ფაშინიანი ხელოვნური ინტელექტის ქარხნის მშენებლობას სომხეთისთვის ყველაზე მნიშვნელოვან ტექნოლოგიურ ინვესტიციად მიიჩნევს
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი შეეხო სომხეთში ხელოვნური ინტელექტის ქარხნის მშენებლობის პროექტს და აღნიშნა, რომ ეს არის სომხეთში ყველაზე დიდი და მნიშვნელოვანი ტექნოლოგიური ინვესტიცია.
„არმენპრესი“-ს ინფორმაციით, ამის შესახებ ნიკოლ ფაშინიანმა დაწერა X-ის საკუთარ მიკრობლოგზე.
„FirebirdCloudAI ეს არის სომხეთის ყველაზე დიდი და მნიშვნელოვანი ტექნოლოგიური ინვესტიცია, სომხეთის „ვარსკვლავური კარიბჭე“. იდეა დაიბადა მას შემდეგ, რაც ჯენსენ ჰუანგი (NVIDIA-ს დამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი) 2023 წელს ეწვია ერევანს. დღეს ეს ხდება რეალობა - ათასობით Blackwell გრაფიკული პროცესორით აღჭურვილი ხელოვნური ინტელექტის ქარხანა ხელს შეუწყობს ინოვაციების განვითარებას სომხეთის მთელ ტერიტორიაზე“, - წერს ფაშინიანი.
სომხეთის მაღალი ტექნოლოგიების მრეწველობის მინისტრმა მხითარ ჰაირაპეტიანმა 12 ივნისს განაცხადა, რომ სომხეთში დაგეგმილია 500 მილიონი დოლარის ინვესტიციით ხელოვნური ინტელექტის მსხვილი ქარხნის მშენებლობა. მინისტრის თქმით, ეს არის Firebird-ის, სომხეთის მთავრობისა და NVIDIA-ს ერთობლივი პროექტი.

“Stargate” of Armenia – Pashinyan lauds $500 million AI project as most important investment
Prime Minister Nikol Pashinyan has described the recently announced Firebird AI project as the “most important” tech investment in Armenia.
“Firebird Cloud AI is the largest and most important tech investment — the “Stargate” of Armenia. The idea was sparked when [NVIDIA CEO] Jensen Huang visited Yerevan in 2023. Today, it becomes reality: an AI Factory with thousands of Blackwell GPUs, driving innovation across Armenia,” the PM said in a post on X.
Firebird, an AI cloud company, and the Armenian government—with support from NVIDIA—announced on June 11 a vision for building advanced AI infrastructure to accelerate technology innovation and establish the Caucasus region as an AI hub, Firebird said in a press release.
Firebird plans to launch with thousands of NVIDIA Blackwell GPUs in 2026 and will be designed with the ability to scale to over 100 megawatts of capacity.
Emerging from stealth, Firebird unveiled a vision for a $500 million public-private partnership with the Armenian government, which will fuel the development and growth of AI technologies in the country. This initiative will help grow the local technology ecosystem by bringing together high-performing infrastructure, talent, and innovation. By working with industry and government, Firebird aims to support economic growth and help businesses, entrepreneurs, and academia stay ahead in the cutting-edge of AI.