Փաշինյանը ԱՄՆ հայկական սփյուռքը համարում է տնտեսական կապերը զարգացնելու կարևոր ռեսուրս
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատում է, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի տնտեսական հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու կարևորագույն գործոններից է նաև Միացյալ Նահանգներում շոշափելի տնտեսական գործունեություն իրականացնող հայկական սփյուռքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը նման տեսակետ հայտնեց Հայաստանում Ամերիկյան առևտրի պալատի տարեվերջյան միջոցառմանն իր ելույթում:
«Հայ-ամերիկյան բիզնես կապերը, տնտեսական կապերը զարգացնելու համար մենք ունենք շատ կարևոր ռեսուրս: Միացյալ Նահանգներում մեր սփյուռքի մի հսկայական հատվածն է, որը տնտեսական էական, շոշափելի գործունեություն է ծավալում: Եվ նաև սա է այն կարևորագույն գործոններից մեկը, որ պետք է նոր մակարդակի բարձրացնի Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունները »,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց՝ կարող է վստահեցնել, որ թե Հայաստանի կառավարությունը, թե ԱՄՆ-ի կառավարությունը վճռական են այդ խնդիրը ձևակերպելու և լուծելու համար: Վարչապետն արձանագրեց, որ այս տարի Միացյալ Նահանգների հետ ռազմավարական երկխոսություն են սկսել, որն արդեն որոշակի արդյունքներ է տալիս: «Վերջերս ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն տարածեց, որտեղ հստակ երևաց, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի ծավալը էականորեն ավելացնում է: Սա շատ լավ լուր է մեզ համար, սա համարում ենք կարևոր նշան, որ մեր գործակցությունը թե քաղաքական, թե տնտեսական բնագավառում պետք է ընդլայնվի և կոնկրետ արտահայտություններ ունենա »,-ասաց Փաշինյանը:

Пашинян считает армянскую диаспоры важным ресурсом для развития экономических связей с США
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что одним из важнейших факторов для выведения экономических отношений между Арменией и США на новый уровень является армянская диаспора США. Как сообщает Арменпресс, премьер выразил такое мнение в своем выступлении на встрече Американской торговой палаты в Армении.
«У нас есть очень важный ресурс для развития армяно-американских деловых и экономических связей. В Соединенных Штатах проживает огромная часть нашей диаспоры, которая осуществляет значимую, ощутимую экономическую деятельность. И это тоже один из важнейших факторов, который должен вывести отношения между Арменией и США на новый уровень», - сказал Пашинян.
Он отметил, что может заверить, что и правительство Армении, и правительство США полны решимости сформулировать и решить этот вопрос. Премьер-министр отметил, что в этом году начался стратегический диалог с США, который уже дал некоторые результаты. «Недавно посольство США выступило с заявлением, которое ясно показало, что США значительно увеличивают объемы осуществляемых в Армении программ. Это очень хорошая новость для нас, и мы считаем это важным признаком того, что наше сотрудничество как в политической, так и в экономической сферах должно расширяться и иметь конкретные выражения», - сказал Пашинян.