Առաջընթացի ամենակարևոր պայմանը գիտելիքի նկատմամբ պահանջարկի ձևավորումն է. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իր 15-ամյա հոբելյանը նշող «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործունեությունը համընկնում է ՀՀ կառավարության ձգտումներին ու գործունեությանը, իսկ կառավարությունը ցանկանում է Հայաստանը տեսնել որպես ինժեներական երկիր, որպես մտքի գործունեության և տեխնոլոգիական երկիր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության հիմնադրման 15-ամյակին նվիրված միջոցառմանն իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՏՏ ոլորտի լավագույն ուսանողներին և աշակերտներին մրցանակներ հանձնելուց հետո։
«Շնորհավորում եմ ոչ միայն «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությանը, այլ նաև բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետությանը, քանի որ կարծում եմ, որ նման ընկերությունների մուտքը Հայաստան շատ նշանակալի է բոլորիս համար: Թեև այս ընկերության մուտքը եղել է 15 տարի առաջ, սակայն համընկնում է մեր կառավարության ձգտումներին և գործունեությանը: Մենք ուզում ենք Հայաստանի Հանրապետությունը տեսնել որպես ինժեներական երկիր, որպես ինժեներական մտքի գործունեության և տեխնոլոգիական երկիր»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծեց աշխատանքային այն նոր մշակույթը, գործատու-աշխատող հարաբերությունների այն նոր կերպը և մակարդակը, որ բերվել է Հայաստան: Նա նման ընկերությունների մուտքը և ընդհանրապես տեխնոլոգիական ընկերությունների մուտքը շատ կարևոր է համարում Հայաստանի քաղաքացու ձևավորման գործում: «Ինքնիշխան քաղաքացու ձևավորման շատ կարևոր գործընթաց է տեղի ունենում: Եվ սրա համար ձևավորվում է ֆինանսատնտեսական շատ կարևոր հենք, երբ աշխատողն, ի տարբերություն հին համակարգերի, կախված չէ ընկերությունից և գործատուից: Աշխատողը ստիպված չէ երբեմն զոհաբերել իր հայացքները, իր քաղաքական և քաղաքացիական դիրքորոշումները՝ աշխատանք ունենալ-չունենալու այլընտրանքի հետ: Եվ տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումը շատ կարևոր եմ համարում այս տեսանկյունից: Եթե որևէ ընկերությունում նման խնդիր ծագում է, 100 տոկոսանոց հավանականություն կա, որ այդ մասնագետը շատ արագ առնվազն նույնպիսի աշխատանք կգտնի նույնպիսի ընկերությունում և հաստատ չի համալրի գործազուրկների բանակը: Այս առումով «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործունեությունը շատ կարևոր է»,-ասաց վարչապետն ու հավելեց՝ ընկերությունը նշված ոլորտի առաջամարտիկներից է Հայաստանում:
Փաշինյանի կարծիքով՝ նման ընկերությունների, նման մասնագետների ձևավորումը Հայաստանում հանգեցրել է քաղաքական փոփոխությունների: Նա նշեց՝ այդ մարդիկ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության զարգացման, նոր մտածողության զարգացման գործում ունեցել են իսկապես առաջնորդի դերակատարում:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ առաջընթացի համար ամենակարևոր պայմանը գիտելիքի նկատմամբ պահանջարկի ձևավորումն է: Եվ ՏՏ ոլորտի լավագույն ուսանող և աշակերտ մրցանակակիրներին համարեց այդ պահանջարկի ձևավորման առաջամարտիկները: Վարչապետի կարծիքով՝ գիտելիքը ու հմտությունը հնարավորի սահմաններն ընդարձակելն ու մեծացնելն է: Եվ նա նկատեց, որ այդ մրցանակակիրները հենց զբաղված են հնարավորի սահմաններն ընդլայնելով: «Հնարավորի սահմաններն ընդլայնելու առաքելությունը պետք է դառնա պետական, հանրային առաքելություն, ժողովրդական առաքելություն: Ընդլայնելով հնարավորի սահմանը՝ մենք ընդլայնում ենք մեր երկրի սահմանը, մեր հնարավորությունների, ժողովրդի ապագայի տեսլականի սահմանը»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա հիշեց՝ ժամանակին շատ էր խոսվում այն մասին, թե ինչ կլինի, երբ օտարերկրյա ընկերությունները Հայաստանում գործունեություն ծավալեն, երիտասարդությանը ներգրավեն իրենց աշխատանքներում: «Ես կտրականապես չեմ կարող ընդունել այն կեցվածքը, երբ որևէ կերպ փորձ է արվում գիտելիքը, իմացությունը, հմտությունը, զարգացումը հակադրել ազգային ինքնությանը»,-նշեց նա ու համոզվածություն հայտնեց՝ Հայաստանում միտքը հաղթել է, և դրա հաղթանակն անշրջելի է:

Важнейшим условием прогресса является формирование спроса на знания: премьер-министр
Деятельность празднующей свое 15-летие компании Synopsys Armenia совпадает с устремлениями и действиями правительства Республики Армения, а правительство желает видеть Армению инженерной страной, страной интеллектуальной деятельности и технологий. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении на мероприятии, посвященном 15-летию Synopsys Armenia после награждения лучших студентов и учеников в сфере информационных технологий.
«Я поздравляю не только Synopsys Armenia, но и всех нас - Республику Армения, так как считаю, что вхождение подобных компаний в Армению очень важно для всех нас. Хотя эта компания была основана 15 лет назад, ее деятельность совпадает с устремлениями и действиями нашего правительства. Мы хотим, чтобы Республика Армения была инженерной страной, страной инженерного мышления и технологий», - сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул новую рабочую культуру, новый путь и уровень отношений работодателей и работников, привнесенных в Армению. Он считает вхождение таких компаний и появление технологических компаний в целом очень важным для формирования гражданина Армении.
Происходит очень важный процесс формирования суверенного гражданина. И для этого формируется очень важная финансово-экономическая база, когда работник, в отличие от старых систем, не зависит от компании и работодателя. Рабочий не вынужден иногда жертвовать своими взглядами, политическими и гражданскими позициями ради альтернативы иметь или не иметь работу. И я думаю, что развитие технологического сектора очень важно с этой точки зрения. Если такая проблема возникает в компании, есть 100% шанс, что этот специалист найдет, по крайней мере, аналогичную работу в подобной же компании и определенно не заполнит ряды армии безработных. В этом отношении деятельность Synopsys Armenia очень важна», - сказал премьер-министр, добавив, что компания является одним из пионеров в этой области в Армении.
По словам Пашиняна, создание таких компаний и специалистов в Армении привело к политическим изменениям. Он отметил, что эти люди действительно сыграли важную роль в развитии гражданского общества и нового мышления в Армении.
Пашинян подчеркнул, что важнейшим условием прогресса является формирование спроса на знания. И он посчитал лучших студентов и лауреатов ИТ премии первопроходцами в формировании этого спроса. По словам премьер-министра, знания и умения должны расширять границы возможного. Он отметил, что эти учащиеся заняты расширением границ возможного. «Миссия расширения границ возможного должна быть государственной, общественной миссией, народной миссией. Расширяя границы возможного, мы расширяем границы нашей страны, границы наших возможностей, границы видения будущего нашего народа», - сказал Пашинян.
Он напомнил, что было много разговоров о том, что произойдет, когда иностранные компании начнут работать в Армении и привлекут молодых людей к своей работе. «Я не могу категорически согласиться с тем, что пытаются каким-либо образом знания, навыки, развитие противопоставлять национальной идентичности», - сказал он и выразил уверенность в том, что в Армении победил разум и его победа необратима.