ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարներն ամփոփել են կառույցում ՀՀ նախագահության մեկ տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ղեկավարներն ամփոփել են կառույցում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության մեկ տարին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսօրվա նիստը Հայաստանի նախագահության շրջանում վերջինն էր: Մենք հնարավորություն ունեցանք ամփոփելու անցած տարին և խոսելու Հայաստանի նախագահության օրոք գրանցած հաջողությունների մասին»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը թվարկեց այն կարևոր ձեռքբերումները, որոնք գրանցվել են անցնող տարվա ընթացքում, նշելով նաև ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև կնքված ազատ առևտրի համաձայնագիրը:
ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահությունը 2020թ. հունվարի 1-ին կփոխանցվի Բելառուսի Հանրապետությանը: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահի պաշտոնում Տիգրան Սարգսյանի լիազորությունների ժամկետը լրանում է 2020 թվականի փետրվարի 1-ին, և նրան այդ պաշտոնում կփոխարինի Միխայիլ Մյասնիկովիչը, ով մինչ այս զբաղեցրել է Բելառուսի Հանրապետության վարչապետի և Ազգային ժողովի խորհրդի նախագահի պաշտոնները:

Heads of EAEU member states sum up 1 year of Armenia’s chairmanship over the Organization
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. The Heads the EAEU member states summed up the year of Armenia’s chairmanship over the Organization, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan told the reporters following the session of the Supreme Eurasian Economic Council in St. Petersburg.
“Today’s session was the last one in the period of Armenia’s chairmanship. We had the opportunity to sum up the past year and speak about the achievements recorded during Armenia’s chairmanship”, Pashinyan said.
Nikol Pashinyan listed the important achievements made during the past year, noting also the free trade agreement signed between the EAEU and Singapore.
Belarus will assume the chairmanship over the Eurasian Economic Council starting from January 1, 2020.