Հայաստանում պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 2 տարվա փոխարեն կլինի 1.5 տարի՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Վստահաբար տեղյակ եք, որ պաշտպանության նախարարը խորհրդարանական գործընկերների հետ քննարկումների արդյունքում օրենսդրական նախաձեռնություն էր դրել շրջանառության մեջ, որով առաջարկում էր Հայաստանում ժամկետային պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը երկու տարվա փոխարեն սահմանել 1.5 տարի։ Ի սկզբանե նախատեսված էր, որ այս կարգավորոմւն ուժի մեջ մտնի 2026 թվականի ամառային զորակոչից, բայց այսօր քննարկում եմ ունեցել պաշտպանության նախարարի հետ, իսկ նախորդող շրջանում՝ խորհրդարանական գործընկերների հետ, և որոշել ենք, որ օրենքն ավելի շուտ ուժի մեջ մտնի՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Այսինքն, 2026 թվականի ձմեռային զորակոչից Հայաստանում ժամկետային զինծառայությունը 2 տարվա փոխարեն կլինի 1.5 տարի։ Շնորհակալություն և բարի ծառայություն եմ մաղթում մեր բոլոր զինվորներին»,- գրել է վարչապետը։
Ավելի վաղ E-draft հարթակում հանրային քննարկման էր դրվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության նախագիծը, որով առաջարկվում էր ՀՀ-ում պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը կրճատել և 2 տարվա փոխարեն սահմանել 1.5 տարի։ Նախագիծը պետք է հաստատվի Կառավարությունում, որից հետո՝ երկու ընթերցմամբ քվեարկության կդրվի խորհրդարանում։ Խորհրդարանում հաստատվելուց հետո նախագիծը կուղարկվի ՀՀ նախագահի ստորագրությանը, ինչից հետո էլ այն սահմանված ժամկետում կմտնի ուժի մեջ։

С 1 января срок срочной службы сокращается
“Вы, конечно, знаете, что министр обороны в результате обсуждений с коллегами-депутатами парламента внес в обращение законодательную инициативу, в которой предложил установить срок обязательной военной службы в Армении в 1,5 года вместо двух. Изначально планировалось, что это положение вступит в силу с летнего призыва 2026 года, но сегодня я провел обсуждение с министром обороны, а в предыдущий период – с коллегами-депутатами парламента, и мы решили, что закон вступит в силу раньше – с 1 января 2026 года. Другими словами, с зимнего призыва 2026 года срок военной службы в Армении составит 1,5 года вместо двух. Благодарю и желаю всем нашим военнослужащим хорошей службы”, – написал премьер-министр.
Ранее на платформе E-draft был вынесен на общественное обсуждение проект Министерства обороны Республики Армения, в котором предлагалось сократить срок обязательной военной службы и установить его с двух до 1,5 лет.