Ժողովրդավարության պայմաններում խորհրդարանը ժողովրդական ինքնիշխանության պահապանն է. Բուքիքիո
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն հայտարարություն է տարածել՝ կապված Հայաստանում ՍԴ շուրջ իրավիճակի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարությունում ասված է.
«Արդեն մի քանի ամիս է՝ ուշադիր հետևել եմ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին:
Ես շատ մտահոգված եմ մի կողմից Կառավարության և Խորհրդարանի, մյուս կողմից՝ Սահմանադրական դատարանի միջև առկա բաց կոնֆլիկտից:
Վերջին իրադարձությունների արագ հաջորդականությունը և հանրայնացումը չեն նպաստում խնդիրների սահուն կարգավորմանը:
Ժողովրդավարության պայմաններում խորհրդարանը ժողովրդական ինքնիշխանության պահապանն է և, այդպիսով, վայելում է բարձրագույն ժողովրդավարական լեգիտիմությունը: Սահմանադրական դատարանը պաշտպանող հաստատություն է, որին վստահված են պահպանել սահմանադրական արժեքները:
Ժողովրդավարական երկրում պետական բոլոր հաստատությունները և գրասենյակների ղեկավարները պետք է հարգեն իրենց իրավասությունները, պարտականությունները և լիազորությունները, ընդունեն և հարգեն մյուս հաստատություններինը:
Նրանք պետք է օգտագործեն համապատասխան ինստիտուցիոնալ զսպվածություն, բարեխղճորեն պահպանեն համապատասխան ընթացակարգերը և հարգանք ցուցաբերեն միմյանց նկատմամբ:
Եթե դա չի կատարվում, եթե չկա ժողովրդավարական մշակույթ և հասունություն, պետական ինստիտուտների գործառույթները խաթարված են, վտանգվում է հասարակության ժողովրդավարական, քաղաքացիական և տնտեսական առաջընթացը:
Կոչ եմ անում բոլոր կողմերին ցուցաբերել զսպվածություն, փոխադարձ հարգանք և կառուցողական ինստիտուցիոնալ համագործակցություն՝ այս անհանգստացնող իրավիճակը հանդարտացնելու և վերահաստատելու Հայաստանի Սահմանադրության բնականոն աշխատանքը»:

В условиях демократии парламент является хранителем народного суверенитета: Джанни Букиккио
Председатель Венецианской комиссии Джанни Букиккио выступил с заявлением относительно ситуации вокруг Конституционного суда Республики Армения. Как сообщает Арменпресс, в заявлении говорится:
«Я внимательно слежу за ситуацией в Армении уже несколько месяцев.
Я очень обеспокоен открытым конфликтом между правительством и парламентом, с одной стороны, и Конституционным судом, с другой.
Быстрое чередование и публичность последних событий не способствуют плавному решению проблем.
В условиях демократии парламент является хранителем народного суверенитета и, таким образом, обладает высшей демократической легитимностью. Конституционный суд - это институт защиты, которому доверено отстаивание конституционных ценностей.
В демократической стране все государственные институты и главы ведомств должны уважать свои обязанности, правомочия и полномочия, принимать и уважать другие институты.
Они должны проявить соответствующую институциональную сдержанность, добросовестно соблюдать соответствующие процедуры и проявлять уважение друг к другу.
Если этого не происходит, если нет демократической культуры и зрелости, функции государственных институтов нарушаются, а демократический, гражданский и экономический прогресс общества находится под угрозой.
Я призываю все стороны проявить сдержанность, взаимоуважение и конструктивное институциональное сотрудничество, чтобы смягчить эту тревожную ситуацию и возобновить нормальное функционирование Конституции Армении».