«Հակահայկական քարոզչության ամենագռեհիկ մի տեսակ». Աշոտ Հովակիմյանի հոդվածը սերբական օրաթերթում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը հոդված է հրապարակել սերբական «Դանաս» օրաթերթում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հոդվածը կրում է «Հակահայկական քարոզչության ամենագռեհիկ մի տեսակ» խորագիրը:
Ներկայացնում ենք հոդվածի թարգմանությունը.
«2019թ․ նոյեմբերի 8-ին «Դանաս» օրաթերթում հրատարակված «Հակաթուրքական և հակաադրբեջանական քայլ» խորագրով հոդվածի կապակցությամբ, որի հեղինակը ներկայացել է որպես «իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Էլդար Հասանով».
1. Պարոն Հասանովը, որն ի դեպ Սերբիայի Հանրապետությունում (և համատեղությամբ նաև Բոսնիայում և Հերցեգովինայում և Չեռնոգորիայում) Ադրբեջանի դեսպանն է, անհայտ պատճառներով որոշեց ներկայանալ որպես գիտնական: Գուցե այս քայլով նա ցանկանում էր իրեն ցուցադրել որպես օբյեկտիվ և անկողմնակալ հետազոտող, թեև դա նրան միանշանակ չի հաջողվել: Նրա ամբողջ հոդվածը ադրբեջանական պաշտոնական հակահայկական քարոզչության ցայտուն օրինակներից մեկն է՝ լի ստով, հնարանքներով և աբսուրդ հայտարարություններով: Ենթադրում եմ, որ պարոն Հասանովին ավելի հարմար էր ներկայանալ որպես «իրավագիտության դոկտոր», քան գործող դեսպան, որպեսզի ավելի հավաստիորեն ներկայացնի ոչ միայն ադրբեջանական քարոզչության դրույթները, այլև ստանձնի այլ երկրի՝ Թուրքիայի շահերի պաշտպանի դերը: Կարիք չուներ դա անելու, քանի որ առանց այդ էլ լավ հայտնի է, որ երկու երկրները վարում են ընդհանուր արտաքին և ռազմական քաղաքականություն, հատկապես, եթե խոսքը գնում է Հայաստանի, Արցախի, Հայոց ցեղասպանության ժխտման, նորաստեղծ պատմության կերտման, ատելության և, պարզապես, անիմաստ թեզերի տարածման մասին:
«Դոկտոր պրոֆեսորը» հստակորեն գերազանցեց «դեսպանին»:
1. Պարոն Հասանովի հոդվածը լի է պրիմիտիվ ստերով, և ժամանակի կորուստ կարելի է համարել ամեն մի ստի առանձին-առանձին պատասխանելը: Սակայն իր զայրույթի և ատելության մեջ «դոկտորը» գերազանցում է ինքն իրեն: Մնում էր միայն, որ գրեր, թե մեծ Հայկական կայսրությունը դարերով ճնշում էր թուրքերին և ադրբեջանցիներին, մտել էր Առաջին համաշխարհային պատերազմի մեջ, պարտվել էր այդ պատերազմում և ցեղասպանություն և սպանդ էր իրագորեծել խեղճ և անզոր թուրքական բնակչության նկատմամբ՝ Սիրիայի անապատներ վտարելով ողջ մնացած թուրքերին և ադրբեջանցիներին:
Եվ այդ գործում, հատկապես 19-րդ դարում, հայերին էին աջակցում սերբերը, չեռնոգորցիները, հույները, բուլղարացիները, ասորիները, իսկ ավելի ուշ՝ կիպրոսցի հույները, քրդերը, եզդիները և այլն: Հասկանալի է, որ մի հրեշտակային էակ, որն «Աստծո օգնությամբ պայքարում է ճշմարտության համար» և որը անցյալ դարի 80-ականների վերջին և 90-ականների սկզբին՝ մինչև պրոֆեսոր/դեսպան դառնալը, բարձրագույն դիրքեր էր զբաղեցնում Ադրբեջանի ոստիկանությունում և գլխավոր դատախազությունում, և որն անձամբ էր պատասխանատու այն ամենի համար, ինչ իրականացվում էր հայերի նկատմամբ Ադրբեջանում և Արցախում, իր հիշողությունից ջնջել է Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում հայերի կոտորածները:
Ավելին, նա վստահորեն ողջունում է «փառավոր» ադրբեջանցի զինվոր Ռամիլ Սաֆարովի հերոսացումը, որը ռազմադաշտ էր գտել Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի հանրակացարանում, որտեղ ոչ պակաս «փառավոր» «Իսլամական պետության» ոճով կացնահարեց քնած հայ սպային, հետո ցմահ դատապարտվեց, սակայն պրոֆեսոր/դեսպանի գործընկերների մութ գործարքների շնորհիվ, այդ «խեղճ» տղան ոչ միայն հայտնվեց Ադրբեջանում ազատության մեջ, այլևս վայելում է ազգային հերոսի կարգավիճակ: Հանուն ճշմարտության համար պայքարող մեր մարտիկին վստահորեն հաճո էր 2016թ. ապրիլը, երբ Թալիշ գյուղում ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները ոճրագործություն էին իրականացնում անզեն հայ տարեց մարդկանց նկատմամբ:
Երկու եղբայրական ժողովուրդների անունից պրոֆեսոր/դեսպանը ծանր մատով է թափ տալիս. «դուք, հայերդ, մեզանից, թուրքերից, պահաջում եք ցեղասպանության ճանաչո՞ւմ: Ոչ միայն չենք ճանաչի այն իրական ցեղասպանությունը, որն իրականացրել ենք, այլևս մենք էլ ձեզ կհրամցնենք 2 միլիոն թուրքերի և 2,5 միլիոն ադրբեջանցիների ցեղասպանություններ»: Որքան մեղք են Դանաս թերթի ընթերցողները:
1. Եվ վերջինը: Նման հոդվածները ոչ մի կերպ չեն նպաստում մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ քաղաքական կարգավորմանը:
Ատելության քարոզչության և հայտնի պատմական փաստերի ժխտման փոխարեն, ադրբեջանական և թուրքական բարձրաստիճան պաշտոնյաների այն պնդումների փոխարեն, թե Հայաստանը խանգարում է թյուրքական ժողովուրդների միասնությանը և թե Հայաստանի Հանրապետությունը, ներառյալ նրա մայրաքաղաք Երևանը պետք է գոյություն չունենան, քանի որ հանդիսանում են «պատմական Ադրբեջանի մաս», ավելի լավ կլիներ, որպեսզի պաշտոնական Բաքուն և նրա հետ միասին նաև պաշտոնական Անկարան, և բոլոր պրոֆեսորներ/դեսպանները և դեսպաններ/պրոֆեսորները ընդունեն Հայաստանի վարչապետի առաջարկը՝ գտնելու խաղաղ փոխզիջումային հանգուցալուծում, որը լավագույնս կհասցեագրեր Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների շահերը:
Աշոտ Հովակիմյան
Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Չեխիայի Հանրապետությունում, Սերբիայի Հանրապետությունում, Սլովենիայի Հանրապետությունում, Չեռնոգորիայում (նստավայրը՝ Պրահա)

«Вульгарнейший образчик антиармянской пропаганды» — статья Ашота Овакимяна в сербской газете
Посол Армении в Сербии Ашот Овакимян опубликовал статью в сербской газете «Данас». Стаья называется «Вульгарнейший образчик антиармянской пропаганды».
Представляем перевод статьи:
«В статье под названием «Антитурецкий и антиазербайджанский шаг», опубликованной в газете «Данас» 8 ноября2019 г, автор представился как «доктор юридических наук, профессор Эльдар Гасанов».
- Г-н Гасанов, который, кстати, является послом Азербайджана в Республике Сербия (и по совместительству в Боснии и Герцеговине и Черногории), по неизвестным причинам решил выступить в качестве ученого. Возможно, этим шагом он хотел представить себя в качестве объективного и беспристрастного исследователя, хотя в этом он не преуспел - однозначно. Вся его статья является одним из самых ярких примеров официальной азербайджанской антиармянской пропаганды, полной лжи, обмана и абсурдных заявлений. Полагаю, г-ну Гасанову было удобнее представиться «доктором юридических наук», чем исполняющим обязанности посла, чтобы правдоподобнее представить не только азербайджанские пропагандистские положения, но и взять на себя роль защитника интересов другой страны, Турции. В этом не было необходимости, поскольку хорошо известно, что две страны проводят общую внешнюю и военную политику, особенно когда речь идет об отрицании Армении, Арцаха, Геноцида армян, создании новой истории, ненависти и просто о распространении бесполезных тезисов.
«Доктор-профессор» явно превзошел «посла»!
- Статья г-на Гасанова полна примитивной лжи, и отвечать на каждую ложь в отдельности - пустая трата времени. Но в своем гневе и ненависти «доктор» превосходит самого себя. Оставалось только написать, что великая Армянская империя угнетала турок и азербайджанцев на протяжении веков, вступила в Первую мировую войну, проиграла эту войну, осуществила геноцид и резню, зарезав бедное и бессильное турецкое население, уничтожив всех, а оставшихся турок и азербайджанцев загнав в сирийскую пустыню.
И в этом«варварстве», особенно в 19-м веке, армян поддерживали сербы, черногорцы, греки, болгары, ассирийцы, а затем греки-киприоты, курды, езиды и так далее.Понятно, что это ангельское создание, которое «борется за правду с Божьей помощью» и которое, прежде чем стать профессором/послом, занимало высокие посты в азербайджанской полиции и прокуратуре в конце 1980-х и начале 1990-х годов и лично отвечало за все, что было сделано с армянами в Азербайджане и Арцахе, заботливо стерло из своей памяти массовые убийства армян в Сумгаите, Баку, Кировабаде и Мараге.
Более того, он решительно приветствует героизм «славного» азербайджанского солдата Рамиля Сафарова, который нашел для себя поле битвы в стенах общежития НАТО в Будапеште, где он подстерег и зарубил топором спящего армянского офицера (в не менее «славном» стиле Исламского государства), но позже был приговорен к пожизненному заключению. Однако в результате темных сделок «коллег» этого профессора/посла, этот «бедный» мальчик не только появился на свободе в Азербайджане, но и наслаждается статусом национального героя. Наш «борец за правду» наверняка вволю насладился событиями 2016 года. Апрель, когда спецназовцы Азербайджана в селе Талыш совершали преступления зверства в отношении пожилых – безоружных! - армянских мирных жителей.
От имени двух братских народов профессор/посол трясет толстым пальцем:мол, «вы, армяне, требуете от нас, турок,признания Геноцида? Мы не только не признаем уже совершенный нами геноцид, но и представим вам геноцид 2 миллионов турок и 2,5 миллионов азербайджанцев". Как жаль читателей газеты «Данас»!
- И последнее. Такие статьи никоим образом не способствуют установлению мира в нашем регионе и мирному политическому урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Вместо того чтобы насаждать ненависть и отрицать известные исторические факты, вместо того, чтобы множить и распространять заявления высокопоставленных азербайджанских и турецких чиновников, что Армения, дескать, мешает объединению тюркских народов и что Республика Армения, включая ее столицу Ереван, не должна существовать, потому что эти территории являются «частью исторического Азербайджана»— вот вместо этого всего было бы лучше, если б официальный Баку и официальная Анкара вместе со всеми своими профессорами/послами и послами/профессорами приняли предложение премьер-министра Армении о компромиссном решение, которое наилучшим образом отвечало бы интересам народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана.