საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე - აზერბაიჯანთან მოლაპარაკებებში არის საკითხები, სადაც შუამავლების ყოფნა სავალდებულოა
ერევანი, 23 ნოემბერი, არმენპრესი. აზერბაიჯანთან მოლაპარაკებებში არის საკითხები, რომელთა განხილვისას აუცილებელია შუამავლების ყოფნა
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მნაცაკან საფარიანმა განაცხადა, უპასუხა კითხვას, თანახმაა თუ არა სომხეთი სომხეთისა და აზერბაიჯანის ლიდერების შეხვედრას შუამავლების გარეშე.
„არაერთხელ აღვნიშნეთ, რომ არის საკითხები, რომელთა განხილვისას შუამავლების ყოფნა სავალდებულოა. არის საკითხები, სადაც შუამავლების ყოფნას ძალიან მნიშვნელოვანი როლი აქვს“, - განაცხადა საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ.
ეს არის, მაგალითად, მთიანი ყარაბაღის იძულებით გადაადგილებული მოსახლეობის უფლებებთან დაკავშირებული საკითხები. ამ საკითხში სომხური მხარე ხაზს უსვამს საერთაშორისო მექანიზმების არსებობის აუცილებლობას. არის სხვა საკითხები, სადაც გარანტიები ძალიან მნიშვნელოვანია.
30 ნოემბერს სომხეთის რესპუბლიკისა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვარზე სომხეთის რესპუბლიკის და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და საზღვრის უსაფრთხოების კომისიის მორიგი სხდომა გაიმართება. მანამდე აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება, სადაც სომხეთს შესთავაზა შეხვედრის გამართვა სახელმწიფო საზღვარზე სამშვიდობო ხელშეკრულებაზე მოლაპარაკებების გასაგრძელებლად. ამას მოჰყვა სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება, რომლითაც სომხურმა მხარემ შესთავაზა აზერბაიჯანს ორი ქვეყნის სახელმწიფო საზღვარზე სადელიმიტაციო კომისიების სხდომის ჩატარება.

В переговорах с Азербайджаном есть вопросы, при обсуждении которых необходимо присутствие посредников: замминистра ИД
В переговорах с Азербайджаном есть вопросы, при обсуждении которых необходимо присутствие посредников.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян, отвечая на вопрос, согласна ли Армения на встречу лидеров Армении и Азербайджана без посредников.
«Мы неоднократно говорили, что есть вопросы, при обсуждении которых присутствие посредников обязательно. Есть вопросы, где присутствие посредников имеет очень важную роль», - сказал замминистра иностранных дел.
Это, например, вопросы, связанные с правами вынужденно перемещенного населения Нагорного Карабаха. В этом вопросе армянская сторона подчеркивает необходимость наличия международных механизмов. Есть и другие вопросы, где гарантии очень важны.
«В данный момент вопрос прав вынужденно переселенного населения поднимается Арменией», - сказал Сафарян.
30 ноября на государственной границе Республики Армения и Азербайджанской Республики состоится очередная встреча Комиссий по делимитации государственной границы и пограничной безопасности Республики Армения и Азербайджанской Республики. Ранее МИД Азербайджана распространил заявление, предлагая Армении провести встречу на государственной границе для продолжения переговоров по мирному договору. Вслед за ним последовало заявление МИД Армении, в котором армянская сторона предложила Азербайджану провести на государственной границе двух стран встречу Комиссий по делимитации государственной границы и пограничной безопасности.