխիքներ են:
Կազիմիր Պուլասկի անվտանգության գիտահետազոտական կենտրոն-հիմնադրամը միջազգային իրադարձությունների վերաբերյալ իր իրականացրած վերլուծությունները ներկայացնում է պետական կառավարման համակարգի մարմիններին եւ մասնավոր հատվածին՝ ուղենշելով նաեւ դրանց զարգացման միտումները եւ առաջարկվող լուծումները: 2014 թվականից ի վեր հիմնադրամը կազմակերպում է Վարշավայի անվտանգության ամենամյա համաժողովը, որը կառավարությունների, միջազգային կառույցների, վերլուծական կենտրոնների, ինչպես նաեւ քաղաքական եւ պաշտպանական ոլորտի փորձագետների միջեւ տրանսատլանտյան անվտանգության ընդհանուր մարտահրավերների քննարկման հարթակ է դարձել:
Հիմնադրամի ղեկավարության կողմից առաջարկվել է անվտանգային հարցերով միջազգային քննարկումներ կազմակերպել նաեւ Հայաստանի եւ եվրոպական այլ երկրների միջեւ:

Alen Simonyan highly appreciates the efforts of Western partners in the South Caucasus peace process
Alen Simonyan highly appreciates the efforts of Western partners in the South Caucasus
peace process
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. On July 3, the delegation headed by the President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan, who is in Poland on an official visit, met the experts of the Casimir Pulaski Security Research Center-Foundation in Warsaw.
As ARMENPRESS was informed from the National Assembly, at the meeting, the President of the National Assembly briefly touched on the agenda of democratic reforms implemented in Armenia, stressing the facts about Armenia's democratic achievements in the reports of a number of prestigious international organizations.
He reminded the audience that Armenia continues to go through great difficulties, facing security threats. In this context, the Armenian delegates detailed about the consequences of Azerbaijan's ongoing aggression against Armenia, stressing that Azerbaijan grossly violates the principles of international law and threatens Armenia's territorial integrity. "Azerbaijan, grossly violating the provisions of the trilateral declaration of November 9, 2020, has blocked the Lachin Corridor since December last year, which has led to a severe humanitarian crisis. 120,000 Armenians in Nagorno-Karabakh live under complete siege," Alen Simonyan said.
Аnswering the experts' questions about establishing lasting peace in the region, Alen Simonyan highly appreciated the efforts of Western partners (USA, EU, France, Germany) in the process of establishing peace, stability and security in the South Caucasus.
"The Polish partners noted that the most difficult thing for conflicting countries is to find a final solution that satisfies the parties, but it is more difficult to leave the situation without a solution, which can lead to irreversible consequences.
Alen Simonyan assured that Armenia has no territorial demands from its neighbors and will continue to do its best for the security and peace in the region. It was also noted at the meeting that Azerbaijan constantly rejects all efforts aimed at peace, ignores the decisions of the European Court of Human Rights and the binding decision of the International Court of Justice, carrying out an open policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
Concluding the meeting, the President of the National Assembly assured that Armenians really believe that democracy, rule of law, human rights are guarantees of peaceful coexistence.