ამ თემების მიმართ წინდახედულებაა საჭირო: ფაშინიანი მთიან ყარაბაღში აზერბაიჯანის მიერ სომხური ეკლესიის დანგრევის შესახებ ცნობებზე
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი გამოეხმაურა ცნობებს იმის შესახებ, რომ აზერბაიჯანმა მთიან ყარაბაღში ყველაზე დიდი სომხური ეკლესია - ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ტაძარი დაანგრია.
„არმენპრესის“ ცნობით, მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან საუბრისას, ფაშინიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამ მომენტში მთავრობა ცდილობს აღნიშნული ინფორმაციის სრულყოფას, თუმცა დასძინა, რომ მსგავსი თემების მიმართ, მით უმეტეს ამ ეტაპზე, წინდახედულებაა საჭირო.
„ამ თემების მიმართ, მით უმეტეს ახლა, წინდახედულებაა საჭირო, რადგან ასეთი თემები ორლესული მახვილია და როგორც ახალი აღთქმა ეუბნება თავის მკითხველს: „რა მსჯავრითაც სჯით, იმავეთი განისჯებით და რა წყაწყაულითაც მიუწყავთ, იმავეთი მოგეწყვებათ“. ასე რომ, ჩვენ დავაკვირდებით, გავაანალიზებთ. არ ვფიქრობ, რომ ჩვენი წარსული გამოცდილების გათვალისწინებით, ამას სახელმწიფო დონეზე საერთაშორისო განხილვის საგნად ვაქცევთ; ეს არის ვითარება, რომელიც სრულად და ამომწურავად უნდა გავიაზროთ“, - აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა.
ჟურნალისტის შენიშვნაზე, რომ კულტურული მემკვიდრეობის განადგურება უფრო მეტად მტრობის გამოვლინებაა, ვიდრე მშვიდობისკენ გადადგმული ნაბიჯი, ფაშინიანმა განაცხადა:
„მე ვთქვი, როგორია მშვიდობის ჩემი კრიტერიუმი. უკვე ორი წელია, სომხეთ-აზერბაიჯანის ორმხრივი სროლების შედეგად ადამიანები აღარ იღუპებიან და აღარ იჭრებიან; სომხეთმა და აზერბაიჯანმა აღიარეს ერთმანეთის ტერიტორიული მთლიანობა, სუვერენიტეტი, საზღვრების ხელშეუხებლობა და პოლიტიკური დამოუკიდებლობა ალმა-ათის დეკლარაციის საფუძველზე. ჩვენ - სომხეთი და აზერბაიჯანი - ნებისმიერ საკითხს სწორედ ამ თვალსაზრისით უნდა მივუდგეთ“.
ბოლო დღეებში, თანამგზავრულ ფოტოებზე დაყრდნობით, ვრცელდება ცნობები, რომ აზერბაიჯანმა მთიან ყარაბაღში ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ეკლესია დაანგრია.

«Мы должны быть осторожны в этих вопросах»: Пашинян о сообщениях о сносе Азербайджаном армянской церкви в Нагорном Карабахе
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал новость о сносе Азербайджаном крупнейшей армянской церкви в Нагорном Карабахе – храма Пресвятой Богородицы.
Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами после заседания правительства Пашинян подчеркнул, что в данный момент правительство пытается получить целостную картину по этой информации, но добавил, что в таких вопросах следует проявлять осторожность, особенно на данном этапе.
«Мы должны быть осторожны в этих вопросах, особенно сейчас, потому что такие вопросы — это обоюдоострый меч, и, как говорится в Новом Завете, «каким судом судите, таким будете судимы; и какою мерою мерите, такою и вам будут мерить». Поэтому мы будем наблюдать, мы будем анализировать. Я не думаю, что мы, учитывая наш предыдущий опыт, будем поднимать этот вопрос на международных дискуссиях на государственном уровне, это ситуация, которую мы должны полностью и всесторонне понять», — отметил премьер-министр.
В ответ на реплику журналиста о том, что разрушение культурного наследия является скорее проявлением враждебности, чем шагом к миру, Пашинян сказал:
«Я уже говорил, каков мой критерий мира. Уже два года никто не гибнет и не получает ранения в армяно-азербайджанских перестрелках, Армения и Азербайджан признали территориальную целостность, суверенитет, неприкосновенность границ и политическую независимость друг друга на основании Алма-Атинской декларации. И мы, Армения и Азербайджан, должны подходить к любому вопросу именно с этой точки зрения».
В последние дни на основе спутниковых снимков распространяются сообщения о разрушении Азербайджаном храма Пресвятой Богородицы в Нагорном Карабахе.