სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრები შეთანხმდნენ ღია საკითხებზე მოლაპარაკებების გაგრძელებაზე
ერევანი, 29 თებერვალი, არმენპრესი. გერმანიის დედაქალაქ ბერლინში, 28-29 თებერვალს გაიმართა მოლაპარაკებები სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრ არარატ მირზოიანსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრ ჯეიჰუნ ბაირამოვს შორის.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაზე დაყრდონობით, მინისტრებმა და მათმა დელეგაციამ განიხილეს პოზიციები ორმხრივი შეთანხმების პროექტის დებულებების შესახებ „სომხეთისა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ“. გამოითქვა ურთიერთშეთანხმება ღია საკითხებზე მოლაპარაკებების გაგრძელებაზე.
ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა შეხვედრა გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრთან ანნალენა ბარბოკთან, როგორც ორმხრივ, ასევე სამმხრივ ფორმატში.
მინისტრმა მირზოიანმა მადლობა გადაუხადა გერმანიას სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მოლაპარაკებების ორგანიზებისთვის.

МИД Армении выступил с официальным заявлением по итогам армяно-азербайджанских переговоров
МИД Армении выступил с официальным заявлением по итогам состоявшихся в Берлине армяно-азербайджанских переговоров. Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в заявлении говорится:
“28-29 февраля 2024 года на вилле Борзиг (Берлин, Германия) состоялись переговоры министра иностранных дел Республика Армения Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Республики Азербайджан Джейхуна Байрамова.
Министры и их делегации обсудили позиции по положениям проекта двустороннего соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном». Было выражено взаимное согласие продолжить переговоры по открытым вопросам.
В ходе визита состоялась встреча с министром иностранных дел Германии Анналеной Бербок как в двустороннем, так и трехстороннем формате.
Министр Мирзоян выразил свою благодарность Германии за организацию переговоров между Арменией и Азербайджаном”.