ՀՔԾ-ն հանել է Արսեն Բաբայանի` մերձավոր ազգականների մասով տեսակցության արգելքը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայությունը Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի` մերձավոր ազգականների մասով տեսակցության արգելքը հանել է և թույլատրվել է կնոջ ուղեկցությամբ երեխաների տեսակցությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՔԾ մամուլի ծառայությունից:
Հոկտեմբերի 24-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ նստավայրը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի գլխավորությամբ, որոշում կայացրեց կալանավորել ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանին: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության յուրացմանն օժանդակելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը) նախատեսված այն հանցավոր արարքների կատարման համար, որ նա, 2018 թվականին հանդիսանալով ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար, օժանդակել է մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:

ССС сняла запрет на свидания Арсена Бабаяна с близкими родственниками
Специальная следственная служба сняла запрет на свидания бывшего заместителя руководителя аппарата Национального собрания Арсена Бабаяна с родственниками, и дала разрешение на свидание с детьми в сопровождении жены. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе ССС.
24 октября суд общей юрисдикции административного района Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана во главе с судьей Кареном Фархояном принял решение об аресте бывшего заместителя руководителя аппарата НС Арсена Бабаяна. Ему было предъявлено обвинение по части 1 статьи 38-300 (содействие в присвоении власти) и части 1 статьи 314 (совершение служебного подлога) Уголовного кодекса РА за преступные действия, которые он совершил в 2018 году, будучи исполняющим обязанности заместителя руководителя аппарата Национального собрания РА - содействовал овладению полномочиями Конституционного суда РА группой должностных лиц, а также совершил служебный подлог.