Կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարի ամսվա ակցիաներն ամփոփվել են քայլերթով. մասնակցել է նախարար Ավանեսյանը
Կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարի ամսվա ակցիաներն ամփոփվել են քայլերթով.
մասնակցել է նախարար Ավանեսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերն ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարի ամիս։ Հայաստանում էլ այս ամիս առողջապահության նախարարությունը բազմաթիվ միջոցառումներ է իրականացրել` ուղղված կրծքագեղձի քաղցկեղի ժամանակին ախտորոշմանն ու բուժմանը։ Իրազեկման մեկամսյա ակցիաները հոկտեմբերի 30-ին ամփոփվել են քայլերթով։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը քայլերթի ընթացքում անցորդներին տեղեկատվական թերթիկներ է տվել, զրուցել նրանց հետ` ընդգծելով, որ քաղցկեղը դատավճիռ չէ, միայն թե պետք է այն վաղ փուլում հայտնաբերել, ուստի շատ կարևոր է ուժ ու կամք գտնել ու ժամանակին անցնել բոլոր հետազոտությունները։
Նախարարը նշել է նաև, որ պետպատվերի շրջանակներում միջոցառումներ են իրականացվում ոչ միայն Երևանում, այլև մարզերում։ Լոռիում և Տավուշում ԱՆ շարժական մամոգրաֆի շնորհիվ 50-ից 69 տարեկան կանայք արդեն անցել են անվճար մամոգրաֆիկ հետազոտություններ։ Մամոգրաֆն այժմ Սյունիքի մարզում է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ կրծքագեղձի քաղցկեղի դեմ պայքարի միջոցառումները չեն սահմանափակվի միայն հոկտեմբերով։ Տարվա բոլոր ամիսներին առողջապահության նախարարությունը շարունակելու է բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնել` ուղղված թե՛ քաղցկեղի ախտորոշմանը, թե՛ բուժմանը։
Նշվում է, որ Հայաստանում 12 592 կին պայքարում է քաղցկեղի դեմ, ամեն տարի մեր երկրում շուրջ 1 300 նոր դեպք է հաստատվում։

Месячник борьбы с раком молочной железы завершился шествием: участвовала и министр Аванесян
Октябрь отмечается во всем мире как месяц борьбы с раком молочной железы. В Армении в этом месяце Министерство здравоохранения осуществило множество мер, направленных на своевременную диагностику и лечение рака молочной железы. 30 октября месячные информационные кампании завершились шествием.
Об этом Арменпресс сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства здравоохранения  Республики Армения.
«Во время шествия министр здравоохранения Анаит Аванесян раздавала прохожим информационные листовки, беседовала с ними, подчеркивая, что рак – это не приговор, только его нужно выявлять на ранней стадии, поэтому очень важно найти в себе силы и вовремя пройти все обследования.
Министр также отметила, что в рамках госзаказа работы проводятся не только в Ереване, но и в областях. В Лори и Тавуше женщины в возрасте от 50 до 69 лет уже прошли бесплатное маммографическое обследование благодаря мобильному маммографу Министерства здравоохранения. Сейчас маммограф находится в Сюникской области», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, меры по борьбе с раком молочной железы не ограничатся октябрём. В течение года Минздрав продолжит реализацию множества программ, направленных как на диагностику, так и на лечение онкологических заболеваний.
Отмечается, что в Армении борются с раком 12 592 женщины, ежегодно в нашей стране подтверждается около 1 300 новых случаев.