Նոր հնարավորություն Հայաստան-սփյուռք կապերն ամրապնդելու համար. մեկնարկել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը
Նոր հնարավորություն Հայաստան-սփյուռք կապերն ամրապնդելու համար. մեկնարկել է
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 13 տարբեր երկրներից շուրջ 20 սփյուռքահայ երիտասարդներ մի քանի օր է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրի շրջանակներում արդեն Հայաստանում են: Ստեղծված է հնարավորություն ծանոթանալու Հայաստանի տարբեր բնագավառներին, մարզերում առկա խնդիրներին և սերտ  կապեր հաստատելու Հայաստանի և իրենց համայնքների միջև:  Ծրագրի հիմքում առաջին հերթին համայնքների միջև կապերի ակտիվացումն է:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանն ընդգծեց, որ սփյուռքահայ երիտասարդների համար առանձնահատուկ ու մեծ նշանակություն  ունի յուրաքանչյուր նոր նախագիծ, որը կապված է Հայաստանի հետ: Այդ մասին են վկայում Սփյուռքի գործերով հանձնակատարի գրասենյակի մի շարք ծրագրերին մասնակցելու  մեծ թվով դիմումները:
«Մենք  այս  ծրագրով խնդիր ենք լուծում՝ Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում ներգրավելով երիտասարդներին, որովհետև կան սերունդների տարբերություններ, տաբեր մոտեցումներ: Մենք ծրագրի միջոցով մասնակիցներին ենք փոխանցում անհրաժեշտ տեղեկատվություն, գիտելիք և նաև հնարավորություն ենք տալիս, որ Հայաստանը կարողանա օգտվել նրանց հնարավորություններից՝ գիտելիքի, ներուժի և կապերի առումով»,-ասաց ծրագրի ղեկավարը:
Ծրագրի մասնակից Աշխեն Բադալյան 25 տարի է՝ բնակվում է Ռուսաստանում: Վերջին երկու տարիներին վերջնականապես որոշել է տեղափոխվել Հայաստան և իր փորձը, գիտելիքները ու կապերը ծառայեցնել երկրի զարգացմանը: Եվ այդ նպատակն իրականացնելու համար կարևոր հարթակ է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը:
Վլադիմիր Հարությունյանը, ով եկել է  ԱՄՆ-ից, կարևորեց ծրագրի իրականացումը, քանի  որ իրենց համայնքում շատերը չեն պատկերացնում, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում: Անդրադառնալով Հայաստան տեղափոխվելու հարցին՝ Վլադիմիր Հարությունյանը ասաց, որ սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր հայ այդ միտքը միշտ էլ ունենում է:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը մեկնարկել է 2021-ից, որին դիմել էին  104 սփյուռքահայ երիտասարդներ: Նրանցից ընտրվել են 20 մասնակիցներ 16 երկրներից: Այս տարի ծրագիրը մեկնարկել է սեպտեմբերի 25-ին և կավարտվի հոկտեմբերի 8-ին:

YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Around 20 young Diaspora-Armenians from 13 countries are already in Armenia on the sidelines of the Diaspora Youth Ambassador program.
The program aims to enable Diaspora Armenian youth to expand their views on Armenia’s and Artsakh's political, social, economic and other issues, to support their greater involvement in community life through the transfer of new knowledge and skills, to contribute to the establishment of contacts between different Diaspora communities, as well as the youth from Armenia and Artsakh.
Speaking to ARMENPRESS, program manager Greta Mnatsakanyan said that every new project connected with Armenia is very important for Diaspora-Armenian youth. The evidence of this is the large number of applications submitted for participating in a number of programs being implemented by the Office of High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia.
“We are solving a problem with this program, by engaging young people in the process of strengthening the Armenia-Diaspora ties because there are differences in generations and different approaches. Through this program we provide participants with necessary information, knowledge and also provide an opportunity so that Armenia can use their opportunities in terms of knowledge, potential and ties”, she said.
Program participants Ashkhen Badalian lives in Russia for already 25 years. In the past two years she made a final decision to move to Armenia and serve her experience, knowledge and ties to the country’s development. And the Diaspora Youth Ambassador program is an important platform for the fulfillment of that goal.
Vladimir Harutyunyan from USA attaches importance to this program as he says that many in his community have no idea of what is happening in Armenia. As for his decision to move to Armenia, he said that every Diaspora-Armenian always has this idea on his/her mind.
The Diaspora Youth Ambassador program launched in 2021. 104 Diaspora-Armenians applied for the participation to the program, but 20 were selected from 16 countries. This year the program launched on September 25 and will last until October 8.