Զոհրաբ Մնացականյանը եռակողմ հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի և Հունաստանի ԱԳ նախարարների հետ
ՆՅՈՒ ՅՈՐՔ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում սեպտեմբերի 25-ին՝ ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում տեղի ունեցավ եռակողմ հանդիպում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, Կիպրոսի ԱԳ նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի և Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոլաոս Դենդիասի միջև:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից,արտգործնախարարներն ընդգծեցին, որ այս եռակողմ հանդիպումը ևս մեկ լավ առիթ է քննարկելու օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ և նախանշել Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան եռակողմ գործընկերության հետագա շրջանակները: Կողմերը վերահաստատեցին փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ երկխոսության և համագործակցության շնորհիվ հասնելու պատմական ամուր կապերով միահյուսված երեք ժողովուրդների ընդհանուր նպատակների և նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը: Այս համատեքստում նախարարները նախանշեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացման և համագործակցության նոր ոլորտների բացահայտման ուղղությամբ գործնական քայլերի ձեռնարկումը:
Այս ուղղությամբ կողմերը կարևորեցին գալիք տարի Երևանում նախատեսված Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան ձևաչափով գագաթաժողովը և նախանշեցին վերջինիս նախապատրաստման աշխատանքները։
Երեք երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հրատապ հարցեր։
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ Կիպրոսի և Հունաստանի արտգործնախարարները վերահաստատեցին իրենց երկրների աջակցությունը Հայաստանին ամրապնդելու ԵՄ հետ հարաբերությունները, ինչպես Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի, այնպես էլ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում: Այս առնչությամբ Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանի համար առաջնային նշանակություն ունի ԵՄ երկրներ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը՝ որպես կարևոր գործիք մարդկանց միջև շփումների և կապերի խթանման գործում:

Armenian, Greek and Cypriot FMs hold trilateral meeting in NYC
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, Foreign Minister of Cyprus Nikos Christodoulides and Foreign Minister of Greece Nikos Dendias held a trilateral meeting in New York on September 25 on the sidelines of the 74th session of the UN General Assembly, the Armenian MFA told Armenpress.
The three FMs stated that this trilateral meeting is another good opportunity to discuss agenda issues and outline the future frameworks of the Cyprus-Armenia-Greece trilateral partnership. The sides reaffirmed their mutual readiness to reach the implementation of common goals and initiatives of the three peoples who are connected with firm historical ties thanks to dialogue and cooperation. In this context the ministers outlined taking practical actions to implement exchange programs and reveal new cooperation directions.
In this respect they highlighted the upcoming Cyprus-Armenia-Greece summit 2020 which will take place in Yerevan and outlined the actions to prepare for this event.
The three Foreign Ministers also discussed urgent international and regional issues.
Coming to the Armenia-EU relations, the Greek and Cypriot FMs reaffirmed their countries’ support to Armenia to strengthen the relations with the EU, as well as within the framework of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and the Eastern Partnership. In this regard FM Mnatsakanyan said the launch of visa liberalization dialogue with the EU is very important for Armenia as a key tool to promote contacts and ties between peoples.