რეფერენდუმის საფუძველი ამჟამად არ არსებობს - ფაშინიანის გამოხმაურება ევრაზიული კავშირის 4 ქვეყნის პრეზიდენტების განცხადებაზე
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ ამ ეტაპზე ქვეყანაში ევროკავშირსა და ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირს შორის არჩევანის გაკეთების თაობაზე რეფერენდუმის ჩატარების საფუძველი არ არსებობს.
„არმენპრესის“ ცნობით, ნიკოლ ფაშინიანმა ამის შესახებ „ფეისბუკის“ საკუთარ გვერდზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში განაცხადა.
შეგახსენებთ, რომ ასტანაში გამართული ევრაზიული ეკონომიკური უმაღლესი საბჭოს სხდომის ფარგლებში, კავშირის წევრი ოთხი ქვეყნის - რუსეთის, ყაზახეთის, ბელარუსისა და ყირგიზეთის პრეზიდენტებმა მიიღეს ერთობლივი განცხადება ორგანიზაციაში სომხეთის ირგვლივ შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით. მათ სომხეთის ხელისუფლებას მოუწოდეს, რაც შეიძლება მოკლე ვადებში ჩაატაროს რეფერენდუმი ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირსა და ევროკავშირს შორის არჩევანის გასაკეთებლად.
ამ განცხადების საპასუხოდ ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ სომხეთი გააგრძელებს მუშაობას ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის ფარგლებში იქამდე, სანამ ევროკავშირსა და ევრაზიულ კავშირს შორის არჩევანის გაკეთება გარდაუვალი არ გახდება.
„ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში ჩვენ ვმუშაობთ და გავაგრძელებთ მუშაობას იმ მომენტამდე, როდესაც ევროკავშირსა და ევრაზიულ კავშირს შორის არჩევანის გაკეთება გარდაუვალი გახდება, ხოლო გადაწყვეტილება, ბუნებრივია, სომხეთის რესპუბლიკის ხალხმა რეფერენდუმის გზით უნდა მიიღოს“, - განაცხადა მან.
პრემიერ-მინისტრის თქმით, ამჟამად მსგავსი რეფერენდუმის ჩატარების საფუძველი არ არსებობს, ვინაიდან სომხეთის ევროინტეგრაციის პროცესი ჯერ არ იმყოფება იმ ფაზაში, როდესაც მოქალაქეებისთვის მკაფიო არჩევანის შეთავაზება იქნება შესაძლებელი.
„სანამ სომხეთს ოფიციალურად არ მიუმართავს ევროკავშირის წევრობისთვის ან სანამ ქვეყანა ძალიან არ მიუახლოვდება ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსს, რაიმე რეფერენდუმის ჩატარება ალოგიკურია“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.
მისი თქმით, დღეს ეს არჩევანი ჯერ კიდევ თეორიულ ხასიათს ატარებს.
„დღეს ეს არჩევანი თეორიულია, თეორიული არჩევანის რეფერენდუმზე გატანა კი, რა თქმა უნდა, არც ისე გონივრული, სწორი და დასაბუთებულია“, - თქვა პრემიერმა.
ფაშინიანმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სომხეთი მშვიდ და პარტნიორულ რეჟიმში გააგრძელებს მუშაობას ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის ფარგლებში.
„შესაბამისად, ჩვენ გავაგრძელებთ მშვიდად, აუღელვებლად, ზედმეტი ნერვიულობისა და კამათის გარეშე მუშაობას ევრაზიულ ეკონომიკურ კავშირში. დარწმუნებული ვარ, რომ ამ მიმართულებით ჯერ კიდევ გვაქვს პოტენციალი, რომელსაც უახლოეს მომავალში გამოვიყენებთ“, - განაცხადა მან.

В настоящее время нет оснований для проведения референдума - ответ Пашиняна на заявление президентов 4 стран ЕАЭС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что на данном этапе нет оснований для проведения в Армении референдума по вопросу выбора между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом.
Как сообщает Арменпресс, Никол Пашинян заявил об этом в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook.
Напомним, что 29 мая в ходе заседания Высшего совета Евразийского экономического союза, состоявшегося в Астане, президенты 4 государств-членов Союза – России, Казахстана, Беларуси и Кыргызстана – приняли заявление о ситуации вокруг Армении в Евразийском экономическом союзе. Они призвали армянские власти как можно скорее провести референдум по вопросу выбора между Евразийским экономическим союзом и Европейским союзом.
В ответ на это заявление Пашинян отметил, что Армения продолжит работать в рамках Евразийского экономического союза до тех пор, пока выбор между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом не станет неизбежным.
«Мы работаем и будем продолжать работать в рамках Евразийского экономического союза до тех пор, пока выбор между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом станет неизбежным, а решение, естественно, должно быть принято народом Республики Армения посредством референдума», — сказал он.
Премьер-министр отметил, что в настоящее время нет оснований для проведения такого референдума, поскольку процесс европейской интеграции Армении еще не достиг той стадии, когда можно было бы представить гражданам четкий выбор.
«Пока Армения официально не подаст заявку на членство в Европейском союзе или не приблизится к статусу кандидата на членство в ЕС, проведение любого референдума нелогично», — отметил Пашинян.
По его словам, сегодня такой выбор носит пока теоретический характер.
«Сегодня этот выбор носит теоретический характер, а выносить теоретический выбор на референдум, конечно, не очень разумно и правильно, не имеет под собой оснований», — сказал премьер-министр РА.
Пашинян также подчеркнул, что Армения продолжит свою спокойную и основанную на партнерстве работу в рамках ЕАЭС.
«Поэтому мы будем продолжать работать спокойно, мирно, без нервов, без споров в Евразийском экономическом союзе, и я убежден, что у нас еще есть потенциал в этом направлении, который мы будем использовать в ближайшем будущем», — заявил он.