Հայաստանը Ճապոնիայից կստանա ամբողջովին կահավորված 51 շտապօգնության մեքենա
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մինչև տարեվերջ Ճապոնիայի կառավարության կողմից որպես նվիրատվություն կստանա 51 շտապօգնության մեքենա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ներկայացմանը:
Ավանեսյանը հիշեցրեց, որ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական կողմը թիրախավորել է նաև շտապօգնության մեքենաները: Անհրաժեշտություն է առաջացել արագ համալրել մեքենաների պարկը: «Աշխատանքներ երկու ուղղությամբ են տարվել: Պետբյուջեի և Համահայկական հիմնադրամի միջոցների հաշվին ձեռք բերվեցին 37 ամենագնաց Շտապօգնության մեքենաներ և 10 «Ֆորդ» ռեանիմոբիլներ»,-ասաց նա:
Բացի այդ, լայնածավալ աշխատանք է տարվել սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ, այդ ընթացքում բազմաթիվ շտապօգնության մեքենաներ են նվիրաբերվել ՀՀ-ին, Արցախին:
«Այս պահին շտապօգնության մեքենաների մեր պարկը, կարելի է ասել, ամբողջովին համալրված է: Տարվա սկզբին պետք է ունենայինք Ճապոնիայի կառավարության կողմից մեզ որպես օգնություն տրամադրված ևս 51  նոր ամբողջովին կահավորված մեքենաներ, բայց կորոնավիրուսը խանգարեց, և գործընթացները ձգձգվեցին: Բայց մենք մինչև տարվա վերջ կունենանք ևս 51 ամբողջովին կահավորված շտապօգնության մեքենաներ»,- ասաց Ավանեսյանը:
Պետության նպատակն է՝ համալրելով ամբողջական պարկը, անընդհատ կապիտալ ներդրումներ անելով՝ այլևս թույլ չտալ, որ պարկը հասնի մաշվածության այնպիսի աստիճանի, որ ստիպված լինի միջազգային օգնության շրջանակում ստանալ մեքենաներ:

Армения получит от Японии 51 полностью оборудованных машин скорой помощи
К концу года Армения в качестве дара от правительства Японии получит 51 машину скорой помощи. Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания при представлении годового отчета об исполнении государственного бюджета сообщила и. о. министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Анаит Аванесян напомнила, что во время войны азербайджанская сторона наносила удары по машинам скорой помощи. Возникла необходимость в быстром пополнении автопарка. «Работа ведется по двум направлениям. За счет средств госбюджета и Всеармянского фонда закуплено 37 внедорожников и 10 реанимобилей марки «Ford» », - сказала она.
Кроме того, была проведена масштабная работа с представителями диаспоры, благодаря чему Армении и Арцаху было подарено довольно много машин скорой помощи.
«На данный момент можно сказать, что наш парк машин скорой помощи полностью укомплектован. В начале года мы должны были получить 51 новых полностью оборудованных автомобилей, предоставленных японским правительством в качестве содействия, но пандемия помешала этому, и процесс затянулся. К концу года у нас будет 51 новых полностью оборудованных автомобилей скорой помощи», - сказала Аванесян.
Цель правительства - пополнять весь парк, постоянно делая капитальные вложения, чтобы парк так не изнашивался, и не приходилось бы ждать автомобилей в рамках международного содействия.