ԼՂ հակամարտության լուծումը պետք է գտնել ուղիղ երկխոսության միջոցով. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի կարգավորման քաղաքական գործընթացը արգելակվել է, դեռևս չի հաջողվում շարժվել այդ ուղղությամբ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով «Վալդայ» միջազգային քննարկումների ակումբի 16-րդ միջազգային նիստում:
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, վերջերս իրավիճակը շփման գծում բավականին հանգիստ է, միջադեպեր քիչ են տեղի ունենում, և դրանք շատ խոշոր չեն: Կայացել է զոհերի մարմինների փոխանակում, պատրաստվում է կալանված մարդկանց փոխանակում՝ քիչ քանակությամբ, սակայն այնուամենայնիվ ինչ-որ գործընթաց տեղի է ունենում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները սերտորեն աշխատում են ԱԳ նախարարների հետ: Ինչ վերաբերում է հողում տիրող իրավիճակին, ես կասեի, որ այն ավելի հանգիստ է, քան մեկ տարի առաջ, սակայն քաղաքական գործընթացը սառեցված է, և դեռևս այդ արգելակումից չի հաջողվում դուրս գալ»,- ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ հնչեցվող հայտարարությունները չեն նպաստում քաղաքական գործընթաց ստեղծելու մթնոլորտին: «Սակայն մենք՝ որպես համանախագահներ, ամերիկացիների և ֆրանսիացիների հետ աշխատում ենք միասին և միասնական տեսլական ունենք այս հարցի շուրջ: Մենք ցանկանում ենք գտնել լուծումը, որն, իհարկե, պետք է գտնել ուղիղ երկխոսության միջոցով», - ասել է Սերգեյ Լավրովը:

YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. The political process over Nagorno Karabakh conflict is frozen and it's still impossible to move in the direction of the peaceful settlement, ARMENPRESS reports, citing TASS, Russian FM Sergey Lavrov said in his speech at the 16th international Valdai club meeting.
''As refers to Nagorno Karabakh, the situation on the contact line has been quite calm in the recent period, few incident take place and they are not of a large-scale. Exchange of bodies has taken place, exchange of arrested people is being prepared. These are not major developments, but anyway, some processes take place. The OSCE Minsk Group Co-chairs closely cooperate with the foreign ministers. As refers to the situation on site, I can say it's calmer than a year ago, but the political process is frozen and it's still impossible to overcome the hiatus'', Lavrov said.
According to him, the announcements made by the sides do not contribute to the creation of an atmosphere for political processes. ''But we, as Co-chairs together with the USA and France, work together and jointly and have a common vision on this issue. We want to find a solution, which is of course, should be found through direct talks'', Sergey Lavrov said.