Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում վերջին ամիսներին կառավարելի է. Անահիտ Ավանեսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում վերջին երկու-երեք ամսվա ընթացքում բավականին կառավարելի է, և ՀՀ առողջապահության նախարարությունը պետք է անի ամեն բան կանաչ գոտում լինելու փաստը պահպանելու և առաջիկայում ևս  բարվոք իրավիճակ պահպանելու համար:
«Համաճարակն առողջապահական մեծ բեռ է և մարտահրավեր, և մենք հասկանում ենք, որ կայուն իրավիճակի պահպանման, նաև երկրի զարգացման տնտեսության բնականոն գործունեության համար է չափազանց կարևոր»,- ասաց Ավանեսյանը:
Նա հիշեցրեց, որ մեկ օրում կատարված 4 046 թեստավորումից հաստատվել է 148 դրական դեպք: «Այս պահին պահպանում ենք օրական թեստավորման մեջ դրական դեպքերի մինչև 4 տոկոսի ցուցանիշը, ինչը բավական լավ է՝ չնայած նկատում ենք վերարտադրության ցուցանիշի և ընդհանուր թվերի աճ: Մեկ կամ երկու շաբաթ առաջ թվերն ավելի ցածր էին»,- շեշտեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Ավանեսյանը նշեց, որ COVID կենտրոնների վերապրոֆիլավորված բժշկական կենտրոններից այսօր գործում են Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ն՝ Ավանի մասնաճյուղով,  Սպիտակի բժշկական կենտրոնը, Կապանինը և Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցը:
«Այս նվազագույն ծավալման շրջանակներում կարողանում ենք ապահովել քաղաքացիների պատշաճ բժշկական օգնությունը»,- շեշտեց Ավանեսյանը:

Эпидемиологическая ситуация в Армении в последние месяцы управляема: Анаит Аванесян
Эпидемическая ситуация, вызванная эпидемией COVID-19, в Армении в последние два-три месяца остается вполне управляемой.
«Эпидемия - большое бремя для здравоохранения, вызов, мы понимаем, что насколько это важно для поддержания стабильной ситуации и нормального функционирования экономики страны», - сказала Аванесян.
Она напомнила, что из 4 046 тестов, проведенных за прошедший день, подтверждено 148 положительных случаев. «На данный момент мы поддерживаем процент положительных случаев при ежедневном тестировании на уровне до 4%, что неплохо, хотя мы наблюдаем рост скорости воспроизводства, общих цифр. Неделю или две назад цифры были ниже», - сказала и. о. министра.
Анаит Аванесян напомнила, что на сегодня из перепрофилированных медицинских центров центров COVID действуют Медицинский центр Святого Григория Просветителя с филиалом в Аване, Медицинский центр Спитака, Инфекционная больницы Норка и Капана.
«В этих минимальных рамках мы можем оказывать пациентам надлежащую медицинскую помощь», - подчеркнула Аванесян.