Հայաստանը վճռական է իր գյուղատնտեսական ներուժի իրացման հարցում. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը Հռոմում մասնակցել են ՄԱԿ Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) Խորհրդի 44-րդ նստաշրջանին և դրա շրջանակներում կազմակերպված՝ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խնդիրներին նվիրված նախարարական միջոցառմանը։
«Հայաստանը, ինչպես բազմաթիվ ծովային ելք չունեցող երկրներ, իր աշխարհագրական դիրքով, լեռնային ռելիեֆով և հարևան երկրների տարածքով անցնող տարանցիկ ուղիներից կախվածությամբ պայմանավորված բախվում է տարատեսակ մարտահրավերների։ Այս գործոնները հաճախ հանգեցնում են արտադրական և լոգիստիկ բարձր ծախսերի՝ մեր ագրոսննդային համակարգերը դարձնելով ավելի խոցելի։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանը վճռական է իր գյուղատնտեսական ներուժի իրացման հարցում՝ առաջ մղելով ռազմավարական նախաձեռնություններ, նորարարական լուծումներ և միջազգային գործընկերության խորացումը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարական բարձրաստիճան միջոցառման ընթացքում նշել է Գևորգ Պապոյանը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Գևորգ Պապոյանն իր ելույթում ներկայացրել է նաև պետական օժանդակության այն գործիքակազմը, որն ուղղված է գյուղատնտեսության ոլորտում առկա մարտահրավերների հաղթահարմանն ու ոլորտում գործող տնտեսավարողներին աջակցմանը։
Նախարարն իր խոսքում անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը և նշել, որ այն նպատակ ունի զարգացնել Հայաստանի և հարևան երկրների միջև հաղորդակցությունը՝ առաջնորդվելով համապարփակության, ներառականության, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ոչ խտրական օգտագործման տեսլականով:
Գևորգ Պապոյանը նաև ընդգծել է Հայաստանի պատրաստակամությունը խորացնել համագործակցությունը ՊԳԿ-ի և առաջատար երկրների գործընկերների հետ։
Համաժողովի ընթացքում հաստատվել են նաև ՊԳԿ ռազմավարական նոր փաստաթղթեր՝ ուղղված կլիմայի, գյուղատնտեսության ու պարենային անվտանգության ոլորտներում գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելուն։

Министр экономики Армении Геворг Папоян и заместитель министра Арман Ходжоян приняли участие в 44-й сессии Совета Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) в Риме и организованном в ее рамках министерском мероприятии, посвященном проблемам развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
«Армения, как и многие страны, не имеющие выхода к морю, сталкивается с различными вызовами из-за своего географического положения, горного рельефа и зависимости от транзитных путей, проходящих через территорию соседних стран. Эти факторы часто приводят к высоким производственным и логистическим издержкам, делая наши агропродовольственные системы более уязвимыми. Однако Армения полна решимости реализовать свой сельскохозяйственный потенциал путем продвижения стратегических инициатив, инновационных решений и углубления международного партнерства», — отметил Геворг Папоян в ходе министерского мероприятия высокого уровня, сообщает Арменпресс.
В распространенном Министерством экономики РА сообщении говорится, что в своем выступлении Геворг Папоян также представил инструментарий государственной поддержки, направленный на преодоление вызовов в сельскохозяйственном секторе и поддержку предприятий, работающих в этом секторе.
В своем выступлении министр упомянул инициативу «Перекресток мира» и отметил, что она направлена на развитие коммуникаций между Арменией и соседними странами, руководствуясь видением всеобъемлемости, инклюзивности и недискриминационного использования региональной инфраструктуры.
Геворг Папоян также подчеркнул готовность Армении углублять сотрудничество с FAO и партнерами из ведущих стран.
В ходе конференции были также одобрены новые стратегические документы FAO, направленные на противодействие глобальным вызовам в области климата, сельского хозяйства и продовольственной безопасности.