სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ხელმძღვანელობით დელეგაცია ერბილში ჩავიდა
ერბილი, 29 თებერვალი, არმენპრესი. დელეგაცია სომხეთის პრეზიდენტის ვაჰაგნ ხაჩატურიანის ხელმძღვანელობით ერბილში ჩავიდა. პრეზიდენტს აეროპორტში ერაყის ქურთისტანის პრეზიდენტი ნეჩირვან ბარზანი დახვდა.
როგორც „არმენპრესის“ კორესპონდენტი იუწყება, ერბილში სომხეთის პრეზიდენტი შეხვედრებს გამართავს ერაყის ქურთისტანის საპატიო პრეზიდენტთან მასუდ ბარზანთან, პრეზიდენტ ნეჩირვან ბარზანთან და ვიცე-პრემიერ კუბად თალაბანთან.
ვაჰაგნ ხაჩატურიანი ასევე ეწვევა ერბილის ისტორიულ ციტადელს და დაათვალიერებს ერბილის აიინკავას რაიონში მდებარე სომხურ ეკლესიას.

Delegation led by the Armenia's President arrived in Erbil
ERBIL, FEBRUARY 29, ARMENPRESS. The delegation, led by Armenia’s President Vahagn Khachaturyan, has arrived in Erbil. Nechirvan Barzani, the President of the Kurdistan Region in Iraq, welcomed President Khachaturyan at the airport.
During his visit to Erbil, the President Khachaturyan will hold meetings with the Honorary President of the Iraqi Kurdistan Region, Masoud Barzani, President Nechirvan Barzani, and Deputy Prime Minister Qubad Talabani, Armenpress correspondent reports.
Additionally, the Armenian President will visit the historical citadel of Erbil and take a tour of the Armenian church in Ainkawa.
At the end of the visit, the President Vahagn Khachaturyan will meet with representatives of the Armenian community of Iraqi Kurdistan.