სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სადელიმიტაციო კომისიების ერთობლივი საქმიანობის რეგლამენტი გამოქვეყნდა
ერევანი, 2 სექტემბერი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობამ გამოაქვეყნა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სადელიმიტაციო კომისიების ერთობლივი საქმიანობის რეგლამენტი, რომელზეც სომხეთმა და აზერბაიჯანმა შეთანხმდნენ და ხელი მოაწერეს.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, რეგლამენტის პროექტი შეტანილია სომხეთის მთავრობის 5 სექტემბრის სხდომის დღის წესრიგში.
რეგლამენტში აღნიშნულია, რომ კომისიები დაეფუძნება 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციას, როგორც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის პროცესის ფუნდამენტურ პრინციპს (თუ მომავალში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ შეთანხმებაში სხვა რეგულაციები იქნება გათვალისწინებული, მაშინ აღნიშნული ფუნდამენტური პრინციპი შესაბამისობაში იქნება ზემოთ აღნიშნული შეთანხმებით დადგენილ პრინციპებთან).

Armenian government releases text of regulation signed with Azerbaijan
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. The government of Armenia has released the text of the regulation of the commissions on Delimitation and Border Security between Armenia and Azerbaijan, which was signed on August 30.
The regulation is included in the agenda of the upcoming September 5 Cabinet meeting.
The regulation mentions that the commissions will rely on the 1991 Alma Ata Declaration as the fundamental principle for the delimitation process of the state border between Armenia and Azerbaijan, and if in the future the agreement on peace and establishment of interstate relations will envisage other regulations, then this fundamental principle will be aligned with the principles defined in the abovementioned agreement.