Նոր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնողների համարը օդի տուրքը կհանվի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը փոփոխություն կատարեց «Պետական տուրքի մասին» օրենքում, որով նոր ուղղությամբ չվերթների պարագայում հանվում է օդի տուրքը:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ խոսքը նոր ուղղությունների մասին է, որոնք վերջին 12 ամիսներին չեն սպասարկվել:
«Այս պահի դրությամբ օդի տուրքի ձևով 11-12 մլրդ դրամ է բյուջե մուտք լինում: Բայց կան բոլոր հիմնավորումները, որ այս արտոնությունը տրամադրելու պարագայում ունենալու ենք դրական էֆեկտ՝ հաշվի առնելով, որ այս կարգավորումը նպաստելու է նոր շուկաների ձևավորմանն ու առկա շուկաների խթանմանը: Ըստ գնահատման մուլտիպլիկատիվ էֆեկտի շնորհիվ պետական բյուջեն կհամալրվի լրացուցիչ եկամուտներով, որոնք վերոնշյալ կարգավորման չկիրառման դեպքում չէին գերազանցվի: Սա վերաբերում է բոլոր ավիաընկերություններին ու որևէ մեկին արտոնություն չի տրվում: Սա հնարավորություն է ստեղծում, որ ՀՀ-ում առաջանա մրցակցային մթնոլորտ, որ նոր ուղղություններով չվերթներ ունենանք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց նախարարը:
Իր հերթին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ կայացվել է քաղաքական որոշում, որ եթե կբացվի վերջին 12 ամսվա ընթացքում չսպասարկված որևէ նոր ուղղություն, կառավարության կողմից օդի տուրքը կհանվի: «Այդ որոշման արդյունքում մենք այս պահին ունենք մեկ ավիաընկերություն, որը կայացրել է որոշումներ՝ Երևան և Գյումրի չվերթներ իրականացնելու: Եղան քննարկումներ, թե տեսեք, «Ռայան Էյր»-ին տալիս են արտոնություն: Իրականում, արտոնությունը վերաբերում է բոլորին, մենք բոլոր ավիաընկերություններին հրավիրում ենք գալ ու այս նույն պայմաններից օգտվել: Սա ազդեցություն է ունենալու ավիատոմսերի գնագոյացման և ընդհանրապես տնտեսական ակտիվության զարգացման առումով.,-ասաց վարչապետը:

Armenia offers airlines exemption from “Air Duty” for launching flights to new destinations
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The Cabinet today amended the Law On State Duty, exempting airlines from the so-called Air Duty in the event of launching flights to new destinations from Armenia. The Air Duty is a fixed 10,000 dram tax on passengers which is included in airline tickets in Armenia.
Minister of Territorial Administration and Infrastructures Suren Papikyan said that the exemption will be effective for airlines that will launch flights to destinations which haven’t been operated from Armenia in the past 12 months.
“At this moment 11-12 billion drams in revenue is entering the budget in the form of air duty. But we have all grounds that in the event of providing this exemption we will have a positive effect, taking into account that this regulation will contribute to the development of new markets and encouragement of existing markets. According to the assessment, thanks to the multiplicative effect the state budget will be supplemented with additional revenues, which wouldn’t be exceeded in the event of not initiating this regulation. This relates to all airlines,” he said, adding that the new law will enable a competitive environment.
In turn, Prime Minister Nikol Pashinyan said that a political decision has been made that the government will remove the air duty in the event of a new destination being opened which hasn’t been operated in the past 12 months.
“As a result of this decision at this moment we have one airline which has decided to carry out flights to Yerevan and Gyumri. There were rumors that RyanAir was given privileges. Actually, the privilege relates to everyone, we are inviting all airlines to come and use these conditions. This will impact the price formation of tickets and generally economic activity development,” the PM said.