Հայկական գինին և կոնյակը ներկայացված են China International Import Expo 2019 ցուցահանդեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը նոյեմբերի 5-10-ը China International Import Expo (CIIE) միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում Շանհայի Ազգային ցուցահանդեսային և կոնվենցիայի կենտրոնում միասնական տաղավարով ներկայացնում է հայկական 13 գինեգործական ընկերության 160-ից ավել տեսակի գինի և 34 տեսակի կոնյակ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, CIIE ցուցահանդեսն այս տարի անց է կացվում երկրորդ անգամ և հնարավորություն է տալիս մասնակից երկրներին և ձեռնարկատիրություններին ցուցադրել իրենց արտադրանքը, հայտնի դարձնել իրենց ապրանքանիշերը և ստեղծել գործարար կապեր աշխարհի երկրորդ խոշորագույն տնտեսությունում:
«Գինեգործությունը ՀՀ տնտեսության գերակա ճյուղերից է, ուստի Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը ջանք չի խնայում, որպեսզի արտահանման ներուժ ունեցող ընկերությունները հավուր պատշաճի ներկայանան և մասնակցեն աշխարհի երկրորդ խոշորագույն տնտեսությունում տեղի ունեցող ցուցահանդեսին։ Հայկական գինիներն արդեն արտահանվում են 32 երկիր և ես համոզված եմ, որ այս ցուցահանդեսը կբացի հեռանկարներ նոր գործարար կապերի հաստատման միջոցով հայկական գինու և կոնյակի արտահանման ծավալներն ընդլայնելու համար», - նշել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը:
Տեղեկացնենք, որ CIIE ցուցահանդեսը նախորդ տարի ունեցել է 2,462 գրանցված գնորդներ և 1,178 մասնակիցներ 82 երկրներից, կնքվել են 657 նախնական պայմանագրեր։ Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում են 3,893 ձեռնարկատիրություններ շուրջ 170 երկրներից և տարածաշրջաններից, իսկ գրանցված այցելուների նախնական թիվը հասնում է 650,000-ի։

Armenian wine and brandy presented at China International Import Expo 2019
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. Vine and Wine Foundation of Armenia is presenting more than 160 types of wine and 34 types of brandy of 13 Armenian companies at a single pavilion in Shanghai’s national exhibition and convention center on the sidelines of the China International Import Expo, the Armenian ministry of economy told Armenpress.
The China International Import Expo this year is being held for already the second time and enables the participating countries and enterprises to present their products and establish business ties in the second largest economy of the world.
“Winemaking is one of the priority branches of the Armenian economy, therefore the Vine and Wine Foundation of Armenia spares no efforts for the companies with an export potential to properly present their goods and participate in an exhibition that is taking place in the second largest economy of the world. The Armenian wines are already exported to 32 countries, and I am confident that this exhibition will open prospects for expanding the export volumes of Armenian wine and brandy via establishment of new business ties”, Executive Director of the Foundation Zaruhi Muradyan said.