ფაშინიანი ხელოვნური ინტელექტის ქარხნის მშენებლობას სომხეთისთვის ყველაზე მნიშვნელოვან ტექნოლოგიურ ინვესტიციად მიიჩნევს
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი შეეხო სომხეთში ხელოვნური ინტელექტის ქარხნის მშენებლობის პროექტს და აღნიშნა, რომ ეს არის სომხეთში ყველაზე დიდი და მნიშვნელოვანი ტექნოლოგიური ინვესტიცია.
„არმენპრესი“-ს ინფორმაციით, ამის შესახებ ნიკოლ ფაშინიანმა დაწერა X-ის საკუთარ მიკრობლოგზე.
„FirebirdCloudAI ეს არის სომხეთის ყველაზე დიდი და მნიშვნელოვანი ტექნოლოგიური ინვესტიცია, სომხეთის „ვარსკვლავური კარიბჭე“. იდეა დაიბადა მას შემდეგ, რაც ჯენსენ ჰუანგი (NVIDIA-ს დამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი) 2023 წელს ეწვია ერევანს. დღეს ეს ხდება რეალობა - ათასობით Blackwell გრაფიკული პროცესორით აღჭურვილი ხელოვნური ინტელექტის ქარხანა ხელს შეუწყობს ინოვაციების განვითარებას სომხეთის მთელ ტერიტორიაზე“, - წერს ფაშინიანი.
სომხეთის მაღალი ტექნოლოგიების მრეწველობის მინისტრმა მხითარ ჰაირაპეტიანმა 12 ივნისს განაცხადა, რომ სომხეთში დაგეგმილია 500 მილიონი დოლარის ინვესტიციით ხელოვნური ინტელექტის მსხვილი ქარხნის მშენებლობა. მინისტრის თქმით, ეს არის Firebird-ის, სომხეთის მთავრობისა და NVIDIA-ს ერთობლივი პროექტი.

Премьер Армении считает строительство центра искусственного интеллекта важнейшей технологической инвестицией для страны
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся проекта строительства центра искусственного интеллекта в Армении, подчеркнув, что это - крупнейшая и важнейшая технологическая инвестиция в Армению.
Как сообщает "Арменпресс", Никол Пашинян написал об этом в своем микроблоге X.
«FirebirdCloudAI — крупнейшая и важнейшая технологическая инвестиция, «звездные врата» Армении». Идея родилась, когда Дженсен Хуанг (основатель и генеральный директор NVIDIA - ред.) посетил Ереван в 2023 году. Сегодня она становится реальностью. Центр искусственного интеллекта, оснащенный тысячами графических процессоров 𝗕𝗹𝗮𝗰𝗸𝘄𝗲𝗹𝗹, будет стимулировать инновации по всей Армении», — написал Пашинян.
12 июня министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян заявил, что в Армении планируется построить крупный центр искусственного интеллекта с инвестициями в размере $500 миллионов. Министр сообщил, что это совместный проект компании 𝗙𝗶𝗿𝗲𝗯𝗶𝗿𝗱, правительства Армении и компании 𝗙𝗩𝗜𝗗𝗜𝗔.