Թուրքիայում ավելի քան 30 անձ է ձերբակալվել ահաբեկչություն նախապատրաստելու կասկածանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արևմտյան Սաքարիա նահանգում ձերբակալվել է 33 անձ՝  մարտի 31-ին կայանալիք տեղական ընտրությունների նախաշեմին ահաբեկչություններ նախապատրաստելու կասկածանքով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին X-ի միկրոբլոգում կատարած գրառմամբ հայտարարել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Յերլիքայան՝ մանրամասնելով, որ հատուկ գործողության արդյունքում ձերբակալված անձինք կասկածվում են «Իսլամական  պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ կապված լինելու մեջ:
Ըստ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարի՝ նրանք պատրաստվում էին գործողությունների՝ առաջիկա ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ։ Նրանց մոտ հայտնաբերվել են  չլիցենզավորված զենքեր, մեծաքանակ արտարժույթ, առգրավվել՝ մեծ թվով արգելված գրականություն և կազմակերպչական փաստաթղթեր։ Նշվում է, որ ձերբակալվածների մեջ կան անձինք, ովքեր զինյալներ էին ուղարկում հակամարտության գոտիներ, ֆինանսական օգնություն ցուցաբերում ահաբեկիչներին և անօրինական մզկիթներ ու մեդրեսեներ էին ղեկավարում:

В Турции арестованы более 30 человек по подозрению в подготовке теракта
В турецкой провинции Сакарья на западе страны по подозрению в подготовке терактов перед муниципальными выборами 31 марта задержали более 30 подозреваемых.
Как передает Арменпресс, об этом в микроблоге Х сообщил министр внутренних дел Турции Али Ерликая, добавив, что задержанные в ходе операции подозреваются в связях с   террористической группировкой "Исламское государство".
По словам министра внутренних дел установлено, что среди задержанных — те, кто готовил теракты в преддверии выборов. У них обнаружено нелицензионное оружие, большое количество иностранной валюты, конфисковано большое количество запрещенной литературы и организационной документации.
Отмечается, что среди арестованных есть лица, которые направляли боевиков в зоны конфликтов, оказывали финансовую помощь террористам и руководили незаконными мечетями и медресе.