Դատախազը չի հաստատել Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործով մեղադրական եզրակացությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից չի հաստատվել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ մեղադրվող ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի նախկին պաշտոնակատար Արսեն Բաբայանի վերաբերյալ քրեական գործով մեղադրական եզրակացությունը ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
«Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից ուսումնասիրվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված և ՀՀ գլխավոր դատախազություն մեղադրական եզրակացությամբ ստացված քրեական գործը: Որոշում է կայացվել մեղադրական եզրակացությունը չհաստատելու և քրեական գործը լրացուցիչ քննություն կատարելու համար վերադարձնելու վերաբերյալ ։Որոշմամբ տրվել են համապատասխան ցուցումներ լրացուցիչ քննություն կատարելու ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով, որ դրանց արդյունքներով է հնարավոր Ա․Բաբլոյանի և Ա․Բաբայանի արարքներին ճիշտ քրեաիրավական գնահատման տալ»,- ասաց Խաչատրյանը։
Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնել էր, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործից ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի նախկին պաշտոնակատար Արսեն Բաբայանի վերաբերյալ անջատված քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է և գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Արա Բաբլոյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով` մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ: Արսեն Բաբայանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով` Արա Բաբլոյանի և այլ պաշտոնատար անձանց կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ:

Прокурор не утвердил обвинительное заключение по делу Ара Баблояна и Арсена Бабаяна
Прокурор, осуществляющий надзор, не утвердил обвинительное заключение по уголовному делу в отношении бывшего председателя НС РА Ара Баблояна и бывшего исполняющего обязанности заместителя руководителя аппарата НС РА Арсена Бабаяна, обвиняемых в овладении полномочиями Конституционного суда РА, а также в совершении служебного подлога. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
“Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, изучил уголовное дело, расследованное в Специальной следственной службе РА и полученное в Генеральной прокуратуре РА с обвинительным заключением. Было принято решение не утверждать обвинительное заключение и вернуть уголовное дело для проведения дополнительного расследования. Решением даны соответствующие указания относительно обстоятельств, подлежащих дополнительному расследованию, учитывая, что по их результатам будет возможно дать правильную уголовно-правовую оценку деяниям А. Баблояна и А. Бабаяна” - сказала Хачатрян.
Ранее Специальная следственная служба сообщила, что предварительное следствие по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА по факту завладения полномочиями Конституционного суда РА, а также совершения служебного подлога в отношении бывшего председателя НС РА Ара Баблояна и бывшего исполняющего обязанности заместителя руководителя Аппарата НС РА Арсена Бабаяна завершено, и дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством о его направлении в суд.
Ара Баблоян обвиняется по ч. 1 ст. 300 и ст. 314 УК РА в завладении с группой должностных лиц полномочиями Конституционного суда РА, а также в совершении служебного подлога. Арсен Бабаян обвиняется по ч. 1 ст. 38-300 и ч. 1 ст. 314 УК РА - в пособничестве овладению Ара Баблояном и другими должностными лицами полномочиями Конституционного суда РА, а также в совершении служебного подлога.