Պեկինում հանդիպել են Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի արտգործնախարարները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինում սկսվել են Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարարներ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և Ֆեյսալ բեն Ֆարհան Ալ Սաուդի բանակցությունները: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հայտարարել է, որ նախարարները կքննարկեն «երկու երկրների դեսպանությունների և հյուպատոսությունների աշխատանքների վերսկսման գործնական քայլերը», ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների հետ կապված առանձին հարցեր։ Իրանի արտգործնախարարը Պեկինում հանդիպում կունենա նաև իր չինացի գործընկերոջ հետ: Մարտի 10-ին Թեհրանը և Էր Ռիադը պայմանավորվել էին վերականգնել դիվանագիտական ​​հարաբերությունները և դեսպանատների աշխատանքները վերսկսել երկամսյա ժամկետում։
Երկու երկրների ներկայացուցիչները Պեկինում մի քանի օր բանակցություններ էին վարել, որոնց արդյունքում պատրաստվել էր եռակողմ հայտարարություն։ Էր Ռիադի և Թեհրանի միջև հարաբերությունները սրվել են 2015 թ. մարտին՝ Եմենի տարածքում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի կողմից «Անսար Ալլահ» շարժման (հութիներ) դեմ ռազմական գործողության մեկնարկով։
Կողմերի միջև հարաբերությունները սրվել էին 2016 թ. հունվարին՝ այն բանից հետո, երբ Թեհրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատունը և Մաշհադում նրա հյուպատոսարանը հարձակման ենթարկվեցին ցուցարարների ամբոխի կողմից: Ցուցարարները վրդովված էին Էր Ռիադում շիա հոգևորական շեյխ Նիմր ալ Նիմրի մահապատժի պատճառով: Տեղի ունեցածից հետո թագավորությունը խզեց դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Իսլամական Հանրապետության հետ:

В Пекине проходит встреча министров иностранных дел Ирана и Саудовской Аравии
В Пекине начались переговоры между министрами иностранных дел Ирана и Саудовской Аравии Хосейном Амиром Абдоллахианом и Фейсалом бин Фарханом Аль Саудом. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
МИД Ирана сообщил, что министры обсудят «практические шаги по возобновлению работы посольств и консульств обеих стран, а также некоторые аспекты двусторонних отношений». Министр иностранных дел Ирана в Пекине проведет встречу и со своим китайским коллегой. 10 марта Тегеран и Эр-Рияд договорились восстановить дипломатические отношения и возобновить работу посольс тв и консульствв течение двух месяцев.
Представители двух стран провели в Пекине несколько дней переговоров, по итогам которых было подготовлено трехстороннее заявление. Отношения между Эр-Риядом и Тегераном ухудшились в марте 2015 года, с началом военной операции коалиции во главе с Саудовской Аравией на территории Йемена против движения «Ансар Аллах» (хуситы).
В январе 2016 года после того, как посольство Саудовской Аравии в Тегеране и его консульство в Мешхеде подверглись нападениям толп протестующих, возмущенных казнью в Эр-Рияде шиитского проповедника шейха Нимра ан-Нимра, королевство разорвало дипломатические отношения с Исламской республикой Иран.