მოსკოვში სომხეთის რესპუბლიკის სამხედრო ძალების დაარსების 33-ე წლისთავთან დაკავშირებით ოფიციალური მიღება გაიმართა
მოსკოვში სომხეთის საელჩოს ინიციატივით გაიმართა ოფიციალური მიღება, რომელიც სომხეთის შეიარაღებული ძალების დაარსების 33-ე წლისთავს მიეძღვნა.
როგორც „არმენპრესის“ კორესპონდენტი იტყობინება, ღონისძიებას ესწრებოდნენ რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროების წარმომადგენლები, რუსეთში აკრედიტებული უცხო ქვეყნების ელჩები, სამხედრო ატაშეები, რუსეთის და ახალი ნახიჩევანის სომხური ეპარქიის წინამძღვარი, არქიეპისკოპოსი ეზრას ნერსისიანი, რუსეთის სომეხ კათოლიკეთა ეკლესიის ადმინისტრატორის მოადგილე, არქიეპისკოპოსი პეტროს ესაიანი და სხვა მოწვეული სტუმრები.
„დღეს ჩვენი ქვეყანა რთული გამოწვევების წინაშეა. მიუხედავად ამისა, ჩვენ მზად ვართ გადადგათ მტკიცე ნაბიჯები, რათა ჩვენს მეზობლებთან ერთად რეგიონში სტაბილური მშვიდობა აღვადგინოთ. ამ პროცესში ჩვენ ვხელმძღვანელობთ სომხეთის უშიშროების საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებებით, რომლებიც სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობისა და კეთილმეზობლური ურთიერთობების დამყარებას ემსახურება“, – განაცხადა რუსეთის ფედერაციაში სომხეთის ელჩმა გურგენ არსენიანმა თავის სიტყვაში.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა ასევე საელჩოს სამხედრო ატაშე, პოლკოვნიკი გარეგინ მელიქსეთიანი, რომელმაც რეგიონალური და გლობალური უსაფრთხოების თანამედროვე გამოწვევებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ აუცილებელია არსებული და ახალჩამოყალიბებული შესაძლებლობების ოპერატიული გამოყენება სომხეთის სახელმწიფო უსაფრთხოების ეფექტიანი სისტემის შექმნისთვის.
ღონისძიების ფარგლებში სიტყვით გამოვიდა რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს საერთაშორისო სამხედრო თანამშრომლობის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილე, გენერალ-მაიორი ვიქტორ შევცოვი.

В посольстве Армении в России дан официальный прием в честь 33-й годовщины Вооруженных сил Республики Армения
В посольстве Армении в России дан официальный прием в честь 33-й годовщины Вооруженных сил Республики Армения.
Как передает корреспондент Арменпресс, на приеме присутствовали представители Министерств иностранных дел и обороны Российской Федерации, послы иностранных государств, аккредитованные в Российской Федерации, военные атташе, предстоятель Армянской епархии России и Ново-Нахиджеванской Армянской Апостольской Церкви архиепископ Езрас Нерсисян, викарий Армянской Католической Церкви России архиепископ Петрос Есаян и другие гости.
“Сегодня наша страна сталкивается со сложными вызовами. Однако мы настроены на последовательные шаги по восстановлению прочного мира с нашими соседями. И в этих действиях мы руководствуемся решениями Совета безопасности Армении об установлении мира и добрососедства на Южном Кавказе”, - заявил в своем выступлении посол Армении в Российской Федерации Гурген Арсенян.
Военный атташе посольства полковник Гарегин Меликсетян проанализировал современные реалии региональной и глобальной системы безопасности, обозначил необходимость и актуальность существующих и открывающихся возможностей в интересах создания эффективной системы государственной безопасности в Республике Армения.
На приеме также выступил заместитель начальника Главного управления международного военного сотрудничества Минобороны России генерал-майор Виктор Шевцов.