Նիկոլ Փաշինյանի ու 10 եպիսկոպոսների հայտարարությունը Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման վերաբերյալ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և 10 եպիսկսպոսներ ու արքեպիսկոպոսներ հայտարարություն են տարածել Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարությունը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում ընթերցել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որից հետո հայտարարությանը միացած եպիսկոպոսներն ու արքեպիսկոպոսները ստորագրել են այն։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ հայտարարության տակ ստորագրածները ձևավորում են համակարգող խորհուրդ, որին վերապահում են Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման կազմակերպչական գործառույթները։ Կազմը կարող է ընդլայնվել համակարգող խորհրդի միաձայնությամբ։
Հայտարարության հեղինակները Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու հոգևորականաց դասին և բոլոր հետևորդներին կոչ են անում աջակցել, միանալ եկեղեցու բարենորոգմանը, համախմբվել այդ նպատակի շուրջ՝ հանուն Հայ Առաքելական եկեղեցու, հանուն Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի։
Փաշինյանը նաև նշել է, որ իրենց հետագա քայլերի մասին կտեղեկացնեն՝ շեշտելով, որ այդ ճանապարհին կարևոր իրադարձություններ կան, հունվարի 5-ին Սուրբ Սարգիս եկեղեցում կայանալիք Ճրագալույցի պատարագը և հունվարի 6-ին Սուրբծննդյան պատարագը՝ Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и 10 епископов и архиепископов выступили с заявлением о реформе Армянской Апостольской Церкви.
По сообщению Арменпресс, заявление было зачитано премьер-министром Николом Пашиняном в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook, после чего епископы и архиепископы, присоединившиеся к заявлению, подписали его.
Никол Пашинян объявил, что подписавшие заявление образуют координационный совет, которому поручены организационные функции реформы Армянской Апостольской Церкви. Состав может быть расширен единогласным решением координационного совета.
Авторы заявления призывают духовенство Армянской Апостольской Церкви и всех верующих поддержать, присоединиться к реформе церкви и объединиться вокруг этой цели ради Армянской Апостольской Церкви, Республики Армения и армянского народа.
Пашинян также отметил, что они сообщат о дальнейших шагах, подчеркнув, что на этом пути запланированы важные события: навечерие в храме Святого Саркиса 5 января и Рождественская литургия 6 января в храме Святого Григория Просветителя в Ереване.