არარატ მირზოიანი ბრიუსელში კაია კალასს შეხვდა
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი ბრიუსელში ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტს, საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ევროკავშირის უმაღლეს წარმომადგენელს, კაია კალასს შეხვდა.
მხარეებმა სომხეთი-ევროკავშირის პარტნიორობის სტრატეგიული დღის წესრიგის თანმიმდევრული განხორციელების საკითხები განიხილეს.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მაისში ერევანში დაგეგმილი სომხეთი-ევროკავშირის სამიტის შინაარსობრივი მომზადების საკითხებს. ხაზი გაესვა შეთანხმებას იმ პროექტების განხორციელებაზე, რომლებიც მიმართულია სომხეთის მოქალაქეებისთვის ხელშესახები შედეგების უზრუნველყოფისკენ.
არარატ მირზოიანმა და კაია კალასმა განიხილეს დემოკრატიული მდგრადობის მუდმივი განმტკიცებისკენ მიმართული ინიციატივები, რომლებიც სომხეთი-ევროკავშირის ღირებულებებზე დაფუძნებული პარტნიორობისა და სტრატეგიული დღის წესრიგის მნიშვნელოვან ნაწილს შეადგენს. ამ კონტექსტში მიღწეულ იქნა შეთანხმება დემოკრატიული პროცესების მხარდასაჭერად არსებული კონკრეტული მექანიზმების უწყვეტობისა და ეფექტიანობის უზრუნველყოფის შესახებ.
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა და ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა ხაზი გაუსვეს ურთიერთსასარგებლო პროექტების განხორციელების მნიშვნელობას ეკონომიკური და სატრანსპორტო კავშირების, ისევე როგორც ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობის სტიმულირების კუთხით.

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met in Brussels with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission Kaja Kallas.
According to the foreign ministry’s readout, Mirzoyan and Kallas discussed issues related to the consistent implementation of the strategic agenda of the Armenia–EU partnership.
Detailed attention was paid to the substantive preparation of the Armenia–EU summit to be held in Yerevan in May, with an emphasis on agreement to implement programs aimed at ensuring tangible results for Armenian citizens.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative Kaja Kallas discussed initiatives aimed at the continued strengthening of democratic resilience, which form an important part of the Armenia–EU value-based partnership and strategic agenda. In this context, agreement was reached on ensuring the continuity and effectiveness of existing mechanisms supporting democratic processes.
The Armenian Foreign Minister and the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy emphasized the importance of implementing mutually beneficial programs to promote economic and transport connectivity, as well as cooperation in the energy sector.