Առանձնացրել ենք 10 առաջնային վայրերը, որտեղ կարիք կլինի իրականացնել ռեկուլտիվացիա. Էրիկ Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրջակա միջավայրի նախարարությունը Հայաստանում 44 թափոնակույտ լքված հանքավայրից առանձնացրել է 10 առաջնային վայրերը, որտեղ կարիք կլինի ռեկուլտիվացիա անել, վերականգնել: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
«Արդեն այս տարի կփորձենք նախագծա-նախահաշվային աշխատանքների համար գումար ստանալ: Այնտեղ տեղեր կան, որ կատաստրոֆիկ վիճակում են: Լքված պոչամբար է, բայց մարդիկ տնտեսական գործունեություն են ծավալում: Ասենք, ավտոլվացման կետ են բացել: Այնտեղ նույնիսկ վտանգավոր է մնալ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը՝ ավելացնելով, որ նախկինում երբեք նման ուսումնասիրություն չի կատարվել:
Ըստ նրա, իրականացվել է եռաչափ մոդելավորում, ուսումնասիրվել են ծավալները, չափվել են նյութերը: «Այդ հողերը պետք է ռեկուլտիվացիայի արդյունքում օգտագործելի դառնան»,- ասաց Էրիկ Գրիգորյանը:

Мы выделили 10 первоочередных мест, где необходимо будет осуществить рекультивацию: Эрик Григорян
Министерство окружающей среды из 44 заброшенных месторождений с отходами выделило 10 первоочередных, где необходимо будет произвести рекультивацию и восстановление. Об этом в беседе с журналистами после заседания правительства заявил министр окружающей среды Эрик Григорян.
“Уже в этом году мы попытаемся получить деньги на проектно-сметные работы. Есть места, которые находятся в катастрофическом состоянии. Заброшенные хранилища отходов, но люди на них разворачивают экономическую деятельность. Там даже опасно оставаться”, - сказал министр, добавив, что в прошлом такие исследования никогда не проводились.
Как сообщает Арменпресс, по его словам, было проведено трехмерное моделирование, изучены объемы и материалы. “В результате рекультивации эти земли могут быть использованы”, - сказал Эрик Григорян.