ბაქოს სასამართლომ რუბენ ვარდანიანს 20 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა
ბაქოს სასამართლომ გამოაცხადა მთიანი ყარაბაღის ყოფილი სახელმწიფო მინისტრის, რუბენ ვარდანიანის მიმართ გამოტანილი ყალბი განაჩენი.
„არმენპრესის“ ცნობით, როგორც აზერბაიჯანული სააგენტო APA იუწყება, რუბენ ვარდანიანი 20 წლით თავისუფლების აღკვეთას მიუსაჯეს.
აღნიშნულია, რომ ბრალმდებელმა პროკურორმა რუბენ ვარდანიანისთვის უვადო თავისუფლების აღკვეთა მოითხოვა.
რუბენ ვარდანიანი აზერბაიჯანის სამართალდამცავებმა უკანონოდ დააკავეს და ბაქოში გადაიყვანეს 2023 წლის 27 სექტემბერს მთიანი ყარაბაღის წინააღმდეგ აზერბაიჯანის სამხედრო აგრესიის შემდეგ. აზერბაიჯანში მას რამდენიმე მუხლით ყალბი ბრალდებები წაუყენეს.
მანამდე სასამართლომ გამოაცხადა მთიანი ყარაბაღის ყოფილი სამხედრო-პოლიტიკური ხელმძღვანელობის წარმომადგენლების მიმართ ყალბი განაჩენები. მთიანი ყარაბაღის ყოფილი პრეზიდენტი არაიიკ ჰარუთიუნიანი, თავდაცვის არმიის ყოფილი მეთაური ლევონ მნაცაკანიანი, თავდაცვის არმიის მეთაურის ყოფილი მოადგილე დავით მანუკიანი და ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი დავით ბაბაიანი უვადო თავისუფლების აღკვეთას მიუსაჯეს, ხოლო ყოფილი პრეზიდენტები არკადი ღუკასიანი და ბაკო სააკიანი, 20 წლით თავისუფლების აღკვეთას, რადგან განაჩენის გამოცხადების დროს ისინი 65 წლის იყვნენ, ხოლო აზერბაიჯანის კანონმდებლობა კრძალავს 65 წელს გადაცილებული პირების მიმართ უვადო თავისუფლების აღკვეთის გამოყენებას.
ბაქოს სასამართლომ ყალბი სასამართლო პროცესის შედეგებით ასევე 19 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა მადათ ბაბაიანს და მელიქსეთ ფაშაიანს, დავით ალლაჰვერდიანი 16 წლით თავისუფლების აღკვეთას მიუსაჯეს. ერიკ ღაზარიანი, გურგენ სტეფანიანი და ვასილი ბეგლარიანი 15 წლით თავისუფლების აღკვეთას მიუსაჯეს, ხოლო გარიკ მარტიროსიანი - 18 წლით თავისუფლების აღკვეთას.

Azerbaijani court sentences Ruben Vardanyan to 20 years in prison
An Azerbaijani court on Tuesday sentenced former Nagorno-Karabakh State Minister and philanthropist Ruben Vardanyan to 20 years in prison on war crimes and terror-related charges, which he had denounced as a “farce” and which are widely seen as part of a sham trial.
The verdict was reported by the Azerbaijani APA news agency.
Prosecutors had sought a life sentence for Vardanyan.
He is among the Armenians who remain in Azerbaijani captivity; he is one of 19 still held after the mass exodus of Nagorno-Karabakh’s population to Armenia in September 2023 during the Azerbaijani offensive.
An Azerbaijani military court had earlier sentenced several former top political and military leaders of Nagorno-Karabakh to life imprisonment on war crime–related charges that are widely regarded as fabricated.
Former Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan, former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan and his deputy Davit Manukyan, former Foreign Minister Davit Babayan, and former Speaker of Parliament Davit Ishkanyan were all sentenced to life imprisonment.
Former Presidents Bako Sahakyan and Arkady Ghukasyan received 20-year prison terms because, being over the age of 65, Azerbaijani law prohibits life imprisonment for individuals of that age.
Vardanyan’s trial was conducted separately.
After Azerbaijan’s takeover of Karabakh in 2023, the Armenian population—over 100,000 people—fled to Armenia seeking refuge. The former politicians and others were detained during the exodus.