Ստվերի դեմ պայքարում աննախադեպ հաջողություններ ունենք. Փաշինյանը բավարարված է ՊԵԿ-ի աշխատանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բավարարված է վերջին 1.5 տարվա ընթացքում պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատանքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Պետական եկամուտների կոմիտեի՝ Գյումրիում կազմակերպած ռազմավարական պլանավորման աշխատաժողովի ընթացքում ունեցած ելույթում ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ ՊԵԿ-ը իր առաջադրած խնդիրները մակրոմակարդակում լուծել է, միկրոմակարդակում դեռևս կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պետք է լուծվեն:
«Կարծում եմ՝ մեր պետականության զարգացման համատեքստում հիմնական խնդիրներից մեկը եղել է ոլորտային որակյալ ռազմավարությունների բացակայությունը և մյուս ոլորտային ռազմավարությունների հետ փոխկապակցվածության և փոխգործակցության բավարար մակարդակի բացակայությունը: Եվ մեր կառավարությունը ձևավորման առաջին իսկ օրերից խնդիր է դրել, որ մենք պետք է մեր գործունեության հիմքում դնենք ռազմավարություններ, որը արդյունքում պետք է լինի մեկ ռազմավարություն՝ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ: Եվ ես ուրախ եմ արձանագրել, որ ՊԵԿ-ը այս հարցում բավական կառուցողական դեր է ունեցել և անընդհատ կառավարությունում քաջալերել է այս գործունեությունը: Եվ ընդհանրապես, հարմար առիթը օգտագործելով, ուզում եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ բավարարված եմ վերջին 1.5 տարվա ընթացքում ՊԵԿ-ի աշխատանքով և հստակ արձանագրել, որ ՊԵԿ-ը իմ առաջադրած խնդիրները մակրոմակարդակում լուծել է, միկրոմակարդակում դեռևս կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պետք է լուծվեն: Եվ այս առումով ռազմավարության ընդունումը շատ կարևոր է այդ լուծումները իրականացնելու համար»,- նշեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ, ռազմավարություն ասելով, նախ և առաջ հասկացվում է վարչարարության, ընթացակարգերի, կառուցակարգերի, ծառայությունների մատուցման բարելավման խնդիր: «Բայց ես ուզում եմ ընդգծել քաղաքական մակարդակի խնդիրը և դա ձևակերպում եմ հետևյալ կերպ, որ ՊԵԿ-ի և այս ոլորտում մեր ռազմավարական մեծագույն խնդիրն է փոխել քաղաքացու վերաբերմունքը իր վճարած հարկերի նկատմամբ, իր հարկային պարտավորությունների նկատմամբ: Բայց նաև պիտի արձանագրեմ, որ սրա համար ՊԵԿ-ի աշխատողները, հարկային ծառայողները, մաքսային ծառայողները պիտի փոխեն իրենց վերաբերմունքը իրենց աշխատանքի նկատմամբ և պիտի փոխեն այն վերաբերմունքը, որ առկա է այն բոլոր քաղաքացիների հետ շփումներում, որ նրանք ունեն: Սա երկկողմանի փոխադարձ պրոցես է, և այս պրոցեսը պետք է տեղի ունենա կառավարության հովանու ներքո: Կառավարությունը և՛ քաղաքացիներին, և՛ ՊԵԿ-ի աշխատողներին պիտի քաջալերի, աջակցի, դրդի, որ այդ փոփոխությունները ռեալ տեղի ունենան»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը կարևոր եմ համարում, որ ՀՀ բոլոր քաղաքացիները հստակ արձանագրեն, որ այն գումարը, որ նրանք ՊԵԿ-ի միջոցով վճարում են պետությանը, այդ գումարները նրանք վճարում են իրենք իրենց, վճարում են մեր երկրում ենթակառուցվածքներ, ծառայություններ, կրթություն ունենալու համար: «Որովհետև համաձայնեք տարօրինակ կլիներ, որ ամեն քաղաքացի ինքը իր համար ճանապարհ կառուցեր, ինքը իր համար դպրոց ստեղծեր, ինքը իր համար զանազան պետական ինստիտուտներ ստեղծեր: Դա հնարավոր չէ: Եվ այն գումարները, որ քաղաքացիները վճարում են, դա ընդամենը ներդրում է իրենց իսկ կյանքում, իրենց իսկ ապագայում, իրենց երեխաների ապագայում: Եվ որպեսզի այս ընկալում զարգանա և հասնի գագաթնակետին, շատ կարևոր է, որպեսզի ՊԵԿ-ի հարկային և մաքսային ոլորտներում լինի աշխատանքի որակական փոփոխություն, և շատ կարևոր է, որ կառավարության աշխատանքում լինի որակական փոփոխություն: Որովհետև թե ինչպիսի հաճույքով են վճարում հարկերը քաղաքացիները, կապված է նաև նրա հետ, թե ինչպես են ծախսվում այդ գումարները, արդյոք քաղաքացիները տեսնում են, որ այդ գումարների ծախսումը կոնկրետ բան է փոխում իրենց կյանքում: Մենք շատ կարևորում ենք, եթե չասեմ՝ ամենակարևորն ենք համարում, կոռուպցիայի դեմ պայքարը առանձնահատուկ մաքսային և հարկային ոլորտներում, բայց նաև գիտակցում ենք, որ բացի քաղաքական կամքը, այդ խնդիրը լուծելու համար անհրաժեշտ է նաև որոշ այլ ոլորտներում լուծումների գնալ, ընդհուպ պետք է շարունակական աշխատավարձի բարձրացումներ լինեն: Բայց աշխատավարձի բարձրացումը պետք է անխուսափելիորեն նշանակի նաև հարկային և մաքսային մարմիններում աշխատող մեր քաղաքացիների պրոֆեսիոնալ որակի պատշաճ մակարդակ և շարունակական բարձրացում»,- մանրամասնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հավելեց, որ կառավարության համար առաջնահերթություն է այն, որ որակական փոփոխությունները պետք է գան առջևից, որովհետև որակական տեսանելի փոփոխություններն այն գործոնն են, որ ողջ հանրության և կառավարության համար կլեգիտիմացնեն ֆինանսական բավարարումների, աշխատավարձերի բարձրացումը:
«Որևէ պարագայում մեր օրակարգից չի կարող դուրս գալ ստվերի դեմ պայքարը, մենք 1.5 տարվա ընթացքում ստվերի դեմ պայքարում աննախադեպ հաջողություն ունենք, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ մենք այս հաջողություններն առավելագույնը չենք համարում և մենք հետևողականորեն պետք է շարժվենք այդ ճանապարհով՝ շարունակաբար ավելացնելով հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշը՝ չմոռանալով, որ հարկերի հավաքագրման պրոցեսում, պետական ծախսերի պրոցեսում պետք է տնտեսական աճի և ակտիվության խթանումը լինի առաջնահերթություն»,- ասաց նա:
Վարչապետն ընդգծեց, որ տնտեսական ակտիվության խթանումը ոչ միայն ֆինանսական, այլ նաև հոգեբանական բաղադրիչ ունի: «Կարծում եմ, որ տնտեսվարող սուբյեկտների տրամադրությունն ու տրամադրվածությունը մեծապես պայմանավորված է այն որակով, որ ունեն նրանց շփումները հարկային և մաքսային մարմինների հետ: Եվ ես համոզված եմ, որ այս շփման որակը գնալով ավելի կբարձրանա և ես բոլորիդ քաջալերում եմ հստակ և աներկբա շարժվել այդ ճանապարհով»,-եզրափակեց Փաշինյանը:

Unprecedented success recorded in fight against shadow: Pashinyan satisfied with SRC work
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan is satisfied with the work of the State Revenue Committee carried out in the past one and a half year.
During a strategic planning workshop of the Committee organized today in Gyumri, the PM said the SRC has solved its tasks at the macro level, but there are still many problems at the micro level which need to be solved.
“I think in the context of the development of our statehood one of the major problems has been the absence of sectoral qualified strategies, as well as the absence of the sufficient level of mutual partnership with the remaining sectoral strategies. And from the first days of its formation our government has set a task to put strategies based on its activity which will be one strategy – short-term, medium-term and long-term. And I am happy to record that the SRC has played a very constructive role in this regard and constantly encouraged this activity in the government. And by taking this chance, I want to state that in general I am satisfied with the work of the Committee of the past 1.5 year and to note that the SRC has solved its tasks at the macro-level, but there are still many problems in the micro level which must be solved. And in this regard the adoption of a strategy is very important to solve these issues”, the PM said.
Pashinyan said by saying strategy they first of all understand a task to improve the administration, procedures and services provision. “But I want to highlight the issue of the political level and will formulate it in the following way that the Committee’s and our main strategic task in this sphere is to change the citizen’s attitude towards the taxes he/she pays, towards the tax duties. But here the SRC employees, tax servants, customs agents should also change their attitude towards their job and the attitude existing in contacts with all citizens. This is a bilateral mutual process, and it should take place under the auspices of the government. The government should encourage both the citizens and the SRC staff, should assist them to make these changes real”, the PM said.
Pashinyan attached importance to the fact that all citizens should clearly know that the money they pay to the state via the SRC, they pay that to themselves, pay for having infrastructures, services and education in their country. “Because agree with me that it would be strange if each citizen constructed a road for himself, build a school, etc. This is impossible. And the money citizens pay is just an investment in their life, for their future and the future of their kids. And in order for this perception to develop, it’s very important to make a work qualitative change in the SRC’s tax and customs spheres, and also it’s very important to have a qualitative change in the government’s work”, he said.
The PM said they specifically highlight the fight against corruption in customs and tax spheres, but stated that in addition to the political will, the solution of this issue also requires solutions in some other fields, including constant increase in salaries. “But the increase in salary should mean also a proper level of professional quality of our citizens working in tax and customs agencies”, he noted.
“The fight against shadow can in no way be out of our agenda. We have an unprecedented success in the fight against shadow in the past 1.5 year, but I want to state that we do not consider these achievements as the highest and will continue to move consistently on this path, by constantly raising taxes-GDP rate, but not forgetting that the promotion of economic growth and activity in the tax collection process, state expenditure process should be a priority”, Nikol Pashinyan said.