ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը պետք է համահունչ լինի Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանն ու կենսունակությանը. Հայ դատի հանձնախումբ
ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը պետք է համահունչ լինի Հայաստանի և Արցախի
անվտանգությանն ու կենսունակությանը. Հայ դատի հանձնախումբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը Կովկասի նկատմամբ պետք է ամրապնդի Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունն Ադրբեջանի և Թուրքիայի սպառնալիքներից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարության մեջ, որը ներկայացվել է նոյեմբերի 16-ին կայանալիք տարածաշրջանի վերաբերյալ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի լսումների համար:
«ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ պետք է համահունչ լինի Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանն ու կենսունակությանը` տարածաշրջանում առկա գոյութենաբանական սպառնալիքների պայմաններում: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն Ադրբեջանի նկատմամբ պետք է առաջնահերթություն տա այդ երկրի հաշվետվողականությանը անցյալ և շարունակվող հանցագործությունների համար: Կովկասում ԱՄՆ-ի ներկայիս, խորապես թերի քաղաքականությունը ժողովրդավարական Հայաստանին դասախոսություններ է առաջարկում ժողովրդավարության մասին, ԱՄՆ հարկատուների կողմից ֆինանսավորվող ռազմական օգնություն է ուղարկում բռնատիրական Ադրբեջանին և բոլորովին օգնություն չի ցուցաբերում վտանգի տակ գտնվող Արցախին: Դա պետք է փոխվի», - նշված է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարությունում, որը ներկայացվել է կառավարական գործերի գծով տնօրեն Թերեզա Երիմյանի կողմից:
Հայտարարությունն անդրադառնում է հանձնախմբի մի շարք առաջնահերթությունների, այդ թվում՝
Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի օգնության վերաբերյալ 907-րդ հոդվածի սահմանափակումների ամբողջական կիրարկում,
Արցախին 50 միլիոն ԱՄՆ դոլարից ոչ պակաս ուղղակի մարդասիրական օգնության տրամադրում,
պաշտոնական հետաքննություն թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի հետ կապված զենքի արտահանման խախտումների շուրջ,
Ադրբեջանի կողմից ռազմական հանցագործությունների հետաքննություն՝ ներառյալ արգելված զինամթերքի օգտագործումը, օտարերկրյա վարձկանների հավաքագրումը, մշակութային և կրոնական հուշարձանների պղծումները, ինչպես նաև՝ հայ ռազմագերիների անօրինական պահումը, նրանց նկատմամբ բռնությունը և նրանց սպանությունը և այլն:
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի լսումները տեղի կունենան չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 16-ին: Բանախոսների շարքում են ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերեն Դոնֆրիդը և ԱՄՆ պետքարտուղարության Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերը:

Политика США должна быть созвучна безопасности и жизнеспособности Армении и Арцаха: Комитет «Ай Дата»
Политика США должна быть созвучна безопасности и жизнеспособности Армении и
Арцаха: Комитет «Ай Дата»
Политика США в отношении Кавказа должна укрепить безопасность Армении и Арцаха, защитить от угроз со стороны Азербайджана и Турции. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении Комитета «Ай Дата» США, которое 16 ноября было представлено на слушаниях по региону Комитета по международным отношениям Сената США.
«Политика США в отношении Армении, в условиях экзистенциальных угроз, существующих в регионе, должна соответствовать безопасности и жизнеспособности Армении и Арцаха. В то же время политика США в отношении Азербайджана должна иметь приоритет в вопросе ответственности этой страны за прошлые и продолжающиеся преступления. Сегодняшняя глубоко ошибочная политика США на Кавказе предлагает демократической Армении лишь лекции о демократии, а военную помощь, финансируемую налогоплательщиками США, направляет диктаторскому Азербайджану, и не оказывает никакой помощи находящемуся в опасности Арцаху. Это нужно изменить», - говорится в заявлении Комитет «Ай Дата» Америки, которое представила директор по связям с правительством Тереза Еримян.
В заявлении рассматривается ряд приоритетов для Комитета, в том числе:
Полное выполнение ограничений поправки 907 относительно помощи США Азербайджану;
Предоставление прямой гуманитарной помощи Арцаху в размере не менее 50 миллионов долларов США;
Официальное расследование нарушений экспорта оружия, связанных с турецкими БПЛА;
Расследование военных преступлений Азербайджана, включая использование запрещенных видов боеприпасов, вербовку иностранных наемников, осквернение культурных и религиозных памятников, а также незаконное задерживание, пытки и убийства армянских военнопленных и т.д.
Слушания в Комитете по международным отношениям Сената США состоятся в среду, 16 ноября. Среди спикеров – заместитель госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид и старший советник Госдепартамента США по переговорам на Кавказе Филипп Рикер.