Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն անդրադարձել է Հայաստանի պետական պարտքի շուրջ քննարկումներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պապոյանը թեմային անդրադարձել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում։
«Պարտք, պարտք, պարտք․․․ մի բան, որի մասին Հայաստանում վերջերս շատ են խոսում։ Ի վերջո, Հայաստանի պետական պարտքը շա՞տ է, թե՞ քիչ, ավելացե՞լ է, թե՞ պակասել է։ Հայաստանի պետական պարտքը 2017 թվականին կազմում էր մեր ՀՆԱ-ի 59 տոկոսը, այնինչ 2025 թվականին կազմում է մեր ՀՆԱ-ի 49 տոկոսը։ Այսինքն՝ մեր պետական պարտքի բեռը նվազել է, իսկ դա նշանակում է, որ պետական պարտքը մեր երկրում, չնայած բացարձակ թվերով ավելացել է, բայց դրա սպասարկումը հեշտացել է, և դա՝ որպես բեռ, մեր պետության և հայ ժողովրդի համար փոքրացել է։ Մի օրինակ բերեմ․ պատկերացնենք երկու ընտանիք։ Մեկն ունի ամսական ընդամենը 200 հազար դրամ եկամուտ, բայց վարկ չունի, պարտք չունի, իսկ մյուսն ունի 100 միլիոն դոլար և ունի 20 միլիոն դոլարի վարկ։ Ո՞ր ընտանիքն է լավ ապրում, իհարկե, երկրորդը։ Հետևաբար, պարտքի բացարձակ ծավալը կարևոր չէ, կարևոր է, թե այն ինչ հատված է զբաղեցնում քո եկամուտների մեջ, իսկ Հայաստանի եկամուտների մեջ մեր պարտքի ծավալը նվազել է»․- ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։

Бремя государственного долга Армении снизилось на 10 процентов по сравнению с 2017 годом: Папоян
Министр экономики Армении Геворг Папоян прокомментировал дискуссию вокруг государственного долга Армении.
Как передает Арменпресс, Папоян затронул эту тему в видеоролике, опубликованномна его странице в Facebook.
«Долг, долг, долг…  это то, о чем в последнее время много говорят в Армении. В конце концов, большой или маленький государственный долг Армении, увеличился он или уменьшился? В 2017 году государственный долг Армении составлял 59 процентов ВВП, а в 2025 году он составит 49 процентов ВВП. Другими словами, бремя государственного долга уменьшилось, а это значит, что государственный долг в нашей стране, хотя и увеличился в абсолютных цифрах, стало легче обслуживать, и он - как бремя, уменьшился для нашего государства и армянского народа.Приведу пример: представим две семьи. У одной доход всего 200 тысяч драмов в месяц, но у нее нет кредитов, никаких долгов, а у другой- 100 миллионов долларов и кредит в 20 миллионов долларов. Какая семья живет лучше? Конечно же, вторая. Поэтому абсолютныйобъем долга не важен, важно то, какую долю он занимает в вашем доходе, а объем нашего долга в доходах Армении уменьшилась», — сказал министр экономики Республики Армения.