ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը պետք է համահունչ լինի Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանն ու կենսունակությանը. Հայ դատի հանձնախումբ
ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը պետք է համահունչ լինի Հայաստանի և Արցախի
անվտանգությանն ու կենսունակությանը. Հայ դատի հանձնախումբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը Կովկասի նկատմամբ պետք է ամրապնդի Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունն Ադրբեջանի և Թուրքիայի սպառնալիքներից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարության մեջ, որը ներկայացվել է նոյեմբերի 16-ին կայանալիք տարածաշրջանի վերաբերյալ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի լսումների համար:
«ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ պետք է համահունչ լինի Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանն ու կենսունակությանը` տարածաշրջանում առկա գոյութենաբանական սպառնալիքների պայմաններում: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն Ադրբեջանի նկատմամբ պետք է առաջնահերթություն տա այդ երկրի հաշվետվողականությանը անցյալ և շարունակվող հանցագործությունների համար: Կովկասում ԱՄՆ-ի ներկայիս, խորապես թերի քաղաքականությունը ժողովրդավարական Հայաստանին դասախոսություններ է առաջարկում ժողովրդավարության մասին, ԱՄՆ հարկատուների կողմից ֆինանսավորվող ռազմական օգնություն է ուղարկում բռնատիրական Ադրբեջանին և բոլորովին օգնություն չի ցուցաբերում վտանգի տակ գտնվող Արցախին: Դա պետք է փոխվի», - նշված է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարությունում, որը ներկայացվել է կառավարական գործերի գծով տնօրեն Թերեզա Երիմյանի կողմից:
Հայտարարությունն անդրադառնում է հանձնախմբի մի շարք առաջնահերթությունների, այդ թվում՝
Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի օգնության վերաբերյալ 907-րդ հոդվածի սահմանափակումների ամբողջական կիրարկում,
Արցախին 50 միլիոն ԱՄՆ դոլարից ոչ պակաս ուղղակի մարդասիրական օգնության տրամադրում,
պաշտոնական հետաքննություն թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի հետ կապված զենքի արտահանման խախտումների շուրջ,
Ադրբեջանի կողմից ռազմական հանցագործությունների հետաքննություն՝ ներառյալ արգելված զինամթերքի օգտագործումը, օտարերկրյա վարձկանների հավաքագրումը, մշակութային և կրոնական հուշարձանների պղծումները, ինչպես նաև՝ հայ ռազմագերիների անօրինական պահումը, նրանց նկատմամբ բռնությունը և նրանց սպանությունը և այլն:
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի լսումները տեղի կունենան չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 16-ին: Բանախոսների շարքում են ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերեն Դոնֆրիդը և ԱՄՆ պետքարտուղարության Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերը:

U.S. policy should align with Artsakh’s survival and Armenia’s security - ANCA
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. U.S. policy toward the Caucasus should strengthen the security of Armenia and Artsakh against threats from Azerbaijan and Turkey, according to testimony submitted by the Armenian National Committee of America (ANCA) for a November 16th Senate Foreign Relations Committee hearing on the region.
The ANCA testimony, presented by Government Affairs Director Tereza Yerimyan, underscored that: “U.S. policy toward Armenia must align with the security and viability of Armenia and Artsakh in the face of existential regional threats, while U.S. policy on Azerbaijan should prioritize accountability for its past and ongoing crimes.  Our current, deeply flawed U.S. policy in the Caucasus offers lectures on democracy to democratic Armenia, ships U.S. tax-payer funded military aid to dictatorial Azerbaijan, and provides no assistance at all to at-risk Artsakh. That has to change.”
The full text of the ANCA’s testimony, which is provided below and also online, addresses the following ANCA policy priorities:
-- Full enforcement of Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan.
-- No less than $50 million in direct U.S. humanitarian aid to Artsakh.
-- Official inquiries into arms export violations related to Turkish drones.
-- Strict scrutiny of ambassadorial nominations to Armenia and Azerbaijan.
-- U.S. pressure on Turkey to stop obstructing justice for the Armenian Genocide.
-- Investigation into Azerbaijani war crimes, including its use of prohibited munitions, recruitment of foreign mercenaries, cultural and religious desecration, and the illegal detention, abuse, and murder of Armenian prisoners of war.
“The oil-rich Aliyev regime must be held accountable, through the immediate cessation of U.S. military aid and the investigation of its invasions, atrocities, and war crimes,” states Yerimyan.  “These actions must be matched with a robust aid package to meet pressing humanitarian and developmental needs in Artsakh. In terms of U.S.-Armenia bilateral ties, we seek a paradigm shift in relations that prioritizes the security and viability of Armenia and Artsakh in the face of existential regional threats.”
The Senate Foreign Relations Committee hearing will take place on Wednesday, November 16th, at 10:00am EST and will be streamed live. Witnesses offering testimony include Karen Donfried, Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, and Philip Reeker, U.S. State Department Senior Advisor for Caucasus Negotiations. The ANCA has shared a series of in-depth questions with Senate Foreign Relations Committee members, calling for clarification on the Biden Administration’s policies on a range of Armenian American concerns.