Միջազգային գիտաժողովն ամբողջ աշխարհից Երևանում է հավաքել աստղագետների և աստղաֆիզիկոսների
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հունիսի 12-ին մեկնարկել է Յակով Զելդովիչի անվան 5-րդ միջազգային գիտաժողովը՝ նվիրված աստղաֆիզիկայի և հարակից բնագավառների արդի ձեռքբերումներին, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հիմնադրման 80-ամյակին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գիտաժողովը կազմակերպել է ՀՀ ԳԱԱ ԻԿՐԱՆԵՏ կենտրոն միջազգային կազմակերպությունը։ Գիտաժողովին մասնակցում են ՀՀ կառավարության, ՀՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչներ, ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, շուրջ 100 գիտնականներ Իտալիայից, Գերմանիայից, Չինաստանից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Անգլիայից, Հնդկաստանից, Իրանից, Չեխիայից, Բելառուսից։
Ներկաներին ողջունել է ՀՀ ԳԱԱ ԻԿՐԱՆԵՏ կենտրոնի տնօրեն Նարեկ Սահակյանը։
«Այս տարվա հանդիպումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի։ Գիտաժողովին մասնակցում են նշանավոր գիտնականներ, ովքեր կներկայացնեն գործող առաջատար դիտակներով և արբանյակներով ստացված վերջին արդյունքները: Հատկապես ուրախ ենք այս տարի կազմակերպել գիտաժողովը, քանի որ այն համընկնում է Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հիմնադրման 80-ամյակի հետ: Անցած 80 տարիների ընթացքում մեր ակադեմիան խթանել և իրականացրել է հիմնարար և կիրառական հետազոտություններ տարբեր գիտական ուղղություններով», - ասել է Նարեկ Սահակյանը։
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին, նշել է՝ Հայաստանը պատմականորեն հարուստ է գիտական նվաճումներով ու հայտնագործություններով՝ հատկապես աստղաֆիզիկայի, մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի ոլորտներում: Նա կարևորել է հայաստանյան գիտական հաստատությունների մասնակցությունը նմանատիպ ծրագրերին, ընդգծել ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի դերն այդ հարցում:
«Կցանկանայի գործընկերության կոչ անել այն մարդկանց, որոնք այսօր այցելել են Հայաստան, որովհետև ակնհայտ է` հակառակ պարագայում երկիրը միայնակ չի կարող հասնել մեծ հաջողությունների: Մենք պետք է միավորենք ջանքերը, որպեսզի գիտության նորագույն ձեռքբերումներն առավել արդյունավետ ծառայեցվեն մարդկությանը»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը կարևորել է ԻԿՐԱՆԵՏ-ի՝ որպես միջազգային համագործակցության կարևոր հարթակի դերը։ Նա նշել է, որ այս հեղինակավոր միջազգային գիտաժողովի անցկացումը կարևոր քայլ է աստղաֆիզիկայի ոլորտի զարգացման համար ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև մասնակից բոլոր երկրներում։
ԻԿՐԱՆԵՏ-ի տնօրեն Ռեմո Ռուֆֆինին ռուս գիտնական, աստղաֆիզիկոս Մարատ Գլիֆանովին հանձնեց Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի համար նախատեսված Մարսել Գրոսմանի անվան մրցանակը: Այս մրցանակը շնորհվել է Spektr-RG/eROSITA ռենտգենյան տիրույթի արբանյակը պատրաստելու և շահագործելու համար։
Գիտնականները գիտաժողովի ընթացքում կներկայացնեն զեկուցումներ ժամանակակից աստղաֆիզիկայի ամենաարդիական ուղղությունների վերաբերյալ։ Նաև կներկայացվեն խոշորամասշտաբ գիտափորձերի վերջին արդյունքները` «James Webb Space Telescope», «eROSITA», «Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope», «MAGIC», «CTA», «IceCube», «IXPE», «LHAASO», «HXMT» և այլն։

YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. The Fifth Zeldovich meeting, organized by ICRANet, an international conference in honor of Ya. B. Zeldovich, will be held in Yerevan on June 12-17.
The seminar opened on Monday with over 100 scientists from Italy, Germany, China, Russia, United States, UK, India, Iran, Czech Republic and Belarus participating in the event.
Armenian government officials, foreign diplomats, lawmakers and scientists from the Armenian National Academy of Sciences attended the opening ceremony.
The seminar will also commemorate the 80th anniversary of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia whose Members gave equally fundamental contributions to the field of Relativistic Astrophysics.
The topics covered at the meeting will include:
• multimessenger astrophysics;
• early universe, large scale structure, cosmic microwave background;
• neutron stars, black holes, gamma-ray bursts, supernovae, hypernovae;
• gravitational waves;
• quantum and gravity.
Vice Speaker of Parliament Hakob Arshakyan delivered remarks at the event, highlighting participation of Armenian scientists in such programs, and emphasized the role of the National Academy of Sciences.
“I’d like to call for partnership upon the scientists who are today visiting Armenia, because it is obvious that otherwise the country can’t achieve big successes on its own. We must unite efforts in order for the modern scientific achievements to be served for humanity more efficiently,” Arshakyan said.
Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan attached importance to the important role of ICRANet as a platform for international cooperation. He said that organizing the seminar in Armenia is an important step for the development of astrophysics not only in Armenia but all participating countries.
Russian scientist Marat Glifanov accepted the Marcel Grossmann Award on behalf of the Russian Academy of Sciences Institute of Space Research.
The award was presented by ICRANet Director Remo Ruffini for the Spektr-RG/eROSITA satellite.
ICRANet – Armenia Director Narek Sahakyan said that the meeting has special significance. He said that they are happy to organize the event especially this year, when the National Academy of Sciences is celebrating the 80th anniversary of its foundation. “Over the past 80 years, our academy encouraged and implemented fundamental and applied research in various scientific directions,” he said.