Ստորագրվել է ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների համագործակցության 2020 թվականի ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում hոկտեմբերի 29-ին տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի գլխավորած պատվիրակության դիմավորման արարողությունը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի առանձնազրույցը, որն այնուհետև շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ողջույնի խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատելհայ-ռուսական ռազմավարական համագործակցության ընթացքը, գոհունակությամբ ընդգծել ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտում իրականացվող համատեղ միջոցառումների արդյունավետությունը: Դավիթ Տոնոյանը համոզմունք է հայտնել, որ ՌԴ ՊՆ պատվիրակության այս այցը նոր լիցք կհաղորդի պաշտպանության բնագավառում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և կնպաստի տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, նշել, որ իր այցը մեկնարկել է Գյումրիից` ընդգծելով տեղի ազգաբնակչության բարեկամական վերաբերմունքը 102-րդ ռուսական ռազմակայանի անձնակազմի հանդեպ:
Սերգեյ Շոյգուն գոհունակությամբ արձանագրել է պաշտպանական ոլորտում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հարաբերությունների բարձր մակարդակը և դրանց ռազմավարական դաշնակցային բնույթը,կարևորել է համատեղ մարտական պատրաստության, օպերատիվ պլանավորման, ռազմական կրթության, ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի մարտունակության ամրապնդման և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության հետևողական զարգացումը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային գործընկերության ներկա վիճակի, փոխգործակցության հետագա զարգացման ուղիների ու հեռանկարների, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել Սիրիայում իրականացվող մարդասիրական առաքելությանը:
Այցի արդյունքներով ստորագրվել է ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների համագործակցության 2020 թ. ծրագիրը, որը ներառում է երկկողմ համագործակցության ուղղությունների լայն շրջանակ:

YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Official welcoming ceremony for Russian defense minister, General of the Army Sergei Shoigu and his delegation was held today in the Armenian defense ministry, the ministry told Armenpress.
Sergei Shoigu arrived in Armenia on an official visit.
The welcoming ceremony was followed by the private meeting of Armenian defense minister Davit Tonoyan and his Russian counterpart. After that the two ministers continued their meeting with the participation of the delegations.
In his welcoming remarks the Armenian defense minister highly valued the process of the Armenian-Russian strategic cooperation, praised the effectiveness of ongoing joint actions in the military and military-technical spheres. Davit Tonoyan expressed confidence that this visit of the Russian defense ministry will give a new impetus to the further development of the Armenian-Russian allied relations and will contribute to the strengthening of stability and security in the region.
In his turn the Russian minister thanked for the warm welcome and stated that his visit began in Gyumri, praising the friendly attitude of the locals towards the staff of the 102nd Russian military base stationed in the city.
Sergei Shoigu praised the high level of relations in the defense sphere both at the bilateral and multilateral formats and their strategic allied nature.
The meeting participants exchanged views on the current situation of the Armenian-Russian strategic allied partnership, the ways and prospects to further develop the cooperation, as well as regional and international security-related issues. They also touched upon the ongoing humanitarian mission’s activity in Syria.
Based on the results of the visit the sides signed the 2020 cooperation program between the Armenian and Russian defense ministries which includes wide range of bilateral cooperation directions.