Խորհրդարանական ընդդիմությունն առաջարկում է սկսել Արցախը ճանաչելու գործընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը կոչ է անում ճանաչել Արցախի անկախությունը:
«Կոչ եմ անում շարժվել պլանով և ճանաչել Արցախի անկախությունն՝ իր հետևանքներով: Հնարավորությունը բացվել է, եկեք քննարկենք, լայնամասշտաբ պատերազմի մեջ ենք, էլ ե՞րբ ենք դա անելու: Հայ ժողովուրդը հետ գնալու տեղ չունի, պետք է գնալ առաջ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշեց Էդմոն Մարուքյանն Ազգային ժողովում ունեցած իր ելույթում:
Նա ընդգծեց, որ հայ ժողովուրդը պիտի լուծի այս հարցը և չթողնի հաջորդ սերունդներին: Խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցչի կարծիքով, պետք է այս պատերազմով հարցը լուծել վերջնականապես:
«Չենք կարող կանգնել: Ես կարծում եմ, որ մենք ինչ ունեինք կորցնելու, կորցրել ենք: Մենք տարիներ շարունակ ասել ենք՝ եկեք փխրուն խաղաղությունը պահպանենք, քանի դեռ բանակցում ենք: Պարոն վարչապետ, տվեք հրամաններ շարժվել առաջ: Եթե պատմությունը թողեցինք կիսատ, ապա մենք շարունակելու ենք արնաքամ լինել, իսկ մենք արնաքամ ենք լինում արդեն շուրջ 25-ից ավելի տարի:  Մենք պետք է մեր իրավունքները պաշտպանենք, և որևէ մեկը չի կարող մեզ դատապարտել: Այո, մենք ցեղասպանություն տեսած ազգ ենք և այսօր նույն ցեղասպանություն իրականացնողներն ուզում են կրկին ցեղասպանություն իրականացնեն 100 տարի անց: Մենք մեզ պաշտպանում ենք ցեղասպանությունից: Թե դիվանագիտական, թե քաղաքական թիկունքն իր գործն անում է, ամուր է, մենք բոլորս միասնական ենք, քան երբևէ»,-նշեց Էդմոն Մարուքյանը:
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն իր ելույթում նշեց, որ համաձայն է գործընկերոջ գնահատականներին, այն է՝ հայ ժողովուրդը հետ քայլի տեղ չունի:
«Ամեն մեկս մեր տեղում պետք է մեր գործն անենք: Որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ արդեն դիմել եմ եվրոպական բոլոր կառույցներին, քաղաքական խմբերին՝ հստակ ներկայացնելով իրավիճակը և Թուրքիայի անթույլատրելի մասնակցությունը: Այո ինձ չի բավարարում միջազգային կառույցների հեզաճկուն դիվանագիտական ձևակերպումները, կողմերի միջև պարբերաբար հավասարության նշան դնելու այս գործելաոճը»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա ընդգծեց, որ ներկայում պատերազմ է և Ադրբեջանը թքել է միջազգային բոլոր պայմանագրերի, կոնվենցիաների վրա:
«Ես, որպես «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ, առաջարկում եմ հենց այս պահին համարել սկսած Արցախի ճանաչման գործընթացը: Սա միջազգային հանրության, խաղաղ բանակցային գործընթացին ուղղված չէ: Բավական է, մենք գործ ունենք մի թշնամու հետ, որի հետ խոսել խաղաղության լեզվով հնարավոր չէ»,-ասաց նա: Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է գնահատական տա Թուրքիայի ուղղակի մասնակցության այս գործընթացին:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Հակառակորդն ունի կենդանի ուժի և զրահատեխնիկայի մեծ կորուստներ: Հայկական կողմն Ադրբեջանի Զինված ուժերի փոխգնդապետ է ոչնչացրել: Նախնական տվյալներով հայկական կողմն ունի 16 զոհ և հարյուրից ավելի վիրավոր:

Парламентская оппозиция предлагает начать процесс признания Арцаха
ЕРЕВАН, 27 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Руководитель фракции «Просвещенная Армения» Национального Собрания РА Эдмон Марукян призывает к признанию независимости Арцаха.
«Я призываю к плану признания независимости Арцаха с его последствиями. Возможность открыта, давайте обсудим, мы находимся в большой войне, и когда мы это сделаем? Армянскому народу некуда возвращаться, мы должны идти вперед», - сказал Эдмон Марукян в своем выступлении в Национальном Собрании.
Как сообщает Арменпресс, он подчеркнул, что армянский народ должен решить этот вопрос, а не оставлять его следующим поколениям. По мнению представителя парламентской оппозиции, окончательно вопрос должен быть решен посредством этой войны.
"Мы больше терпеть не можем. Я думаю, мы потеряли то, что должны были потерять. Мы годами говорим, что давайте сохраним хрупкий мир во время переговоров. Господин премьер-министр, отдайте приказ двигаться вперед. Если мы оставим историю наполовину законченной, мы продолжим истекать кровью, а мы истекаем кровью более 25 лет. Мы должны защищать свои права, чтобы никто не мог нас осудить. Да, мы нация, которая видела геноцид; сегодня виновные в том же геноциде хотят снова совершить геноцид через 100 лет. Мы защищаемся от геноцида. Как дипломатическая, так и политическая поддержка делают свое дело, они сильны, мы все едины как никогда», - сказал Эдмон Марукян.
Член фракции НС «Процветающая Армения» Наира Зограбян в своем выступлении заявила, что согласна с оценками коллеги, то есть армянскому народу некуда отступать.
«Каждый из нас должен делать свою работу. Как председатель Постоянного комитета по правам человека и связям с общественностью, я уже обратился ко всем европейским структурам и политическим группам, четко представив ситуацию и недопустимое участие Турции. Да, меня не устраивает изящная дипломатическая риторика международных организаций, такой способ регулярно ставить знак равенства между сторонами», - сказала Наира Зограбян.
Она подчеркнула, что в настоящее время идет война, Азербайджан плюнул на все международные договоры и конвенции.
«Как представитель партии «Процветающая Армения» предлагаю подумать о том, чтобы процесс признания Арцаха начался прямо сейчас. Это не нацелено на международное сообщество, мирный процесс. Достаточно того, что мы имеем дело с врагом, с которым невозможно говорить на языке мира», - сказала она. Наира Зограбян подчеркнула, что международное сообщество должно оценить прямое участие Турции в этом процессе.
Рано утром 27 сентября Азербайджан начал активный артобстрел на линии соприкосновения с Арцахом. Обстрелу подвергаются и мирные населенные пункты, в том числе столица Степанакерт. Противник несет большие потери живой силы и брони. Армянская сторона уничтожила подполковника Вооруженных сил Азербайджана. По предварительным данным, на счету армянской стороны 16 пострадавших и более 100 раненых.