ՀՀ ՄԻՊ-ը կարևորել է ԵԽ ՄԻՀ-ի դիտարկումները Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ գործընթացում մարդու իրավունքների պաշտպանության դերի վերաբերյալ
ՀՀ ՄԻՊ-ը կարևորել է ԵԽ ՄԻՀ-ի դիտարկումները Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ
գործընթացում մարդու իրավունքների պաշտպանության դերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդգծում է Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի՝ հունվարի 12-ին «Հայաստան և Ադրբեջան. Ղարաբաղի տարածաշրջանում հակամարտությունից տուժած բոլոր անձանց մարդու իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունը խաղաղ գործընթացի հաջողության բանալին է» վերտառությամբ հրապարակված դիտարկումների կարևորությունը, որտեղ մասնավորապես ներկայացվել են 2023-ի հոկտեմբերի 16-23-ն իրականացրած այցի ժամանակ Հանձնակատարի արձանագրումները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Դունյա Միյատովիչը նշել է, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը ԵԽ Հանձնակատարին  ծանոթացրել է տեղահանվածների հաշվառման վայրերում 2023 թվականի սեպտեմբերի 24-ից 30-ն իրականացրած փաստահավաք աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ նախնական զեկույցին և այլ հրապարակումներին։
Հանձնակատարը նաև անդրադարձել է Պաշտպանի զեկույցում նկարագրված բռնությունների, խոշտանգումների և անդամախեղումների հնարավոր դեպքերին:
«Տարբեր հարցազրույցների, զեկույցների և լրատվամիջոցների մշտադիտարկումների արդյունքների միջոցով հավաքագրված տեղեկատվության հիման վրա, ի թիվս այլ դեպքերի, Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանն անդրադարձել է, սեպտեմբերի 19-20-ը քաղաքացիական օբյեկտների և ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ բնակելի շենքերի, դպրոցների և շտապօգնության մեքենաների թիրախավորման դեպքերին։
Նա հայտնել է, որ խաղաղ բնակչության շրջանում վիրավորների թիվը գերազանցել է 40-ը, այդ թվում՝ 13 երեխա, մինչդեռ սեպտեմբերի 20-ի դրությամբ քաղաքացիական անձանց շրջանում գրանցվել է մահվան 10-ը հաստատված դեպք, այդ թվում՝ 5 երեխայի»,- նշել է Հանձնակատարը:
Ըստ աղբյուրի՝ հայտարարության մեջ Միյատովիչը նշել է, որ «Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունները խաղաղ բանակցություններում պետք է ապահովեն ուշադրության կենտրոնացումը մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա և սահմանեն մարդու իրավունքների լուրջ երաշխիքներ հակամարտությունից տուժած բոլոր անձանց համար»:
«Դունյա Միատովիչը հավելել է, որ վախի և անորոշության զգացումը տեղի բնակչության շրջանում առավել ուժգնացել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին ադրբեջանական ռազմական գործողությունների հետևանքով։
Շրջափակմամբ պայմանավորված բարձր մակարդակի խոցելիության վիճակը և Լաչինի միջանցքի հանկարծակի բացումը 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի բնակչության մոտ առաջացրել են զգացողություն, որ իրենց գոյությունը պաշտպանելու համար նրանք չունեն այլ տարբերակ, քան անհապաղ տարածաշրջանը լքելը։
Ողջունելով  Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան ժամանածներին առաջին օգնություն տրամադրելու ուղղությամբ ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ Հանձնակատարն ընդգծել է, որ Հայաստան տեղափոխված Լեռնային Ղարաբաղի հայերին և, մասնավորապես՝ խոցելի խմբերին պատկանողներին, պետք է երաշխավորվի կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ աջակցության հասանելիություն:
Հաշվի առնելով վախի և անվստահության բարձր մակարդակը՝ կարևոր է, որպեսզի Ադրբեջանի իշխանություններն անվտանգության հստակ երաշխիքներ տրամադրեն ԼՂ այն հայերին, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ  իրենց նախկին բնակության վայրերը»,- ըստ ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմի՝ ասվում է Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը խնդիրների լուծման ուղղությամբ շարունակում է միջազգային գործընկերներին ներկայացնել փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները։

Омбудсмен Армении подчеркнула важность наблюдений комиссара Совета Европы по правам человека
Защитник прав человека Армении Анаит Манасян подчеркивает важность опубликованных комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович 12 января наблюдений под названием “Армения и Азербайджан: эффективная защита прав человека всех лиц, пострадавших от конфликта в Карабахском регионе, является ключом к успеху мирного процесса”, в которых, в частности, представлены наблюдения комиссара по итогам визита 16-23 октября 2023 года.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата офиса омбудсмена Армении, Дуня Миятович отметила, что омбудсмен Армении ознакомила комиссара Совета Европы с предварительным отчетом и другими публикациями по итогам ознакомительной работы, проведенной с 24 по 30 сентября 2023 года в местах регистрации вынужденных переселенцев.
Комиссар также коснулась возможных случаев насилия, пыток и нанесения увечий, описанные в докладе омбудсмена.
“На основе информации, собранной в ходе различных интервью, репортажей и результатов мониторинга СМИ, защитник прав человека Армении, среди прочего, упомянула произошедшие 19-20 сентября случаи обстрелов гражданских объектов и объектов инфраструктуры, в том числе жилых домов, школ и машин скорой помощи.
Она сообщила, что число раненых среди мирного населения превысило 40, в том числе 13 детей, при этом по состоянию на 20 сентября зарегистрировано 10 подтвержденных случаев гибели мирного населения, в том числе 5 детей”, - отметила еврокомиссар.
Миятович отметила, что “власти Армении и Азербайджана на мирных переговорах должны ставить акцент на защите прав человека и установить серьезные гарантии прав человека для всех лиц, пострадавших от конфликта”.
Дуня Миятович добавила, что чувство страха и неуверенности среди местного населения усилилось в результате азербайджанских военных действий 19 и 20 сентября 2023 года.
“Высокий уровень уязвимости, вызванный блокадой и внезапным открытием Лачинского коридора в сентябре 2023 года, заставил местное население почувствовать, что у него нет другого выбора, кроме как немедленно покинуть регион, чтобы защитить свое существование”, - отметила еврокомиссар.
Приветствуя проводимую властями Армении работу по оказанию первой помощи прибывшим в Армению из Нагорного Карабаха, комиссар подчеркнула, что армянам Нагорного Карабаха, переехавшим в Армению и, в частности, принадлежащим к уязвимым группам, должны быть гарантированы доступ к необходимой поддержке в краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе.
“Учитывая высокий уровень страха и недоверия, важно, чтобы власти Азербайджана предоставили четкие гарантии безопасности армянам Нагорного Карабаха, желающим вернуться на прежние места проживания”, - отметила Миятович.