Անահիտ Ֆարմանյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնել է Անահիտ Ֆարմանյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հատուկ քննչական ծառայությունը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Կարևորելով հասարակության կողմից անաչառ և ամբողջական տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը, ինչպես նաև նպատակ ունենալով հանրությանը զերծ պահել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Անահիտ Ֆարմանյանի հարազատների կողմից քննության օբյեկտիվ ընթացքը խեղաթյուրելու ակնկալվող փորձերից և հնարավոր անհիմն շահարկումներից, անհրաժեշտ ենք համարում հայտնել հետևյալը.
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավված Անահիտ Ֆարմանյանը նախաքննության ընթացքում խուսափել է ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին, ինչպես նաև չի հայտնել չներկայանալու հարգելի պատճառների մասին, իսկ նրա անձնական երաշխավորությունն ստանձնած ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանն ու Նաիրա Զոհրաբյանը հայտնել են, որ Անահիտ Ֆարմանյանի գտնվելու վայրի վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չունեն և չեն կարող ապահովել նրա ներկայանալը Հատուկ քննչական ծառայություն:
Հաշվի առնելով վերը նշված հանգամանքները` 31.10.2019թ.-ին Անահիտ Ֆարմանյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը Ա. Ֆարմանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը վերացվել է, և 01.11.2019թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` Ա. Ֆարմանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Анаит Фарманян объявлена в розыск
Специальная следственная служба Армении сообщила об объявлении Анаит Фарманян в розыск. Как передает «Арменпресс», Специальная следственная служба распространила заявление, которое и представляем ниже.
“Подчеркивая право общества на беспристрастную и полную информацию, а также имея целью оградить общественность от ожидаемых попыток исказить объективный ход следствия и возможных необоснованных спекуляций со стороны родственников Анаит Фарманян, обвиняемой по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА, считаем необходимым сообщить следующее:
В ходе предварительного следствия в рамках уголовного дела, расследуемого в Специальной следственной службе РА, предусмотренного пунктом 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА, Анаит Фарманян, вовлеченная в качестве обвиняемой в совершении хищения в особо крупных размерах, уклонилась от явки в орган, осуществляющий производство, а также не сообщила об уважительных причинах неявки. Депутаты НС Эдмон Марукян и Наира Зограбян, лично поручившиеся за нее, сообщили, что у них нет никаких сведений о местонахождении Анаит Фарманян и они не могут обеспечить ее явку в Специальную следственную службу. Учитывая вышеуказанные обстоятельства, 31.10.2019 г. Анаит Фарманян объявлена в розыск.
В тот же день мера пресечения в отношении Фарманян - личное поручительство было отменено, и 01.11.2019 г. следователь Специальной следственной службы РА представил в суд ходатайство об избрании в отношении Фарманян в качестве меры пресечения арест”.