ამ თემების მიმართ წინდახედულებაა საჭირო: ფაშინიანი მთიან ყარაბაღში აზერბაიჯანის მიერ სომხური ეკლესიის დანგრევის შესახებ ცნობებზე
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი გამოეხმაურა ცნობებს იმის შესახებ, რომ აზერბაიჯანმა მთიან ყარაბაღში ყველაზე დიდი სომხური ეკლესია - ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ტაძარი დაანგრია.
„არმენპრესის“ ცნობით, მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან საუბრისას, ფაშინიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამ მომენტში მთავრობა ცდილობს აღნიშნული ინფორმაციის სრულყოფას, თუმცა დასძინა, რომ მსგავსი თემების მიმართ, მით უმეტეს ამ ეტაპზე, წინდახედულებაა საჭირო.
„ამ თემების მიმართ, მით უმეტეს ახლა, წინდახედულებაა საჭირო, რადგან ასეთი თემები ორლესული მახვილია და როგორც ახალი აღთქმა ეუბნება თავის მკითხველს: „რა მსჯავრითაც სჯით, იმავეთი განისჯებით და რა წყაწყაულითაც მიუწყავთ, იმავეთი მოგეწყვებათ“. ასე რომ, ჩვენ დავაკვირდებით, გავაანალიზებთ. არ ვფიქრობ, რომ ჩვენი წარსული გამოცდილების გათვალისწინებით, ამას სახელმწიფო დონეზე საერთაშორისო განხილვის საგნად ვაქცევთ; ეს არის ვითარება, რომელიც სრულად და ამომწურავად უნდა გავიაზროთ“, - აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა.
ჟურნალისტის შენიშვნაზე, რომ კულტურული მემკვიდრეობის განადგურება უფრო მეტად მტრობის გამოვლინებაა, ვიდრე მშვიდობისკენ გადადგმული ნაბიჯი, ფაშინიანმა განაცხადა:
„მე ვთქვი, როგორია მშვიდობის ჩემი კრიტერიუმი. უკვე ორი წელია, სომხეთ-აზერბაიჯანის ორმხრივი სროლების შედეგად ადამიანები აღარ იღუპებიან და აღარ იჭრებიან; სომხეთმა და აზერბაიჯანმა აღიარეს ერთმანეთის ტერიტორიული მთლიანობა, სუვერენიტეტი, საზღვრების ხელშეუხებლობა და პოლიტიკური დამოუკიდებლობა ალმა-ათის დეკლარაციის საფუძველზე. ჩვენ - სომხეთი და აზერბაიჯანი - ნებისმიერ საკითხს სწორედ ამ თვალსაზრისით უნდა მივუდგეთ“.
ბოლო დღეებში, თანამგზავრულ ფოტოებზე დაყრდნობით, ვრცელდება ცნობები, რომ აზერბაიჯანმა მთიან ყარაბაღში ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ეკლესია დაანგრია.

Pashinyan calls for 'prudence' over reports of Azerbaijan demolishing Armenian cathedral in Karabakh
Prime Minister Nikol Pashinyan has commented on reports indicating that Karabakh’s main Armenian cathedral has recently been demolished by Azerbaijani authorities.
Pashinyan was asked to comment on the report at a press briefing on Thursday.
He said the Armenian government is currently trying to obtain complete information on the matter but called for “prudence” in such cases, “especially at this stage.”
“On such issues, especially at this stage, one must be prudent, because they are a double-edged sword. As the New Testament says to its readers: ‘For with the judgment you pronounce you will be judged, and with the measure you use it will be measured to you,’” he said, reciting the Gospel of Matthew 7:2, part of the Sermon on the Mount.
“So we will look into it and analyze it. I do not think that, taking into account our previous experience, we will make this a subject of international discussions at the state level. This is a situation that we need to fully and comprehensively understand,” the Prime Minister said.
Addressing a journalist’s remark that the destruction of cultural heritage is more an expression of hostility than a step toward peace, Pashinyan said:
“I have already stated what my criteria for peace are. For two years now, no people have been killed or injured as a result of Armenia–Azerbaijan exchanges of fire. Armenia and Azerbaijan have recognized each other’s territorial integrity, sovereignty, inviolability of borders, and political independence based on the Alma-Ata Declaration. And we—Armenia and Azerbaijan—must approach any issue from this perspective.”
RFE/RL earlier published satellite images showing an empty space at the site of the imposing Holy Mother of God Cathedral, indicating that the church has been demolished by Azerbaijani authorities.