ՀՀ պետբյուջե 11 ամիսներին վերականգնվել է աննախադեպ մեծ նյութական վնաս` ավելի քան 4 մլրդ դրամ.ՀՔԾ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայության 11 ամիսների գործունեության ընթացքում վերականգնված գումարը կազմել է 4 միլիարդ 331 միլիոն 935 հազար 405 ՀՀ դրամ: Միայն այս տարի վերականգնված գումարը 7 անգամ ավելի է, քան նախորդ 11 տարիների ընթացքում ծառայությունում քննված քրեական գործերով վերականգնված գումարը միասին վերցրած, որը կազմել է 597 միլիոն 698 հազար 770 դրամ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 29-ին Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակցի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը:
«Սա միայն կանխիկ գումարով պետության բյուջե վերադարձված գումարի չափն է. դրանից բազմակի անգամ ավելի չափով կալանք է դրվել մեղադրյալներին իրավաբանորեն և փաստացի պատկանող շարժական և անշարժ գույքերի, ինչպես նաև հանցագործության առարկա հանդիսացած ակտիվների վրա, որոնք կտնօրինվեն դատական ակտերով: Նշված ակտիվների հստակ չափը օբյեկտիվորեն նշել չեմ կարող, քանի որ, քրեական գործի առանձնահատկություններից ելնելով, ոչ բոլոր դեպքերում են նշանակվում դատաապրանքագիտական փորձաքննություններ»,- ասաց Խաչատրյանը:
ՀՔԾ պետի խոսքով`այս տարվա 11 ամիսների ընթացքում ծառայության քննիչների վարույթում քննվել է 656 քրեական գործ, որից 536-ի ընթացքը լուծվել է, այդ թվում` 71 քրեական գործ 115 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
«Նույն ժամանակահատվածում ծառայության քննիչների կողմից նախապատրաստվել են 439 նյութեր, հարուցվել են 261 քրեական գործեր: Ծառայությունում ստացվել և քննարկվել են 2544 դիմումներ: Անցած տարի հենց այս դահլիճում հատուկ քննչական ծառայության օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին համոզմունք հայտնեցի, որ ազնիվ և նպատակասլաց աշխատանքը չի կարող չտալ իր արդյունքները, քանի որ էներգիայի պահպանման օրենքը գործում է նաև այստեղ: Քրեական գործերի քննության արդյունավետության կարևոր ցուցանիշներից է հանցագործությամբ պատճառված նյութական վնասի վերականգնման վիճակը»,- ընդգծեց Խաչատրյանը:

За 11 месяцев восстановлен ущерб на беспрецедентную сумму - более 4 млрд драмов: начальник ССС
За 11 месяцев деятельности Специальной следственной службы восстановленная сумма ущерба составила 4 млрд 331 млн 935 тыс. 405 драмов. В этом году эта сумма в 7 раз превышала, сумму, по уголовным делам, расследованным в службе в течение предыдущих 11 лет. Она за все эти годы в целом составила 597 млн 698 тысяч 770 драмов. Как передает Арменпресс, об этом 29 ноября в ходе мероприятия, посвященного Дню сотрудника ССС, сказал начальник ССС Сасун Хачатрян.
“Это только сумма, возвращена в бюджет государства наличными. Было наложен арест на юридически и фактически принадлежащее обвиняемым движимое и недвижимое имущество, а также их активы, являющиеся предметом преступления, они будут взяты под стражу судебными актами. Я не могу указать точный размер этих активов, поскольку, исходя из особенностей уголовного дела, не во всех случаях назначаются судебно-товароведческие экспертизы”, - сказал Хачатрян.
По словам начальника ССС за 11 месяцев текущего года в производстве следователей Службы расследовано 656 уголовных дел, из которых 536 были решены, 71 уголовное дело с обвинительным заключением в отношении 115 лиц направлено в суд.
“За этот же период следователи службы подготовили материалы по 439 делам, возбуждено 261 уголовное дело. В службе были получены и обсуждены 2544 заявления. В прошлом году именно в этом зале на торжественном заседании, посвященном Дню Специальной следственной службы, я выразил уверенность, что честная и целеустремленная работа не может не дать своих результатов, поскольку закон о сохранении энергии действует и здесь. Одним из важных показателей эффективности расследования уголовных дел является восстановление материального ущерба, нанесенного преступлением”, - подчеркнул Хачатрян.