ბაქოს სასამართლომ რუბენ ვარდანიანს 20 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა
ბაქოს სასამართლომ გამოაცხადა მთიანი ყარაბაღის ყოფილი სახელმწიფო მინისტრის, რუბენ ვარდანიანის მიმართ გამოტანილი ყალბი განაჩენი.
„არმენპრესის“ ცნობით, როგორც აზერბაიჯანული სააგენტო APA იუწყება, რუბენ ვარდანიანი 20 წლით თავისუფლების აღკვეთას მიუსაჯეს.
აღნიშნულია, რომ ბრალმდებელმა პროკურორმა რუბენ ვარდანიანისთვის უვადო თავისუფლების აღკვეთა მოითხოვა.
რუბენ ვარდანიანი აზერბაიჯანის სამართალდამცავებმა უკანონოდ დააკავეს და ბაქოში გადაიყვანეს 2023 წლის 27 სექტემბერს მთიანი ყარაბაღის წინააღმდეგ აზერბაიჯანის სამხედრო აგრესიის შემდეგ. აზერბაიჯანში მას რამდენიმე მუხლით ყალბი ბრალდებები წაუყენეს.
მანამდე სასამართლომ გამოაცხადა მთიანი ყარაბაღის ყოფილი სამხედრო-პოლიტიკური ხელმძღვანელობის წარმომადგენლების მიმართ ყალბი განაჩენები. მთიანი ყარაბაღის ყოფილი პრეზიდენტი არაიიკ ჰარუთიუნიანი, თავდაცვის არმიის ყოფილი მეთაური ლევონ მნაცაკანიანი, თავდაცვის არმიის მეთაურის ყოფილი მოადგილე დავით მანუკიანი და ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი დავით ბაბაიანი უვადო თავისუფლების აღკვეთას მიუსაჯეს, ხოლო ყოფილი პრეზიდენტები არკადი ღუკასიანი და ბაკო სააკიანი, 20 წლით თავისუფლების აღკვეთას, რადგან განაჩენის გამოცხადების დროს ისინი 65 წლის იყვნენ, ხოლო აზერბაიჯანის კანონმდებლობა კრძალავს 65 წელს გადაცილებული პირების მიმართ უვადო თავისუფლების აღკვეთის გამოყენებას.
ბაქოს სასამართლომ ყალბი სასამართლო პროცესის შედეგებით ასევე 19 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა მადათ ბაბაიანს და მელიქსეთ ფაშაიანს, დავით ალლაჰვერდიანი 16 წლით თავისუფლების აღკვეთას მიუსაჯეს. ერიკ ღაზარიანი, გურგენ სტეფანიანი და ვასილი ბეგლარიანი 15 წლით თავისუფლების აღკვეთას მიუსაჯეს, ხოლო გარიკ მარტიროსიანი - 18 წლით თავისუფლების აღკვეთას.

Сфабрикованный приговор по сфабрикованному делу - бакинский суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы
Бакинский суд по итогам рассмотрения сфабрикованного в отношении экс-госминистра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна дела опубликовал сфабрикованный приговор – 20 лет лишения свободы.
Как передает Арменпресс со ссылкой на азербайджанское агентство АПА, прокурор требовал для Рубена Варданяна пожизненного заключения.
Рубен Варданян был незаконно задержан азербайджанскими спецслужбами и доставлен в Баку 27 сентября 2023 года после военной агрессии Азербайджана против Арцаха (Нагорного Карабаха). В Азербайджане ему были предъявлены сфабрикованные обвинения по нескольким статьям.
Ранее бакинский суд опубликовал сфабрикованные приговоры в отношении других представителей бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха. Так, экс-президент Арцаха Араик Арутюнян, экс-командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, экс-заместитель командующего Армией обороны Давид Манукян и экс-министр иностранных дел Давид Бабаян были приговорены к пожизненному заключению, а экс-президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян — к 20 годам лишения свободы, поскольку на момент вынесения приговора им было 65 лет, а азербайджанское законодательство запрещает назначение пожизненного заключения лицам старше 65 лет.
После фиктивных судебных разбирательств бакинский суд вынес сфабрикованные приговоры в отношении также Мадата Бабаяна и Меликсета Пашаяна – по 19 лет лишения, Давида Аллахвердяна - 16 лет лишения свободы. Эрика Газаряна, Гургена Степаняна и Василия Бегларяна – по 15 лет лишения свободы, Гарика Мартиросяна - 18 лет лишения свободы.