პარლამენტის წევრი - აზერბაიჯანი ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ სომხეთთან სამშვიდობო ხელშეკრულების ხელმოწერა არ მოხდეს
ერევანი, 20 დეკემბერი, არმენპრესი. აზერბაიჯანს მშვენივრად ესმის, რა სერიოზული პერსპექტივები შეიძლება ჰქონდეს სომხეთს სამშვიდობო ხელშეკრულების გაფორმების შემთხვევაში. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ასეთი მოსაზრება ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე სომხეთის რესპუბლიკის პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების მუდმივმოქმედი კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე არმენ ხაჩატრიანმა გამოთქვა.
„დიახ, აზერბაიჯანი ალბათ სამშვიდობო ხელშეკრულება არ ჯდება. აზერბაიჯანს ესმის, რომ ამის შედეგად სომხეთის ეკონომიკა შეიძლება ძალიან სწრაფად აღიზარდოს და სომხეთის განვითარების სერიოზული პერსპექტივები გაჩნდეს. დღეს ჩვენ ვხედავთ, რომ აზერბაიჯანი ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ სამშვიდობო ხელშეკრულებაზე ხელი არ მოაწეროს ან შეთანხმებას, რომელიც გარანტიას იძლევა. აზერბაიჯანი ახლა ყველაფერს აკეთებს, რომ ხელმოწერის შემთხვევაში ეს იყოს დოკუმენტი, რომლის ყველა პუნქტი შეიძლება დაირღვეს, ისევე როგორც 9 ნოემბრის დოკუმენტის პუნქტები. ჩვენ ეს უკვე ვნახეთ და არ დავუშვებთ. მაგრამ არ არის მხოლოდ აზერბაიჯანის სურვილი. არის საერთაშორისო საზოგადოება, არის დასავლეთი, არის ბევრი ქვეყანა და, რა თქმა უნდა, დიპლომატიური ზეწოლა დღეს აზერბაიჯანზე საკმაოდ დიდია. აზერბაიჯანი კონსტრუქციულ ველზე უნდა მიიყვანონ“,- თქვა ხაჩატრიანმა.

Азербайджан делает все возможное, чтобы избежать подписания мирного договора с Арменией: депутат Парламента Армении
Азербайджан прекрасно понимает, какие серьезные перспективы могут быть у Армении в случае подписания мирного договора. Как сообщает «Арменпресс», такое мнение на брифинге с журналистами высказал заместитель председателя постоянной комиссии НС по обороне и безопасности Армен Хачатрян.
«Да, Азербайджан не настроен на это, возможно, мирный договор его не устраивает. В Азербайджане понимают, что в результате этого экономика Армении может очень быстро подняться, могут появиться серьезные перспективы развития Армении. Они все это анализируют и делают выводы. Естественно, они не в восторге от такой перспективы Армении. Сегодня мы видим, что Азербайджан делает все, чтобы избежать подписания мирного соглашения или такого соглашения, которое даст гарантии. Азербайджан сейчас делает все, чтобы в случае его подписания, это был бы документ, все пункты которого можно было бы нарушить, как и пункты документа 9 ноября. Это мы уже видели, и мы не допустим этого. Но есть не только хотение Азербайджана. Есть международное сообщество, есть Запад, есть много стран и, конечно, дипломатическое давление на Азербайджан сегодня достаточно велико. Азербайджан необходимо вывести на конструктивное поле», - подчеркнул Хачатрян.