„ტრამის გზა“ შეიძლება შეცვალოს ვითარება საერთაშორისო ვაჭრობის თვალსაზრისით: ნიკოლ ფაშინიანი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ „ტრამის გზა“ პროექტი შეიძლება მნიშვნელოვანი ცვლილება მოიტანოს საერთაშორისო ვაჭრობაში, რადგან დღეს მსოფლიოში არსებობს მიწოდების ჯაჭვების სერიოზული კრიზისი.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ფაშინიანმა ამის შესახებ განაცხადა პარიზის მშვიდობის ფორუმის ფარგლებში გამართულ დისკუსიაზე სახელწოდებით „ლიდერობის გზაჯვარედინებზე“.
პრემიერ-მინისტრმა შეახსენა, რომ ვაშინგტონში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მიღებულ მშვიდობის დეკლარაციაში არსებობს მუხლი, რომელიც ეხება რეგიონული დაკავშირებადობის გახსნას, ტერიტორიული მთლიანობის, სუვერენიტეტის, იურისდიქციის, ურთიერთობისა და საერთაშორისო დონეზე აღიარებული საზღვრების ხელშეუხებლობის პრინციპების საფუძველზე.
„კიდევ ერთი მუხლი განსაზღვრავს, რომ სომხეთი და შეერთებული შტატები ორმხრივად განახორციელებენ „ტრამის გზა“ პროექტს, რომელიც განხორციელდება სომხეთის ტერიტორიაზე. ეს არის სომხეთ–აშშ-ის ორმხრივი ინიციატივა, თუმცა აზერბაიჯანთან კავშირი ამ შემთხვევაში კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რადგან ჩვენ გვჭირდება ხელმისაწვდომობა აღმოსავლეთიდან დასავლეთისკენ. ეს აუცილებელია როგორც სომხეთისთვის, ისე აზერბაიჯანისთვის, რადგან ასეთ პირობებში ჩვენ ერთმანეთის გვჭირდება საკომუნიკაციო გზების მეშვეობით რეგიონალური დაკავშირებადობისთვის. სომხეთი და აშშ აქტიურად მუშაობენ ამ მიმართულებით, და აქ არსებობს მნიშვნელოვანი ნიუანსი - რეგიონული დაკავშირებადობა ჩვენს წარმოდგენაში ნიშნავს, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს ექნებათ შესაძლებლობა გამოიყენონ ერთმანეთის ტერიტორიები შიდა, ორმხრივი და საერთაშორისო ტრანზიტისთვის. ეს ნიშნავს, რომ სომხეთის ტერიტორიის გავლით გაიხსნება ახალი მარშრუტი საერთაშორისო ტვირთბრუნვისთვის, და თუ გავითვალისწინებთ მიწოდების ჯაჭვების გლობალურ კრიზისს, ეს შეიძლება შეცვალოს ვითარება საერთაშორისო ვაჭრობაში და ასევე მთლიანად ჩვენი რეგიონის ეკონომიკურ რეალობაში“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ ვაშინგტონში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დეკლარაციის ხელმოწერისა და მშვიდობის ხელშეკრულების წინასწარი ხელმოწერის შემდეგ ორ ქვეყანას შორის მშვიდობა დამყარდა.
„მშვიდობა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის უკვე დამყარებულია, ეს რეალობაა. ჩვენ ამას ვხედავთ და ვგრძნობთ ადგილზე. მშვიდობა დამყარდა 8 აგვისტოს ვაშინგტონში გამართული სამიტის შედეგად, რომელიც გაიმართა აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის მხარდაჭერითა და მონაწილეობით, და მსურს კიდევ ერთხელ გამოვხატო მადლიერება ტრამპის მიმართ. დიახ, ჩვენ ვმუშაობდით მშვიდობის დღის წესრიგზე, მაგრამ მისი პირადი მონაწილეობისა გარეშე, ვფიქრობ, ვერ გვექნებოდა ის, რაც ახლა გვაქვს, ხოლო ჩვენ გვაქვს მშვიდობა, და ეს რეალობაა. თქვენ იცით, რომ ვაშინგტონში, აშშ-ის დედაქალაქში, ჩვენ აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ერთად მივიღეთ მშვიდობის დეკლარაცია, რომელსაც პრეზიდენტმა ტრამპმა მოაწერა ხელი მოწმის სტატუსით. ჩვენი საგარეო საქმეთა მინისტრებმა წინასწარ მოაწერეს ხელი მშვიდობის ხელშეკრულებას სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის. ეს ნამდვილად ისტორიული ცვლილებაა არა მხოლოდ ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობებში, არამედ მთლიანად ჩვენს რეგიონში, რადგან პირველად გვაქვს რეალური შესაძლებლობა, რომ სამხრეთ კავკასიაში შევიდეთ ეკონომიკური თანამშრომლობის ფაზაში, გვქონდეს არა მხოლოდ მშვიდობიანი, არამედ კეთილდღეობიანი რეგიონი“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
შეგახსენებთ, რომ 8 აგვისტოს ვაშინგტონში სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა და აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ხელი მოაწერეს დეკლარაციას. დეკლარაციის ხელმოწერამდე სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა წინასწარ მოაწერეს ხელი მშვიდობის ხელშეკრულებას და ერთობლივი წერილით მიმართეს ეუთოს მინსკის ჯგუფის ლიკვიდაციის თაობაზე. ამის შემდეგ როგორც სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა, ისე აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა განაცხადეს, რომ ორ ქვეყანას შორის მშვიდობა დამყარდა.

«Маршрут Трампа» может изменить ситуацию в международной торговле - Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что проект «Маршрут Трампа» может изменить ситуацию в международной торговле, учитывая, что в настоящее время в мире наблюдается кризис цепочек поставок.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил об этом в ходе дискуссии «На перекрёстке лидерства» в рамках Парижской мирной конференции.
Премьер-министр напомнил, что в мирной декларации, принятой Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне, содержится положение об открытии региональной взаимосвязанности, основанной на принципах территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции, взаимности и нерушимости международно признанных границ.
«Есть ещё одно положение, согласно которому Армения и США будут на двусторонней основе реализовывать проект «Маршрут Трампа», который будет реализован на территории Армении. Это двусторонний проект между Арменией и США, но для этого первостепенное значение имеет связь с Азербайджаном, потому что нам нужен доступ с Востока на Запад. Это необходимо как Армении, так и Азербайджану, потому что в этом случае нам необходимо иметь доступ друг к другу посредством коммуникаций. Армения и США активно работают в этом направлении, и здесь есть очень важный нюанс. Региональное взаимодействие, в нашем понимании, означает, что Армения и Азербайджан получат возможность использовать территорию друг друга для внутренних, двусторонних и международных связей, а значит, через нашу территорию откроется новый маршрут для международного транзита, и, учитывая, что сейчас в мире наблюдается кризис в цепочках поставок, это может изменить ситуацию с точки зрения международной торговли, а также изменить ситуацию в нашем регионе», — сказал Пашинян.
Пашинян также подчеркнул, что после подписания в Вашингтоне декларации между Арменией и Азербайджаном и парафирования мирного соглашения между двумя странами установился мир.
«Мир между Арменией и Азербайджаном установлен, это реальность. И мы видим и чувствуем это на местах. Он установился по итогам саммита, состоявшегося в Вашингтоне 8 августа при поддержке и участии президента США Дональда Трампа, и я хочу ещё раз выразить ему благодарность. Конечно, мы работали над мирной повесткой, но без его личного участия, я не думаю, что мы смогли бы достичь того, что имеем сейчас. А у нас есть мир, и это реальность. Знаете, в столице США, Вашингтоне, мы приняли мирную декларацию с президентом Азербайджана, и президент Трамп подписал её в качестве свидетеля. Наши министры иностранных дел парафировали мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном. И это поистине исторический поворот не только в наших двусторонних отношениях с Азербайджаном, но и в нашем регионе в целом, потому что впервые у нас есть реальная возможность выйти на этап экономического сотрудничества на Южном Кавказе, иметь не только мирный, но и процветающий регион», — подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп подписали декларацию в Вашингтоне 8 августа. Перед подписанием декларации министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали мирный договор, а также направили совместное письмо в ОБСЕ по вопросу роспуска Минской группы. После этого премьер-министр Армении и президент Азербайджана заявили об установлении мира между двумя странами.