Փակեցինք ԶՊՄԿ-ից եկող «ծորակները», որից նրանք սնվում էին, հիմա այլևս քաղաքական գործունեությամբ չեն զբաղվում. Փաշինյան
Փակեցինք ԶՊՄԿ-ից եկող «ծորակները», որից նրանք սնվում էին, հիմա այլևս
քաղաքական գործունեությամբ չեն զբաղվում. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզում 2018 թ-ից մինչև օրս կառավարությունը ներդրել է 100 մլրդ դրամ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին» զեկույցի քննարկմանն իր եզրափակիչ ելույթում:
Վարչապետը նշեց՝ խորհրդարանական ընդդիմության շարքերում կան մարդիկ, որոնք փորձում են իրենց ներկայացնել Սյունիքի «իրավատեր և սեփականատեր»:
«Սյունիքի մարզում 2018 թ. մինչև օրս կառավարությունը ներդրել է 100 մլրդ դրամ: Ոչ մի մարզում մենք ավելի մեծ ներդրումներ չենք արել, ինչքան արել ենք Սյունիքում»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հարցրեց՝ իսկ որևէ մեկը հաշվե՞լ է, թե Սյունիքի մարզում մինչև 2018 թվականը քանի հայկական գյուղ է դատարկվել: «Տասնյակ գյուղեր դատարկվել են: Եվ բոլորը գիտեն դրա մասին»,-նշեց վարչապետը:
Խոսելով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի մասին՝ վարչապետը նկատեց՝ խորհրդարանում ներկայացվեցին կոմբինատի կողմից 2022-ին վճարած հարկերը: Փաշինյանը հարցրեց՝ իսկ դրանից առաջ ո՞ւր են գնացել այդ հարկերը:
«Կապանում մենք խոստացանք, որ ԶՊՄԿ-ում Հայաստանի ժողովուրդը՝ ի դեմս կառավարության, իր մասնաբաժինն է ունենալու: Եվ, երբ այդ մասնաբաժինը ստացվեց, և հերթով այդ կոռուպցիայի «կռանիկներ» փակվեցին, այստեղ (խմբ.-Ազգային ժողովում) մի կուսակցություն կար, ցաքուցրիվ եղավ, 11 կտորի բաժանվեցին 6 հոգին: Ինչո՞ւ. որովհետև նրանց դարդն ամենևին էլ Սյունիքն ու Հայաստանը չէր, ԶՊՄԿ-ից եկող «ծորակիկներ» էին, որից սնվում էին: Փակեցինք, հիմա նրանք այլևս քաղաքական գործունեությամբ չեն զբաղվում: Նրանք հիմա փորձ են անում դեռ փախցրած մի քանի միլիոն դոլարները տանեն, թաքցնեն, որ վայելեն»,-ասաց վարչապետը՝ վստահեցնելով, որ դրանց հետևից ևս գնալու են:

Как только мы закрыли коррупционные «каналы» в Сюнике, некоторые сразу прекратили политическую деятельность: Пашинян
Как только мы закрыли коррупционные «каналы» в Сюнике, некоторые сразу
прекратили политическую деятельность: Пашинян
С 2018 года правительство инвестировало в Сюникскую область 100 млрд драмов. Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном Собрании, в ходе обсуждения доклада “О ходе и итогах исполнения в 2022 г. программы правительства Армении (2021-2026)”, сказал премьер-министр Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что в рядах парламентской оппозиции есть люди, которые пытаются представить себя “хозяином и собственником” Сюника.
В Сюникской области с 2018 года по сегодняшний день правительство инвестировало 100 млрд драмов. Ни в одну область мы не инвестировали больше, чем в Сюник”, - сказал Пашинян.
Он спросил, подсчитывал ли кто-нибудь, сколько армянских сел в Сюникской области опустело до 2018 года. “Опустели десятки сел. И все об этом знают”, - сказал премьер-министр.
Говоря о Зангезурском медно-молибденовом комбинате, премьер-министр отметил, что налоги, уплаченные комбинатом в 2022 году, были представлены в парламенте. Пашинян спросил, а куда эти налоги шли до этого?
В Капане мы пообещали, что народ Армении в лице правительства получит свою долю в комбинате. И когда эта доля была получена, и «каналы» коррупции одна за другой закрылись, здесь (в Национальном Собрании - ред.) в составе 6 человек была представлена одна партия, которая разделились на 11 частей. Почему? Потому что их интересовал вовсе не Сюник и не Армения, а «каналы», идущие из Зангезурского медно-молибденового комбината, из которых они и кормились. Мы их закрыли, сейчас они уже не занимаются политической деятельностью. Теперь они пытаются взять украденные несколько миллионов долларов, спрятать их, чтобы могли ими насладиться”, — сказал премьер-министр, заверив, что они тоже понесут ответственность по закону.