Սիրողական մրցաշարերով ընդգծվում և կարևորվում է պետություն-քաղաքացի կապը. հայտնի են «ՀՀ վարչապետի գավաթ» հեծանվավազքի հաղթողները
Սիրողական մրցաշարերով ընդգծվում և կարևորվում է պետություն-քաղաքացի
կապը. հայտնի են «ՀՀ վարչապետի գավաթ» հեծանվավազքի հաղթողները
ՍԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում հեծանվային սպորտի ու առողջ ապրելակերպի  մասսայականացման, բնակչության շրջանում  ֆիզկուլտուրայի  ու  սպորտի  քարոզչության ապահովման և հեծանվային սպորտի դերի բարձրացման նպատակով մայիսի 28-ին անցկացվեց «ՀՀ վարչապետի  գավաթ» սիրողական խճուղային հեծանվավազքի  երրորդ մրցաշարը, որին երկուական տարիքային խմբերում ավելի քան 300 հեծանվորդ  մասնակցեց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մրցաշարը տեղի ունեցավ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում՝ Շողակաթ-Սևանա լճի թերակղզի ճանապարհահատվածում, իսկ մրցատարածությունը ձգվեց 40 կմ:
Այդ մրցատարածությունը տղամարդկանց առաջին տարիքային խմբում (18-40 տարեկան)  բոլորից արագ հաղթահարեցին Անանիա Ոսկանյանը, Պավել Ստեփանյանը և Խաչատուր Սարիբեկյանը, իսկ կանանց առաջին տարիքային խմբում՝ Նարե Ղարիբյանը, Լիլիթ Հարությունյանը, Անի Սարգսյանը:
Տղամարդկանց երկրորդ տարիքային խմբի (41 և ավելի բարձր) լավագույն եռյակում ընդգրկվել են Սամվել Հովհաննիսյանը, Վազգեն Ղուլիջանյանը և Վարդան Ալքումյանը, իսկ կանանց երկրորդ տարիքային խմբում՝ Ռուզաննա Հովասափյանը, Լիլիթ Սարգսյան և Լիլիթ Արարատյանը:
Խրախուսական պագևներ են ստացել նաև մրցաշարի ամենատարեց մասնակիցներ՝ 53-ամյա Նազելի Մանուկյանը  և 82-ամյա Հակոբ Թութունջյանը:
Հաղթողներին և մրցանակակիրներին պարգևատրել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
Մրցաշարին մասնակցում էր նաև ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, շնորհավորելով Հանրապետության օրվա առթիվ, նշեց, որ «ՀՀ վարչապետի գավաթ» մրցաշարերով նախևառաջ ընդգծվում և կարևորվում է պետություն- քաղաքացի կապը:
««Վարչապետի գավաթ» մրցաշարն ի սկզբանե մտածված է անցկացնել մեր պետականության համար կարևոր նշանակություն ունեցող օրերին: Այս մրցաշարերի միջոցով մենք հնարավորություն ենք տալիս Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, որպեսզի իրենք իրենց հետ մրցեն և, որպես պետության իրավատեր, ապացուցեն, որ մեր ուժեղ, բարեկեցիկ և ինքնիշխան պետություն ունենալու կամքը անսասան է: Երևի պետք է արդեն հաջորդ փուլին մոտենանք միջազգայնացնելով թե՛ խճուղային հեծանվավազքի, և թե՛ լողի  մրցաշարերը, ինչը կօգնի ընդլայնել մաշտաբները և կնպաստի Հայաստանում տուրիզմի զարգացմանը»,- նշեց ՀՀ վաչապետը;
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի խոսքով՝ այս կերպ մասսայական սպորտի միջոցով ձևավորվում է նոր մշակույթ: Նա նշեց, որ եթե «ՀՀ վարչապետի գավաթ»  սեղանի թենիսի  և դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարերը լիովին կայացած են, ապա հեծանվավազքի պարագայում փոփոխությունների կարիք կա:
«Կազմակերպչական և մրցավարական առումով խնդիրներ չկան, մասնակիցների կողմից խանդավառոություն ևս կա, բայց մասնակիցների քանակը այնքան էլ չի գոհացնում և աճելու տեղ կա: Մենք կուսումնասիրենք, վերլուծություններ կանենք և կիրականացնենք արմատական փոփոխություններ: Կան մարդիկ, ովքեր այնքան էլ լավ հեծանիվներ չունեն և, գիտակցելով, որ չեն կարողանալու մրցակցել, հրաժարվում են մասնակցել: Միգուցե պետք է հեծանիվներ տրամադրենք, կամ էլ պետք է աշխատենք մրցաշարը միջազգայնացնելու ուղղությամբ: Վստահ եմ՝ մյուս տարի բոլորովին այլ մրցաշար կտեսնեն: Նույն խնդիրը ունենք նաև լողի մրցաշարի պարագայում, և, միգուցե, հենց այս տարվանից էլ այն աշխատենք միջազգային դարձնել, որպեսզի մասսայականացնենք»,- ասաց Գիլոյանը:
Երկու տարիքային խմբերում 1-ից 10-րդ տեղերը զբաղեցրած մասնակիցները պարգևատրվել են դրամական մրցանակներով: Մասնավորապես՝ 1-ին տեղը զբաղեցրած մասնակիցները ստացել են 1 մլն դրամ, 2-րդ տեղը՝ 500.000, 3-րդ տեղը՝ 300.000, 4-րդ տեղը՝ 100.000, 5-10-րդ տեղերը՝ 50.000-ական դրամ: 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը զբաղեցրած մասնակիցները պարգևատրվել են նաև ԿԳՄՍ նախարարության համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, մեդալներով:

Состоялся любительский турнир по шоссейному велоспорту “Кубок премьер- министра Республики Армения”
На участке дороги Шохакат-полуостров Севан Гегаркуникской области в третий год подряд состоялся любительский турнир по шоссейному велоспорту “Кубок премьер-министра Республики Армения”. Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в церемонии награждения победителей турнира.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, соревнование проводилось в двух возрастных категориях. Первую возрастную категория составили женщины и мужчины 18-40 лет, вторую - женщины и мужчины 41 года и старше.
Участники, занявшие 1-3 места в двух возрастных категориях были награждены грамотами, кубками и медалями министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Занявшие с 1 по 10 места в обеих возрастных категориях участники получили денежные призы. В частности, участники, занявшие первое место, получили по 1 млн драмов, второе место - по 500 тыс драмов, третье место - по 300 тыс драмов, четвертое место - по 100 тыс драмов, 5-10 места - по 50 тыс драмов.
Победителям награды вручили премьер-министр Никол Пашинян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андресян, заместитель министра Карен Гилоян.
Премьер-министр вручил благодарственные грамоты и поощрительные награды самым возрастным участнику и участнице турнира.
Среди более чем 300 участников турнира был также министр экономики Ваан Керобян.
В ходе мероприятия Никол Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
Государственные деятели,
Победители и участники,
Прежде всего хочу поздравить всех вас с Днем Республики. Должен подчеркнуть, что “Кубок премьер-министра” — это еще также и турнир, с помощью которого мы фиксируем и подчеркиваем связь между гражданином и государством.
Выступая сегодня в Сардарапате, я сказал, что наше восприятие таково: государство, страна, проживание в Республике Армения должно быть комфортным и выгодным для гражданина Республики Армения. Один из важнейших смыслов турниров “Кубок премьер-министра” заключается в том, что мы хотим создать как можно больше возможностей, чтобы гражданин Республики Армения имел возможность преодолеть себя, соревноваться в первую очередь с самим собой и, как гражданин,  как полноправный хозяин государства, доказать, что наша воля иметь суверенное, свободное, сильное, развитое, процветающее и счастливое государство, непоколебимо. Наши дальнейшие шаги должны показывать это каждый год.
Хочу выразить особую благодарность всем участникам за то, что этими турнирами мы подчеркиваем нашу государственность, наш флаг, нашу гражданственность, нашу волю к жизни, нашу волю к преодолению, нашу волю к движению вперед.
Хочу подчеркнуть, что со следующего года мы будем расширять масштабы этого турнира по шоссейному велоспорту. Во-первых, мы сделаем турнир международным, то есть возможность принять участие будет у всех, независимо от гражданства. Турнир пройдет вокруг Севана. В случае необходимости, специалисты скажут, велопробег продлится два дня, и, конечно же, призовой фонд тоже будет удвоен. Я надеюсь, что таким способом мы еще больше укрепим эту традицию, также будем делать акцент на Гегаркуникской области, будем делать акцент на озере Севан. Тем более, уверен, что в следующем году все дороги вокруг Севана уже будут в идеальном состоянии, и нам не стыдно будет пригласить на турнир на этих дорогах и иностранных граждан.
А в этом году, думаю, мы уже сделаем международным “Кубок премьер-министра” по плаванию и откроем возможность участия для всех, особенно учитывая, что в Республике Армения проживает много релокантов, и они тоже постоянно обращаются и говорят, что они тоже хотят принимать участие на конкурсной основе.
А о других турнирах мы подумаем. Разумеется, мы сохраним любительский характер турнира по велоспорту. Мы установим очень четкие технические правила для велосипедов, чтобы все было правильно и честно.
Еще раз благодарю организаторов: министерство образования, науки, культуры и спорта, министерство здравоохранения. Отдельное спасибо министерству экономики за участие, потому что, да, если мы сделаем турниры международными, то здоровый образ жизни и такого рода мероприятия также имеют большой потенциал для продвижения туризма в Армении. Думаю, что каждый раз нам нужно усиливать этот контекст, подчеркивать важность турнира по шоссейному велоспорту “Кубок премьер-министра Республики Армения”.